Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde?

V příběhu olomoucké razie hraje roli několik osob, dvě z nich jsou ale klíčové: Langerův obchodní partner Ivan Kyselý a náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec. Odposlechy ukazují, že důstojník vynášel podnikateli informace z vyšetřování a společně kauzy ovlivňovali. Deník Neovlivní.cz získal přehled jednotlivých případů v kauze, v níž zatím padla čtyři obvinění.

Od letošního února se Kadlec s Kyselým podle policejních záznamů sešli nejméně pětačtyřicetkrát. Většinou v kavárně Cafe Delux olomouckého hotelu Janiš. Netušili, že policie jejich schůzky monitoruje, odposlechy byly namontované i v kanceláři 433 na policejním ředitelství. Ta patří právě Kadlecovi.

Deník Neovlivní.cz přináší přehled jednotlivých kauz tak, jak je díky odposlechům v podstatě online sledovali policisté a následně je zaznamenali v příkazu k domovním prohlídkám. Soudkyně považovala předestřené informace za vážné a prohlídky proto povolila.

Obvinění si zatím vyslechly čtyři osoby. První z nich je hejtman olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD. “Pan hejtman byl obviněn z podplácení, toto obvinění ale odmítá. Považuje jej za nedorozumění a podal si stížnost,” řekl agentuře ČTK Rozbořilův obhájce Petr Konečný. (O Rozbořilově roli v kauze si můžete detailněji přečíst zde ».)

Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě, další tři lidé skončili ve vazbě. Jde o Kadlece, Kyselého a Radka Petrůje, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality. “Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby,” uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

PŘEHLED KAUZ

Kauza Králík – odposlechy v Kadlecově kanceláři podle ÚOOZ dokládají, že důstojník 3. února 2015 svému podřízenému Radkovi Petrůjovi uložil, že musí “za každou cenu” trestně stíhat Jaroslava Králíka. Podnikatel a člen ČSSD se podílel na projektech spojených s evropskými dotacemi, například na vybudování kanalizace v projektu Horní Pomoraví II. O tři dny později pak Kadlec v Cafe Delux tento plán prozradil podnikateli Ivanu Kyselému. Zároveň jej informoval, které firmy z trestního stíhání v Králíkově kauze vynechají a po kom naopak půjdou. Případ Králík oba muži řešili na dalších schůzkách až do letošního června.

Napsali jsme k této kauze: 

» Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení
» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Pro Langera si policie přišla do Pařížské

Kauza olomoucké exnáměstkyně – 23. 2. 2015 Ivan Kyselý podle odposlechů ve stejné kavárně zaúkoloval policistu Kadlece, aby z někdejší náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové z ČSSD, aktuálně souzené pro podezření z nevýhodného prodeje městského domu, udělal spolupracující obviněnou a získal tak informace o další trestné činnosti na místním magistrátu. Odposlechy zaznamenaly, že oba muži plánovali na političku tlačit zabavováním majetku. Kadlec v dalších týdnech Kyselého průběžně informoval.

Kauza Aquapark – opětovně v Cafe Delux, tentokrát 26. února, řešili Kadlec s Kyselým plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského aquaparku. Podnikatel se chystal informace předat hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi, “aby věděl”. Kadlec na dalších schůzkách informoval Kyselého o finančních převodech, které si policie ke kauze vyžádala od bank. A současně jej vyzval, aby si jeden z jeho známých zapletený do případu stačil včas vybrat z banky peníze dřív, než se spustí razie a policie mu je zabaví. Následná schůzka Kyselého s dotyčným známým v restauraci Potrefená Husa potvrdila, že varování bylo předáno. Kadlec s Kyselým následně ladili noty, na čem bude vyšetřování postaveno. Kyselý současně policistu nabádal, “že hlavní je pokrýt Jirku (myšlen hejtman Olomouckého kraje), což podezřelý Kadlec glosoval slovy: no jasně,” zapsali si z odposlechů policisté.

Kauza HC Olomouc – 17. dubna v oblíbené kavárně policista Kadlec prozradil Kyselému, že přišlo anonymní udání, že dotace kraje a města na mládežnický hokej nepoužil extraligový klub HC Olomouc na tyto účely. O dva týdny později doplnil, že ve věci bylo zahájeno vyšetřování a mohlo by jít o porušování povinností při správě cizího majetku.

Kauza policejní družky – důstojník Kadlec informoval Kyselého, že jim cifršpioni z ministerstva financí předali informace k bratrovi jedné z policistek působících v Praze na policejním prezidiu. Oba muže to zajímalo zejména proto, že ona policistka je družkou ředitele celorepublikového útvaru kriminální policie Milana Pospíška. Kadlec si následně nechal od svých podřízených shánět informace ohledně této ženy a také k samotnému případu, na který je cifršpioni upozornili. Obratem je pak volal z pevné linky do Prahy na policejní prezidium, patrně Pospíškovi, zaznamenali si detektivové z ÚOOZ.

Kauza akcie – Kadlec s Kyselým opakovaně řešili kauzu akcií, které drží město Olomouc ve firmách. Případ spadá do doby, kdy byl Kyselý zastupitelem města. Kadlec se s podnikatelem mimo jiné domlouval, jestli mají jako znalkyni do případu přizvat Kyselého zaměstnankyni a spolužačku.

Do přehledu spadá ještě samostatný případ spojený s hejtmanem Jiřím Rozbořilem »,  který se odehrál jen mezi ním a policistou Kadlecem. Policie v něm podezírá sociálnědemokratického hejtmana z podplácení.