Shrnuto za vás: Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili ve 25. týdnu roku 2015.

Evropu zaměstnávají dvě klíčové debaty. Jedna se Česku úspěšně vyhýbá, druhou se politici rozhodli tento týden konečně zvednout. V prvním případě jde o Řecko a jeho neochotu/neschopnost splácet dluhy a možný exit z eurozóny. Jeden citát za všechny: “My bychom potřebovali obnovit dialog s dospělými lidmi v místnosti.” (Šéfka MMF Christine Lagardeová po jednání s Řeky.) Druhým případem je otázka, jak vyřešit nápor migrantů v zemích EU. Jeden citát za všechny: “Je jedno, jestli my ty kvóty přijmeme, nebo nepřijmeme. Ti imigranti, jak bylo řečeno nájezdníci, prostě přijdou.” (Poslanec Karel Fiedler z Úsvitu, čtenář Karla Maye.)

Z ranku drobných zpráv: Do sněmovny zavítal prezident Zeman a s bonmotem “konec kapříků a krabic s vínem” lobboval za návrh zákona o prokazování původu majetku. Trochu si naběhl; poslanci mu obratem připomněli, že jeho vlastní kancléř se už pár let úspěšně brání majetkové přiznání předložit. Výsledkem přestřelky je hradní slib, že tak Vratislav Mynář promptně učiní.

A ještě jedna odbočka k hradním mužům: Obvodní soud pro Prahu 1 nepravomocně rozhodl, že firma Lukoil Aviation Czech, za níž stojí Zemanova pravá ruka Martin Nejedlý, má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva.

Poslanci ve třetím čtení schválili vznik centrálního registru vybraných přestupků, takže drobné krádeže či močení na veřejnosti se budou evidovat a hříšníky čekají přísnější tresty.

Krteček Zdeňka Milera se skamarádil s Pandou a odjeli spolu do Číny. Neboli, pilot k novému krtečkovskému seriálu, který vzniká pro čínskou státní televizi CCTV, je na světě.

Tolik ze zpráv, kterým jsme se na Neovlivní.cz příliš nevěnovali.

Kdo má na koho složku

dokumenty

Čemu jsme věnovali zásadní pozornost, byla aféra “vedu si složky” vicepremiéra a ministra financí, lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Na schůzku s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem – měla být k novele zákona o pojišťovnictví – přišel vyzbrojený složkou, která obsahovala informace o Šinclově rodině, údajné korupci a majetkových poměrech.

“Koukal jsem jak puk. Nic takového jsem nikdy nezažil. Říkal jsem mu na to, že jsem neudělal nic víc než to, na co mám právo: v rámci interpelací jsem se ho zeptal na věci související s tím zákonem o pojišťovnictví. On ale pořád vřeštěl, že jsem koaliční zrádce a nemám právo se ho na nic ptát, když jsem korupčník,” popsal ve vůbec prvním rozhovoru, který k případu dal, Šincl pro Neovlivní.cz ve středu večer. (Celý rozhovor naleznete zde »)

Druhý den bylo ve sněmovně pozdvižení. Premiér Bohuslav Sobotka označil jednání jako neakceptovatelné a u ministra nepřijatelné. Požádal Babiše o omluvu. Ten to odmítl a přispěchal se svou verzí příběhu. Která má ovšem několik trhlin. Třeba: Ministr financí tvrdí, že si žádné kompro-složky nevede a čerpal jen z veřejně dostupných novinových článků. Není to tak docela pravda ».

Sto tisíc měsíčně pro Kleslovou

Radmila Kleslová, šéfka pražského sdružení ANO a starostka Prahy 10

Sabina Slonková, šéfredaktorka Neovlivní.cz, na začátku týdne přinesla zjištění, že Radmila Kleslová z hnutí ANO inkasuje měsíčně sto tisíc korun od polostátní společnosti ČEZ.

Tuto sumu jí garantuje smlouva, která byla podepsaná letos 16. února, ovšem s platností od 1. 1. 2015. “Dokumenty ke spolupráci Radmily Kleslové a ČEZ si vyžádali členové dozorčí rady v rámci prověřování hospodárnosti smluv, které firma uzavřela. K dispozici ale dostali jen smlouvu platnou od letošního ledna, tu předchozí nikoli,” uvedl jeden z členů dozorčí rady společnosti firmy.

Kleslová totiž pro ČEZ pracuje už od roku 2000. Společnost si ji tedy najala dávno před vstupem do Babišova ANO, kdy ještě působila v dresu sociální demokracie. Náplň její práce se podle oficiálního stanoviska firmy nemění. “Kancelář paní Kleslové poskytuje pro ČEZ služby kontinuálně už od roku 2000 a to zejména v oblasti monitoringu a analýz legislativy,” uvedl mluvčí ČEZ Kříž. (Podrobněji zde »)

Kdo “umí” Valachovou?

Index vlivu ve sportu: Kateřina Valachová

Kateřina Valachová se ve středu stala ministryní školství, ovšem její příchod do týmu Bohuslava Sobotky vyvolal v zákulisí lehkou paniku. Ne že by někdo zpochybňoval její kvalifikaci či schopnosti. Nervozitu podle zjištění Neovlivní.cz » nastartoval fakt, že nikdo netuší, kdo za Valachovou stojí, kdo ji – řečeno lobbistickým žargonem – “umí”.

“Nevíte, s kým je spojená? Dejte kdyžtak vědět.” Věty, které v uplynulých dnech zaznívaly hlavně od zákulisních hráčů ve sportu.

Z Valachové se totiž obratem stala jedna z klíčových postav tuzemského sportu s rozhodujícím vlivem na rozdělení minimálně tří miliard korun, které do něj plynou. Automaticky “naskočila” i do žebříčku TOP 10 vlivných ve sportu, podle indexu Neovlivní.cz obsadila šestou příčku ».

A ještě jednou k Valachové: do křesla náměstka si chce přivést současného ředitele Národního ústavu pro vzdělávání Václava Pícla. Muže, který má z minulosti taky pěkný škraloup: opil se a sprostě nadával a vyhrožoval městským strážníkům. Vzhledem k tomu, že se předchozí ministr (Chládek) musel pakovat kvůli nevhodnému chování, jde o celkem pikantní volbu ».

Mládek jede na tygrovi

Zdroj: MPO

Zjistili jsme okolnosti schůzky premiéra Bohuslava Sobotky s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem. Premiér jej minulý pátek tlačil k rezignaci. Mládek to ovšem odmítl a předsedu vlády vyzval, aby jej tedy odvolal, když ho ve vládě nechce.

Bohuslav Sobotka není spokojený s tím, že Mládek málo prodává své výkony na jednom z významných vládních resortů a dostatečně razantně nevystupuje proti politickém konkurenci v podobě Andreje Babiše. Důležité je ale podle zákulisních informací i to, že ministr není dobře zapsaný u některých z neformálních rádců ministerského předsedy, kteří s ním řeší personální politiku.

Další podrobnosti o schůzce a jaké dostal Mládek ultimátum si můžete přečíst zde.

Další tajné e-maily u Krnáčové

Za pronájem Škodova paláce má Praha celkem zaplatit přes čtyři miliardy

Za pronájem Škodova paláce má Praha celkem zaplatit přes čtyři miliardy.

Reportér Tomáš Syrovátka se důsledně věnuje případu nevýhodného pronájmu Škodova paláce v Praze. A zjistil, že policie získala nové důkazy, které dokládají, jak se za primátorky Krnáčové zadávají zakázky ».

Jde konkrétně o výběr právníků, kteří měli Prahu ve sporu zastupovat. Adriana Krnáčová sice původně tvrdila, že s výběrovým řízením na advokáty neměla nic společného a šlo o akci magistrátu, nové emaily ale ukazují, že zakázku v tichosti vyjednávala její nejbližší spolupracovnice, šéfka sekretariátu Lucie Týcová.

Kromě policejního vyšetřování teď nejužší tým primátorky čelí také podezření, že zatajoval informace » kontrolnímu výboru města. Předsedkyně výboru Jaroslava Janderová z ODS si před časem vyžádala ke kauze všechnu dokumentaci. O postupu Lucie Týcové však kontroloři nedostali žádné informace…

K případu vám ještě nabízíme rozhovor s Jaroslavou Janderovou ».

Nejvlivnější zákulisní hráči

Index vlivu zákulisních hráčů: Radek Pokorný

Zveřejnili jsme jméno vítěze žebříčku TOP 10 zákulisních hráčů v české politice. Stal se jím právník, zakládající partner advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři Radek Pokorný ».

Na jeho jménu se shodli všichni, s nimiž deník Neovlivní.cz při sestavování žebříčku zákulisního vlivu mluvil. Radek Pokorný je v současné době postavou, která  má suverénně největší neformální vliv – v byznyse i v politice.

Stejně jednoznačné jako jeho pořadí je i to, s čím je jeho vliv spojen. Pokorného hlavní devizou je vztah s Bohuslavem Sobotkou, spolužákem z bučovického gymnázia, který lze označit za přátelství.

V článku » naleznete kompletní žebříček TOP 10 a odkazy na jednotlivé osobnosti.

Rozhovor s Pavlem Bělobrádkem

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Foto: Úřad vlády

Ještě má v živé paměti, jak se cítil jako sněmovní nováček. A záhy stál před rozhodnutím, jestli vstoupit do koaliční vlády se Sobotkovou ČSSD a hnutím ANO Andreje Babiše. “Nechtělo se nám. My jsme v té době ani pořádně nevěděli, kdy jsou záchody ve Sněmovně, a měli jsme jít do Strakovy akademie. Zatím jsem toho rozhodnutí nelitoval,” říká Pavel Bělobrádek v profilovém rozhovoru pro deník Neovlivní.cz, který jsme rozdělili do dvou částí.

V té první » hovoří velmi otevřeně o tom, jak si lidovci “poprvé naběhli”, jak rychle se dá v politice rozkoukat a pochopit, jak to chodí. O vážném sporu o biopaliva. A třeba také o tom, proč KDU-ČSL tolik vystupuje proti přijímání běženců ze severu Afriky a Blízkého východu. Ve druhé části » pak mluví zejména o osobních hodnotách. A třeba o tom, proč nezůstal doma v Náchodě.