Soudkyně sepsala, proč v kauze sledování Radky Nečasové věří Janě Nagyové

Dvakrát osvobodila bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase a jeho dnešní manželku Janu Nečasovou (Nagyovou) v kauze možného nezákonného sledování své sokyně v lásce. Poprvé její práci označil odvolací soud za nekvalitní s tím, že “naprosto nekriticky” akceptovala obhajobu. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová ji však akceptovala i podruhé – svým rozhodnutím z června. Nyní, po čtvrt roce, dodala písemné vyhotovení rozsudku. Popisuje v něm, proč ji důkazy obžaloby vůbec nepřesvědčily.

Výseč z písemného znění rozsudku, který Helena Králová sepsala, cituje na svých stránkách server Echo24.cz. Na písemné vyhotovení se dlouho čekalo; v soudní síní se totiž Králová omezila na velmi stručné vyjádření. Řekla v podstatě jen to, že obžalovaní jsou nevinní; nevysvětlila, jak se s důkazy vypořádala a proč je odmítla.

Čtěte také:

» Žaloba na Petra Nečase za politické trafiky je hotová
» Jak rozumět osvobozujícímu verdiktu nad Janou Nečasovou – Nagyovou
» Jana Nečasová – Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má ale z čeho?
» Stíhat Tluchoře, Šnajdra a Fuksu už nepůjde, zjistil Ištvan
» Pelikán: Odchod Ištvana? Počkejme si na konečný verdikt k Nagyové
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu ke kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je dnes nahradil?

V kauze byli vedle Jany Nečasové (dříve Nagyové) obviněni tři další lidé – dva šéfové vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také úředník Jan Pohůnek.

Jde jen o část celého příběhu, který ukázal, jak vládní agendu a strategické rozhodování v zemi v řadě případů ovlivňoval milostný vztah ministerského předsedy a jeho sekretářky. Ta navíc podle odposlechů přijímala drahé dárky od byznysmenů, kmotrů a lobbistů, kteří se tak pokoušeli otevřít dveře k premiérovi a prosadit své zájmy v ODS.

V této konkrétní části případu šlo o možné zneužití tajné služby. Řešilo se, zda sekretářka směla úkolovat špiony. Zda mohlo vojenské zpravodajství posílat své lidi jako utajený doprovod manželky premiéra (tehdy Radky Nečasové) a říkat tomu ochranné opatření, aniž o tom ona sama věděla.

Obojí se u soudu nade vší pochybnost prokázalo. Přesto se podle soudkyně Králové žádný trestný čin nestal. Jana Nagyová podle ní jen dělala svoji práci.

“Všechny provedené důkazy pouze potvrdily, že Vojenské zpravodajství prověřilo informaci o možné bezpečnostní hrozbě ohledně rodiny tehdejšího předsedy vlády poskytnutou samotným tehdejším předsedou vlády Petrem Nečasem, a to formou metody obrany proti sledování s tím, že během této činnosti byla určenou osobou pro komunikaci mezi tehdejším předsedou vlády a Vojenským zpravodajstvím obžalovaná Jana Nečasová,” cituje z rozsudku Echo24. “Provedenými důkazy nebyla obhajoba obžalovaných vyvrácena, naopak byla v podstatě těmito důkazy potvrzena.”

Královou podle serveru přesvědčilo i to, že všichni obžalovaní vypovídali ve věci stejně. A podpořila je i slova svědků – zejména expremiéra Petra Nečase, kterého aféra stála vládu: “Obhajoby všech obžalovaných nejen, že vzájemně spolu korespondují, ale jsou v souladu i s výpověďmi svědků – zejména Petrem Nečasem, tehdejším předsedou vlády, jehož výpověď soud hodnotí jako podstatnou a klíčovou.”

Králová dále píše, že neexistuje jediný papír (listinný důkaz), který by svědčil o tom, že by obžalovaní vydali rozkaz ke sledování Radky Nečasové. “Nejednalo se o sledování poškozené Radky Nečasové, které by bylo prováděno v rozporu se zákonem, ale o kontrasledování.” I v tomto bodě se závěr soudkyně opírá o výpovědi obžalovaných. Plus o výpovědi podřízených obžalovaných z Vojenského zpravodajství, kteří v terénu Radku Nečasovou sledovali.

Obžalovaní se shodli i na tom, kdo koho úkoloval; roněž to vzala soudkyně v potaz. “Po doplněném dokazování nedošlo ke změně v závěru, že obžalovaní podrobně odůvodnili skutečnost, že v žádném případě to nebyla obžalovaná Jana Nečasová, která by ‚úkolovala‘ Vojenské zpravodajství. Obžalovaní i svědek, tehdejší předseda vlády Petr Nečas, shodně potvrdili, že to bylo v obou případech na jeho pokyn. Rozhodoval tehdy o strategických nákupech a úkolech a byly na něho činěny různé nátlakové a vlivové akce,” cituje z odůvodnění Echo24.

Případ teď putuje k nadřízené instanci, žalobce Rostislav Bajger se na místě odvolal.