Senátorka: IT zakázka je ideální, když chcete něco předražit

Senátorka Alena Dernerová byla jedním z prvních lidí, kteří upozorňovali na podezření, že systém na monitorování čerpání dotací na MMR je předražený. Čtyři roky se nedělo nic, miliardovou zakázku vytáhli na světlo znovu až auditoři ministerstva financí. Výbušná zakázka se stala předmětem sporu i v koalici, Sobotkův kabinet nakonec problém “vyřešil” tak, že systém zaplatí sama Česká republika a nebude chtít jeho proplacení z evropských peněz.

alena dernerova

“Vláda ale tím problém tak úplně neschovala, ten audit už je v Bruselu, takže oni se k tomu vyjádří,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz senátorka Dernerová (Severočeši.cz), která si své pochyby o zakázce ponechala dodnes.

Neo: Zakázkou jste se v minulosti opakovaně zabývala. Proč?

Jeden z mých kamarádů se pohybuje v oblasti IT a před lety přišel, že se na MMR chystá zakázka na monitorovací systém pro čerpání dotací, která se mu jeví jako předražená. Začala jsem se o to zajímat, zavolala jsem tehdejšímu ministrovi Jankovskému a ten mi řekl: Pošlu vám Daniela Brauna a ten vám všechno vysvětlí .

Neo: Přesvědčila vás schůzka s Danielem Braunem?

Seděli jsme spolu v roce 2012 v senátní jídelně a musím říct, že mě nepřesvědčil, že ta cena je normální. Teď se celý problém auditem ministerstva financí znovu resuscitoval a já si dodnes nemyslím, že ta cena je odpovídající. Je to můj názor.

Neo: Kdo jsou podle vás klíčové postavy příběhu, které – kromě jednotlivých ministrů – nesou za zakázku odpovědnost?

Monitorovací systém je dlouhodobá záležitost, vystřídala se u toho řada lidí, ale podle mého je důležité znát lidi z výběrové komise.

Neo: Její předsedou byl Jan Sixta, dnešní šéf kabinetu ministra Babiše, členem byl vámi zmiňovaný Daniel Braun.

Pokud by se prokázalo, že monitorovací systém je předražený, spadalo by to na jejich hlavu.

Neo: Vy jste kvůli zakázce jednala i s úředníky z Bruselu?

Po jednání s Danielem Braunem jsem byla nervózní, protože jsem měla zkušenost s kauzou krajské zdravotní, kde šlo také o předražené nákupy. Proto jsem oslovila pana ředitele Unterwurzachera z regionálního ředitelství Evropské komise a napsala mu své dotazy. Na to on následně odpověděl, že budou případ monitorovat. Víte, IT zakázky jsou ideální pro případ, že někdo chce něco předražit. Nikdo totiž této oblasti příliš nerozumí, je to složitá záležitost a jen skutečně detailní audit odhalí pravdu. A to ještě mluvím o auditu, který je skutečně nezávislý na ministrech a vyšetřovaných subjektech.

Neo: Ten příběh má dlouhou historii, ale na veřejnost vybublal až díky sporu mezi ministryní Šlechtovou a náměstkem Wagenknechtem

Myslím, že reakci ministryni Šlechtové rozumím, ale prudkost jejího vyjádření mě překvapila. Nechápu, jak někdo může říct, že auditní orgán vypracoval špatný audit, protože ty předchozí audity nic podezřelého neprokázaly. Z již zmiňovaného případu krajské zdravotní vím, že audity – pokud jsou dělané ve shodě s auditovaným subjektem – nemusí ukázat vůbec nic. Podle mě je teď je třeba vyčkat na rozhodnutí Evropské komise, potažmo policie.

Neo: Vláda se rozhodla, že raději monitorovací systém proplatí ČR a nebude na něj chtít peníze z evropských dotací. Jinak řečeno: problém vyřeší tak, že ho před Bruselem schová. Co si o postupu vlády myslíte?

Problém tím úplně neschová, ten audit už v Bruselu je, takže oni se k tomu vyjádří. Já bych se hlavně ptala, jestli stát vlastní k tomu systému autorská práva, aby ho mohl bez souhlasu dodavatele měnit. Pokud ne, je to na pováženou a systém sice zaplatíme, ale nebudeme s ním moci dál zacházet.