Shrnuto za vás: Hlavní zprávy týdne na Neovlivni.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 21. týdnu roku 2015.

 

Tempo uplynulého týdne udávaly v českých médiích depeše ze soudních síní. V přímém přenosu jsme sledovali novou reality show Výměna právníků. Respektive – nedůstojné tanečky Davida Ratha, který se snaží zdržovat svůj proces, co to jde. Sledovali jsme také, jak se v zájmu “vyššího zájmu” šlape po osobnostních právech bývalé manželky bývalého českého premiéra. Veřejně se pouštěly odposlechy, na nichž Jana Nagyová (dnes Nečasová) řve na svého milence (dnes manžela) Petra Nečase, manipuluje jím a své sokyni v lásce Radce Nečasové nadává do líných krav. Jsme rádi, že to víme. A do třetice: propouštěl se vězeň z Mírova. Lukáš Nečesaný tam strávil dva roky za pokus o vraždu, přičemž Nejvyšší soud teď našel v jeho případu sedm zásadních pochybení. Důvěra v justici se otřásla.

Jinak se sněmovna znovu hádala kvůli podpoře biopaliv.

Lidovci se chystali na sjezd.

Politici houfně odmítli přijmout do Česka uprchlíky; Brusel nyní hledá klíč, podle kterého by do členských zemí rozdělil na 40 tisíc běženců.

Syrská Palmyra, jedno z center antického světa, dva tisíce let staré archeologické naleziště pod ochranou UNESCO, dobyl Islámský stát.

Tolik z dění, kterému jsme se v deníku Neovlivní.cz příliš nevěnovali.

Nejedlý promluvil

pavucinavztahumartinanejedleho

Zato jsme přinesli důkladný rozhovor s mužem, který interview prakticky nedává. A byť je klíčovým rádcem prezidenta Miloše Zemana, pro veřejnost je téměř neviditelný.

Martin Nejedlý, byznysmen spojený s ruským energetickým gigantem Lukoil a vrcholný politik SPOZ, prolomil měsíce mlčení a v rozhovoru pro Neovlivní.cz popsal dění na Hradě.

První část interview, v níž Nejedlý bilancuje dva roky prezidenta Zemana a poodkrývá například zákulisí lánského puče, naleznete zde. V druhé části pak mluvil o své roli na Hradě a také byznysu – přečíst si ji můžete zde.

Nejedlý si za poslední roky vybudoval obří síť kontaktů – ať v byznyse nebo politice. V grafice jsme přinesli přehled těch nejzajímavějších z nich.

Klíčový zákon

Martin Nejedlý během stranické tiskové konference. Zdroj: SPO

A ještě jednou Nejedlý: Vláda z kraje týdne schválila návrh zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Právě na ten prý Nejedlý čeká: Jakmile začne platit, je ochoten zveřejnit své příjmy.

Podnikatel a Zemanův rádce čelí roky otázkám po příjmech – zejména kvůli pochybnostem, jestli díky svým kontaktům nebyl zvýhodňován například v kontraktech se státem.  O jeho byznysu je známo jen to, že kromě spolupráce s Lukoilem před lety podnikal v Německu a dovážel auta na ruský trh. V tuzemsku se pak s ním o třicet milionů korun soudí Správa státních hmotných rezerv kvůli dodávkám kerosinu.

“Berte to tak, že bych rád měl své soukromí a nerad bych vystavoval sebe i své děti nějakým spekulacím. Počkejme si na ten zákon. Jakmile bude platit, věřte mi, že budu stát jako první v řadě,” slíbil Neovlivní.cz Nejedlý. (více zde)

Kauza Krnáčová

krnacova_3

Důsledně sledujeme vývoj případu pražské primátorky Adriany Krnáčové, která vyjednávala s protistranou o výměně právníků ve sporu o nájemné ve Škodově paláci.

Zjistili jsme, že se do kauzy vložila policie. Kriminalisté si na magistrátu vyžádali veškeré dokumenty spojené s případem.

Případ nejprve řešila pražská hospodářská kriminálka, kam směřovalo trestní oznámení od opoziční TOP 09. “Právě včera jsme ale věc předali na útvar, který se už případem také zabýval,” potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Kauzu tak má nyní na stole protikorupční policie. Ta se k případu zatím nevyjádřila. Jisté ale je, že se zaměřuje na primátorku Adrianu Krnáčovou.

Marksová v akci

uradprace

Také další kauza se týká policejního vyšetřování. V půli týdne jsme zveřejnili zprávu, že ministerstvo práce a sociálních věcí podalo trestní oznámení kvůli podezřelému nákupu centrálního sídla Úřadu práce na pražské Letné.

Pikantní je, že svým krokem úřad současně vystavil do nepříjemné pozice ministra financí Andreje Babiše, který si do širšího vedení svého resortu vybral Marii Bílkovou, jež z pozice tehdejší ředitelky Úřadu práce nese za transakci odpovědnost.

Ministryně Michaela Marksová Tominová (ČSSD) nechce detaily trestního oznámení komentovat. Její úřad pouze na dotaz Neovlivní.cz potvrdil, že trestní oznámení v minulých dnech padlo.

Rathovy omluvenky

david rath

Z trochu jiného úhlu jsme se podívali na případ Rath.

Zjistili jsme, že bývalý hejtman neprotahuje obstrukcemi jen vlastní soud, ale také vyšetřování dalších souvisejících případů. Vinou jeho “omluvenek” nemohou zatím žalobci poslat k soudu druhou větev kauzy Rath: podezření ze zmanipulování zakázek na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno či opravy pavilónu O kolínské nemocnice.

Jde přitom o velmi citlivou kauzu, protože kromě někdejšího hejtmana a jeho spolupracovníků stíhá policie i dva manažery obří stavební firmy Metrostav Pavla Piláta a Jiřího Anděla. A především: obviněn je podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob i samotný Metrostav.

Profilový rozhovor

Jan Bubeník. Foto: bubenikpartners.cz

Jan Bubeník. Foto: bubenikpartners.cz

Na sklonku týdne jsme vám pak nabídli povídání s Janem Bubeníkem. Někdejším studentským vůdcem z listopadu 1989, který se tehdy také stal nejmladším poslancem Národního shromáždění a dnes je už 25 let v politickém důchodu. Etabloval se v byznysu, založil vlastní headhuntingovou společnosti Bubenik Partners, platí za uznávaného personalistu pro výběr špičkových manažerů.

V první části rozhovoru – naleznete ji zde – hovořil Bubeník zejména o tom, co se za posledních 25 let povedlo i nepovedlo. O české politice a politicích, o lidech, kteří mohou ostatní inspirovat – a třeba i o vlastní kariéře.

Ve druhé části interview oprášil 14 let staré vzpomínky a popsal, co zažil v roce 2001,  kdy byl – spolu s někdejším ministrem financí Ivanem Pilipem – na Kubě uvězněn za kontakty s disidenty. Řeč se vedla i o Rusku, Evropské unii a situaci s uprchlíky. Tuto část si můžete přečíst zde.

Děkujeme za pozornost a těšíme se na další týden.

Vaše redakce