Přehledně: Šampioni mezi zakázkami z ruky

Česká republika je na špici v zadávání veřejných zakázek bez soutěže, před námi už je podle analýzy neziskové organizace Good Governance jen Kypr. Analýza přináší přehled nejkřiklavějších případů, kdy politici a úředníci zadali zakázku z ruky a připravili se tak o možnost vysoutěžit nejlepší cenu a nejlepší kvalitu.

Na začátek trochu čísel z analýzy, o níž jsme psali minulý týden zde.  Průměr zakázek takzvaně z ruky byl v období 2014-2015 v zemích EU 6,6 procenta. V České republice to je pak téměř třikrát víc. Letos za koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se situace zase zhoršila. Jen za prvních devět měsíců letošního roku zakázky bez soutěže dosáhly 19,4 procenta z celkového objemu zakázek. V roce 2014 to bylo 17 procent, o rok později 15,5 procenta.

A které ze zakázek uvádí analýza Good Governance jako symbolické? A kdo za ně nese odpovědnost?

Ministr dopravy Dan Ťok. Foto: hnutí ANO

Ministr dopravy Dan Ťok. Foto: hnutí ANO

  • Zakázka na výběr mýta pro firmu Kapsch

Jde o více než 5 miliard, které získá firma Kapsch za výběr mýta pro příští tři roky. Zakázka bez výběrového řízení jde za ministerstvem dopravy vedeným hnutí ANO. Ani jeden z jejích ministrů nebyl schopen od vzniku současného kabinetu Bohuslava Sobotky veřejnou zakázku vypsat. Místo toho politici ANO prodloužilili starou smlouvu s Kapschem. Kontrakt podepsal náměstek ministra Dana Ťoka v neděli, policie už případ vyšetřuje. ÚOHS udělil ministerstvu milionovou pokutu a tím politicky případ skončil. Prozatím.

  • Zakázky související s  projektem EET

V rámci projektu elektronické evidence tržeb ministerstvo financí zadalo sedm veřejných zakázek, v nichž jde celkově o 860 milionů korun. Analýza Good Governance výslovně zmiňuje především nákup software pro EET, kdy finanční správa využila smlouvy s dodavatelem jiné aplikace a jednoduše jede v elektronické evidenci podle ní. Tedy obdobný systém jako v případě Mýta. Ani u EET soutěž neproběhla, zakázku získala napřímo firma IBM.  “Účelovost zvoleného postupu zadavatele je modelovým příkladem plánovaného systematického porušování principů pro veřejné zakázky,” stojí v analýze. Postup jde za finanční správou a ministrem  financí Andrejem Babišem.

Čtěte také

» Ministři ČSSD a ANO na sebe vytahují trestní oznámení
» ČSSD zahájila další výpad proti ANO, tentokrát jde o mýto
» Systém pro EET dodá IBM bez soutěže, Babišovi pomohla Šlechtová
» Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují
  • Zakázka na aktualizaci Národního elektronického nástroje

Národní elektronický nástroj má zprůhlednit zadávání veřejných zakázek. Padesátimilionová zakázka na jeho aktualizaci je ale sama o sobě  problém. Ministerstvo pro místní rozvoj se ocitlo v podezření, že zakázku ušilo na míru firmě Dezadata Group, které nakonec aktualizaci zadalo. Opět bez výběrového řízení. “Jde o zcela flagrantní obcházení zákona, které dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona,” konstatoval antimonopolní úřad, který resortu Karly Šlechtové udělil půl milionovou pokutu a zakázal plnění smlouvy.  Ministerstvo musí vypsat novou zakázku.

  • Zakázka na Monitorovací systém MSC 2014+

Jde o miliardový systém, který slouží k monitorování, jak se v Česku čerpají evropské dotace. Zakázku získala firma Tesco SW a ministerstvo pro místní rozvoj kvůli němu čelí podezření, že ji zadalo jako předraženou a šitou na míru předem dohodnuté firmě. Projekt na vybudování systému měl být původně celý spolufinancovaný ze strukturálních fondů. Vláda ale nakonec rozhodla, že raději zaplatí systém ze státního rozpočtu, aby se v případě potvrzení machinací nemusely miliony vracet Bruselu. Evropská komise totiž chtěla už v průběhu vracet 25 procent z vynaložené částky.  A současně hrozilo, že kvůli této zakázce zastaví celé čerpání dotací pro Českou republiku.

  • Zakázka k projektu státní služby

Informační systém o státní službě připravuje ministerstvo vnitra, od roku 2012 je dodavatelem systému EKIS státní podnik Česká pošta. Pošta pak spadá pod resort vnitra, který nyní ovládají sociální demokraté. V případě EKISu pokračují v trendu, který nastavili jejich předchůdci. O zakázku se nesoutěží, prodlužují se staré smlouvy.  “Nešlo o přímé zadání na tvorbu nového systému, ale bylo podepsáno několik dodatků ke smlouvě z roku 2012 na již existující systém EKIS,” popisuje analýza Good Governance.