Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 16. týdnu roku 2015

Úsloví říká: “Lidé plánují a Bůh se směje.” Z pohledu médií to o uplynulém týdnu platí beze zbytku. Pokud novináři nějaké kauzy plánovali, přebily je jiné události. Zemřel nejmladší český premiér Stanislav Gross. Disciplinárka vyměřila trest pro fotbalistu Milana Baroše, který si dovolil označit stav českého fotbalu slovem “žumpa”. Andrej Babiš odjel do USA na soukromou cestu, která nebyla tak docela soukromá. A především: Češi se dozvěděli o existenci hokejisty Davida Palaščáka.

Nebo spíš jeho otce, podnikatele Miroslava Palaščáka, který tři týdny před začátkem hokejového mistrovství světa srazil z piedestalu hokejového Boha Vladimíra Růžičku. Zveřejnil zánovní nahrávku, ze které vyplývá, že si trenér reprezentace vzal půl milionu, aby nechal hrát v týmu Slavie Palaščáka juniora. Následovalo trapné přešlapování (sportovních novinářů, kteří by s Růžou raději řešili, kdo nastoupí v které lajně), pak trapné mlžení (Růžičky), trapné mlčení (Růžičky a jeho právníků) a nakonec zloba (hokejového svazu) na média, že referováním o případu ničí pověst šampionátu dřív, než začal. A protože hokejová srdíčka bijí i v hrudích policistů, nelze čekat, že se něco nového dozvíme dřív, než se rozdá medailová sada.

Nás v Neovlivni.cz zaujalo v této kauze především nezvykle otevřené přiznání šéfa Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala, který v MF DNES popsal, proč hokej není pro chudé a tento sport se zkrátka bez bohatých tatínků s půl milionem v kapse neobejde. “Jestli chcete mít úplně férové podmínky, dejte dítě na 400 metrů překážek. I kdybyste dal miliardu, Zuzku Hejnovou nepředběhne, pokud nebude mimořádně talentované. Jsou sporty čisté, férové, kde peníze nerozhodují. A pak ty, kde to bez velké nůše peněz nepůjde,” řekl Kejval.

O Stanislavu Grossovi

Zemřel bývalý premiér Stanislav Gross

Ve věku nedožitých 46 letech podlehl neléčitelné amyotrofické laterální skleróze Stanislav Gross. Politik, který se uměl domluvit s každým, nejmladší český ministerský předseda, zemřel jako první z polistopadových premiérů.

Jeho smrtí vyhasla naděje, že budou kdy osvětleny s Grossem spjaté záhady. Otazníky, které zůstaly viset nad privatizací Mostecké uhelné společnosti, nad privatizací Unipetrolu a úlohou Andreje Babiše, a nakonec i Grossovým zázračným zbohatnutím, analyzovala šéfredaktorka Sabina Slonková.

Přinesli jsme vám také rozhovor s právníkem Miroslavem Janstou, který se s Grossem přátelil prakticky celou jeho aktivní politickou kariéru. V úzkém kontaktu zůstali i v posledních letech. “Necítil se ukřivděný, ale asi tak před třemi lety povídá: ‘Podívej se, co tu politici teď provádí. A já musel odejít, protože jsem nedokázal počítat’,” řekl v rozhovoru Jansta.

Jedním z posledních politiků, kteří se zesnulým expremiérem mluvili, byl šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD. Oba politici k sobě měli velmi blízko, léta spolupracovali. “Do poslední chvíle se intenzivně zajímal o aktuální politické dění,” popsal pro Neovlivní.cz Hamáček.

Lidé Adriany Krnáčové

krnacova_3

Hned z kraje týdne se pražská opozice pokusila sundat Adrianě Krnáčové z krku primátorský řetěz. A to kvůli zjištění Neolivni.cz; informovali jsme o e-mailech, v nichž se Krnáčová domlouvala s protistranou sporu o nájem ve Škodově paláci na výměně právníků zastupujících Prahu.

Krnáčová pokus o sesazení ustála, nicméně se v plné nahotě ukázalo, jak slabou pozici v Praze má. Během pranýřování se primátorky nikdo z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice nezastal, kolegové jí v tom nechali takzvaně vykoupat. Nakonec na její obhajobu vytáhla nečekaná spojenkyně – Marta Semelová, představitelka tvrdého stalinistického křídla českých komunistů.

Na Neovlivni.cz jste si mohli v přehledné grafice projít, kdo jsou lidé Adriany Krnáčové.
Kdo ji kryje záda na magistrátu, kdo ve velké politice, a také – kdo jsou jeji skuteční přátelé.

Mezi spojence Krnáčové patří například někdejší manažer PR a marketingu skupiny Agrofert, dnes hnutí ANO Vladimír Vořechovský. Je to právě on, kdo má největší vliv na to, jak Adriana Krnáčová působí na veřejnosti, jak vystupuje a co říká. Byl to on, s nímž ladila legendární vystoupení o “debilech” z tunelu Blanka. (Rozhovor s Vořechovským zde.)

Snad nejtajemnější postavou pražského magistrátu je ovšem bývalý policista a právník Pavel Vopršal, šéfporadce Krnáčové. Prochází přes něj všechny důležité úřední dokumenty. Společně s dalším poradcem, právníkem Petrem Prchalem, dávají pozor, aby se Krnáčová jako její předchůdci nedostala do problémů se zákonem. Profil Vopršala si můžete přečíst zde.

Kdo vládne v Praze

praha

Jak vidno, Adriana Krnáčová Praze příliš nevládne. Z dlouhodobého pátrání deníku Neovlivní.cz, který sestavuje mapu vlivu v hlavním městě, vyplynulo, že faktickými vládci města jsou socialistický matador Karel Březina a Radmila Kleslová, blízká spolupracovnice Andreje Babiše.

Mezi utajené vlivné hlavního města patří také bývalý federální premiér Marián Čalfa. O jeho aktivitách ví jen pár zasvěcených. Pracoval například pro odbor územního plánu, kde řešil odvolání města proti soudním verdiktům. Jeho klíčová role je ale v oblasti energetiky.

“S nástupem nové koalice, kde mají hlavní slovo Karel Březina a Radmila Kleslová, nabral znovu na síle,” potvrzuje bývalá radní Aleksanda Udženija.

Mapa střetu zájmů AB

mapa_vztahu_babis

V posledních týdnech zesílila kritika Andreje Babiše kvůli konfliktu jeho zájmů politika-byznysmena-mediálního magnáta. Deník Neovlivní.cz proto zmapoval, kde všude má Babiš rozprostřen svůj byznys a vznikla podrobná grafika střetu zájmů AB.

Zaměřili jsme se na jeho aktivity v oblasti zdravotnictví, bezpečnosti, médií a dalším byznysu. Jde třeba o tolik skloňovaná biopaliva. Babiš připravil vládní novelu zákona o úlevách na daních pro biopaliva. Jeho Agrofert je přitom největším výrobcem biopaliv v Česku. Podle týdeníku Respekt se díky zákonů může zvýšit profit Babišových fabrik celkem o dvě až tři miliardy korun za příštích pět let.

Vlivní v justici

TOP 10 v justici: Karel Muzikář mladší

Deník Neovlivní.cz publikoval také další jména ze žebříčku deseti nejvlivnějších lidí tuzemské justice.

TOP 10 české justice obsahuje jména širší veřejnosti prakticky neznámá. Ale i právníky, kteří se v hlavních zprávách rubrik politika, právo a spravedlnost objevují pravidelně. První desítka nejvlivnějších mužů a žen české justice postihuje obě oblasti vlivu: mocenský i ten intelektuální. Díky tomu se v žebříčku najdou jak advokáti, tak představitelé soudní moci.

Jak už víte, desátou příčku obsadil advokát Tomáš Gřivna, devátý skončil nejvyšší státní zástupce Pavel ZemanTento týden jsme doplnili “čísla” osm a sedm: Osmá pozice náleží soudci Jaroslavu Burešovi, sedmý je advokát Karel Muzikář mladší.