Kandidovala za ANO, teď chce změkčit Lex Babiš. Konflikt zájmů necítí

Zdeňka Hamousová byla do senátu zvolená na kandidátce hnutí ANO. Nyní předložila návrh na zmírnění zákona o střetu zájmů, který má od ledna příštího roku začít lídrovi hnutí Andreji Babišovi kazit byznys. Babišův Agrofert by například odstřihl dotací. Senátorka připouští, že svůj návrh s Babišem konzultovala. Střet zájmů ale odmítá.

Pokud dnes horní komora parlamentu schválí změny navrhované šéfkou klubu hnutí ANO Zdeňkou Hanousovou, může holding jejího stranického šéfa Babiše ještě příští rok získávat podporu ze státních peněz. A také i nadále vlastnit média. Omezení byznysu pro vrcholové politiky schválila před časem sněmovna, Babišovi senátoři se ji nyní snaží změkčit.

“Je to o principu nepravé retroaktivity, jde o střet principu právní jistoty a principu rovnosti před zákonem.Ti, co jsou dnes v politice, do ní vstupovali za nějakých jasně daných pravidel, s nimiž byli předem srozuměni a akceptovali je. A my jim během jejich mandátu máme tato pravidla měnit? Tak přece nevypadá stabilní právní prostředí,” obhajuje senátorka Hanousová v rozhovoru pro Neovlivní.cz svůj návrh.

Neo: Před vstupem Andreje Babiše ovšem nikoho ani nenapadlo, že by se politik vůbec mohl ocitnout v tak velkém střetu zájmů. Vy jste neměla vnitřní problém s tím, že jste v senátu za hnutí ANO a zároveň připravujete návrh, který má pomoci byznysu vašeho stranického šéfa?

Vnitřní problém jsem s tím neměla. Protože tam už bylo navrženo odložení platnosti omezení, které se týká médií. Pokud tedy navrhujeme odklad účinnosti pro odstavec a., který se týká médií, není logické, aby se to netýkalo i fungování obchodních společností. Jak říkám, je to jen o tom, že podle mého názoru nelze měnit pravidla během hry. Podnikatelé při vstupu do politiky toto nemohli předvídat.

Senátorka za ANO Zdeňka Hamousová. Zdroj: web Hnutí ANO

Senátorka za ANO Zdeňka Hamousová. Zdroj: web Hnutí ANO

Neo:Mluvila jste o tomto své návrhu s Andrejem Babišem před tím, než jste jej předložila?

Mluvila, protože to je problematika, kterou jsem před tím s nikým nekonzultovala. Tak jsem chtěla vědět, jaký je na to názor v ANO.

Neo: Takže jste ho kontaktovala jako první vy. Nebylo to tak, že vás o to zmírnění zákona požádal?

Určitě ne.

Neo: Vy nejste právnička, byť jste z komunální politiky v legislativně částečně zběhlá. Tu změnu jste chystala sama?

Ne. Dlouhodobě spolupracuji s dvěma advokátními kancelářemi. Jedna je z Prahy, druhá z regionu. Je to letitá spolupráce.

Neo: Takže s právníky hnutí ANO nebo Agrofertu jste to nekonzultovala?

To už jsem také slyšela, ale to je nesmysl. Byly to ty dvě kanceláře, s nimiž spolupracuji dlouhodobě.

Neo: V kontextu tohoto příběhu vnímáte stále jako šťastné, když jde byznysmen do politiky a nevzdá se svých podnikatelských aktivit?

Víte, on ten podnikatelský náboj a tlak na efektivitu vynaložených peněz je v praxi obrovsky účinný. I v radě v komunální policie, kde působím, preferuji řadu podnikatelů. U nich je zkrátka pohled na tu efektivitu využití peněz jiný než u někoho, kdo si je nemusel vydělat a rozhoduje jen o svěřených prostředcích.

Neo: Takže výhody spojené s podnikatelskou praxí podle vás převáží?

Určitě.