Prošla nenápadná novela, může zachránit Metrostav před soudem

Tak trochu “ve stínu Čapího hnízda” prošla ve středu sněmovnou novela, která nově vymezuje okruh trestných činů, za něž mohou nést odpovědnost firmy. Podle analýzy žalobců změna fakticky zajišťuje beztrestnost mnoha firmám, které byly doposud stíhány například za korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Jde o známé případy společností Agrotec či Metrostav.

Schválená novela zákona, která nyní poputuje do Senátu, obsahuje dvě zásadní novinky:

1. Mezi delikty, za něž bude možné nově postihovat firmy, přibude trestný čin pomluvy.

Tento plán prosadil v ústavně právním výboru poslanec KSČM a bývalý policista Zdeněk Ondráček. Paragraf, který se do zákona dostal primárně kvůli firmám, které likvidují svoji konkurenci přes smyšlené insolvenční návrhy, může mít drtivý dopad na média, poskytovatele obsahu. Nebude složité zrušit vydavatelství, jehož média zveřejní zprávu, kterou justiční aparát označí za pomluvu.

O kauze Agrotec:

» Kauza Neovlivní.cz: Babišův Agrotec spěje k soudu, policie navrhla obžalobu
» Benešová připravila právní kličku. Přitom hájí firmu, které se dotkne
» Agrotec možná soudu unikne, chystá se změna zákona
» Obhajoba Agrotecu: Je to kampaň!
» Agrotec byl kolečkem na vyvádění peněz z pošty, píše policie

O Metrostavu:

» Právní bitva o Metrostav je na spadnutí, policie posílá spis žalobci
» Kdo jsou lidé, kteří svedou bitvu o Metrostav
» Tři kauzy ohrožující Metrostav

Proti už se ostře postavily Unie vydavatelů i Sdružení pro internetový rozvoj. Varují, že novela povede k omezení svobody slova. “Za trestný čin pomluvy lze uložit sankci v podobě zákazu činnosti až na 20 let a v některých případech i zrušit právnickou osobu. Hrozba drakonických trestů tak povede k obavám médií z otvírání kontroverzních témat a ve výsledku k významnému omezení svobody projevu, základního předpokladu práce médií,” stojí ve stanovisku SPIR (podrobněji jsme se tématu věnovali zde »).

2. Firma, která prokáže, že se dost snažila, aby její manažeři nejednali protiprávně, se může zbavit trestní odpovědnosti. V praxi bude stačit doložit, že daná společnost má etický či protikorupční kodex.

Jde o úpravu, kterou do novely dostala zpravodajka zákona Marie Benešová z ČSSD. Právnickou řečí jde o paragraf 8 v novém znění: “Právnická osoba se trestní odpovědnosti podle odstavce 1 až 4 zprostí, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možné požadovat, aby spáchání protiprávního činu osobami uvedenými v odstavci 1, zabránila.”

Jaký dopad bude mít novela na trestní řízení, vysvětlil před časem pro Neovlivní.cz prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula: “Bude-li tomuto návrhu vyhověno, půjde o tak zásadní legislativní změnu, která velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny všech dosud neskončených trestních stíhání právnických osob,” řekl (více zde »).

Mezi nejznámější případy takto stíhaných firem patří kauza Babišova Agrotecu, který je obviněn v souvislosti se zakázkami na státní České poště. Nebo kauza největší české stavební firmy Metrostav, souzené za ohýbané stavební zakázky ve Středočeském kraji.

Obě tyto firmy mají interně nastavené systémy, které novému zákonu vyhoví. Pracují například s takzvanými compliance – systémem preventivních opatření. “Potvrzuji – compliance platí pro všechny firmy v koncernu,” uvedl mluvčí Babišova holdingu Agrofert, kam Agrotec patří, Karel Hanzelka.