shutterstock_163041848

Rozhovor s Rathem o dotaci pro Babiše: Věděli jsme, nešlo to zastavit

Byl tím, kdo v roli prvního politika kraje převzal dotační projekt, opakovaně ho kontroloval a nakonec i stvrdil odpuštění mnohamilionové pokuty pro farmu Čapí hnízdo. David Rath byl středočeským hejtmanem po většinu kritického období mezi lety 2008 až 2013, kdy Čapí hnízdo dnešního ministra financí a miliardáře Andreje Babiše mělo utajeného vlastníka a čerpalo padesátimilionovou podporu jako “malý podnik”. Neovlivní.cz přináší reakce Davida Ratha na to, co se kolem středočeských Olbramovic stalo a proč.

Neovlivní.cz, které již popsalo roli Ratha v dotačním procesu Čapího hnízda včetně detailů o stavební společnosti, zapletené rovněž do jeho korupčního případu (víc tady »), zajímaly základní otázky aféry kolem Andreje Babiše: Vědelo hejtmanství, komu farma patří? A jak sám Rath s miliardářem Babišem jednal?

Rozhovor s exhejtmanem, v roce 2015 odsouzeným – zatím nepravomocně – kvůli systematické korupci a machinacím s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji, byl v této chvíli možný jen prostřednictvím e-mailu.

Neo: Poté, co jste v čele středočeského kraje vystřídal hejtmana Petra Bendla, jste nechal prověřit všechny velké dotační programy, které byly v době Bendla schváleny. Kolik jste jich revidoval a dosáhl snížení dotace nebo třeba i jejího zrušení?

Je to už řada let a pokud si pamatuji, tak jsme kontrolovali program podpory podnikání, tedy tam, kde šly peníze soukromým subjektům. Navrhli jsme dokonce Bruselu tento program úplně zrušit, neboť deformuje tržní prostředí.

Vzpomínám si, že z předchozí éry Bendla tam byl projekt pana Zapletala, co pořádal Miss na nějaký penzion, pak něco pro hotel Mcely a Čapí hnízdo. Vzpomínám si, že jen Čapí hnízdo bylo už podepsáno už mým předchůdcem, tedy byla podepsána smlouva, což podle pracovníků ROP neumožnilo odstoupit.

Ty nepodepsané jsme odmítli realizovat.

Exkluzivní:

» Neznámé Čapí hnízdo. Podpis: David Rath. Stavba: BAK z aféry Buštěhrad
» Návrat do 2012: Babiš řídí architekta, kdy na Čapím hnízdě stavět komín
» Otvíráme vám spis Čapí hnízdo: Chtěli pomoci s cash flow
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Neo: Opakovaně jste zpochybňoval smysluplnost dotace pro Čapí hnízdo. Co Vám na tom případu vadilo?

Připadalo nám – krajské ČSSD – zcela nesmyslné dávat peníze z veřejných zdrojů soukromým firmám. Byli jsme zastáncem rozdělení veřejného a soukromého sektoru. Veřejné peníze by neměly dotovat soukromé firmy.

V Kraji bychom mohli podpořit třeba deset projektů, ale jak k tomu přijdou ty stovky podnikatelů, kterým dotaci nikdo nedá? Peníze jsme směřovali do nemocnic, škol, školek, silnic, kulturních památek a ne na výstavbu pětihvězdičkových hotelů. V tom jsme se lišili od ODS.

To se týkalo i Čapího hnízda. I panu Babišovi jsem řekl, že mi připadá divné, že tak bohatý člověk, jakým je, získává dotaci na své podnikání, i když se jedná o velice pěkný projekt.

Neo: Čapí hnízdo jste také několikrát kontroloval. Za vašeho hejtmanství pak byla dotace i proplacena. Proč jste projekt nechal běžet?

Vlastní dotaci kontrolovali pracovníci ROP. My jsme dostali jen jejich závěry. Žádosti o dotace jsou velmi složité, mající často stovky stran a proces hodnocení byl na politickém vedení kraje naprosto nezávislý, dělali to nějací anonymní hodnotitelé a opět šlo o mnoho stran textů, které jsme ani do ruky nedostávali.

Osobně mi bylo divné, že dotaci může dostat miliardář, ale dostávali jsme informace, že podmínky splnili, tudíž projekt nešlo zastavit. Nemohli jsme se chovat anarchisticky a nerespektovat platnou smlouvu, i když jsme s ní nesouhlasili.

Neo: Vědělo se tehdy, že Čapí hnízdo patří Babišovi?
Ano, měli jsme informaci, že Čapí hnízdo je pana Babiše. Hovořil o tom tehdy na Kraji každý. Konečně i v médiích se o tom psalo. Myslím si, že o tomu mluvil i Petr Bendl a pracovníci ROP – od těch jsem nejspíš informaci i převzal.

Neo: Ve své knížce “Přisedněte si prosím” zmiňujete, že vám Babiš kvůli Čapímu hnízdu posílal SMS. Co po vás chtěl? Jak často vás kvůli tomuto projektu kontaktoval?

Osobní komunikaci s panem Babišem bych zatím odkázal na svoji knihu, kde jsem část stručně popsal. Zatím bych víc k tomu neuváděl. Knihu jsem napsal před několika lety, tedy není nijak vázaná na dnešní aféru okolo Čapího hnízda a není jí jakkoli ovlivněná. Z ní plyne, že se k Čapímu hnízdu pan Babiš hlásil.

Neo: V knize také píšete o setkání s Babišem během oběda s Jiřím Paroubkem. Kdy se ten zmiňovaný oběd odehrál?

Ten oběd v hotelu Kempinsky proběhl několik měsíců po krajských volbách, tedy nejspíše rok 2009. Přesnější určení zatím nejsem schopen říci.

Co zapsal David Rath do své knihy Přisedněte si prosím (2012)

Oběd s Jiřím Paroubkem, hotel Kempinsky, někdy po volbách v roce 2009…

Mezitím, co se krátce zahloubám do jídelního lístku, Jiří Paroubek spatřil v restauraci někoho známého.

“Á, tamhle sedí Andrej Babiš. Znáte se?” ptá se mě.

“Osobně ně, posílal mi jen nějaké SMS ohledně Čapího hnízda,” odpovídám.

“Půjdu ho jen pozdravit,” říká Jiří, čiperně vstane a zamíří za má záda.

Pokračuji ve čtení jídelního lístku a má volba se zdá být jasná. Středomořská rybí polévka, k rybě samozřejmě rybu, tak vybírám lososa s grilovanou zeleninou a to půjde dobře dohromady se sklenkou bílého vína. To piji jen velmi zřídka, ale těžší červené by mi mohlo zhatit nabitý odpolední program. Nechtělo by se mi po něm už pracovat. Zatímco malá sklenička bílého příjemně osvěží a povzbudí. Navíc dnes je krásný slunečný den.

“Dobrý deň.” Zvednu oči a vstávám. Poprvé se osobně setkávám s dalším z nejbohatších lidí v zemi.

“Pan Babiš vás chtěl osobně poznat a na chvilku si k nám sedne,” komentuje naše podávání rukou Jiří Paroubek.

“My se známe už přes mobil. Jak jste mi psal, že Čapí hnízdo není vaše, pamatujete si?”

“Samozrejme že je moje. Dal som tam niekoľko set miliónov a kraj mi prispel z európskych fondov. Pak za mnou niekto vraj od pôvodného hejtmana prišiel a chcel pät miliónov spät ako vďaku za dotáciu. Vyrazil som s ním dvere,” zaplavil Babiš celý prostor vodopádem slov, která jsem identifikoval jako směs slovenštino-češtiny.

“Priďte sa pozrieť na Čapie hniezdo. Je to tam moc krásné,” zve mě.

“Věřím, viděl jsem nějaké fotky a na nich to vypadá impozantně. Rád se přijedu podívat na to, co zaplatili naši předchůdci z veřejných prostředků,” dodávám trochu ironicky.

“Vy s tím naděláte. Ja som tam dal stovky miliónov a bude to pre ľudí. Ja platím na daních tolik, ako nikto iný v tejto republike, tak snáď mohu dostat i niejaku dotáciu, nie?” rozohnil se Andrej Babiš.

Radši spolknu další ironickou poznámku a odvedeme hovor jinam. Když za deset minut Babiš odchází za svojí společností, Jiří Paroubek poznamená: “Ten Andrej je fajn chlap, neměl byste do něho tak rýpat, chová se k nám slušně, to se o mnoha dalších jemu podobných říct nedá.”

Mlčky pokývám hlavou a nabírám si první lžíci voňavé polévky, kde plavou velké kusy rozličných ryb, krevet a mušlí. Musím uznat, že se jim povedla skoro jako v Provence. Na chvíli se zasním nad svou dovolenou na jihu Francie. Chladné Chardonnay se k tomu výborně hodí.