Špidla korunoval snahu premiéra dostat do Prahy Merkel

Vladimír Špidla, jeden z nejbližších spolupracovníků premiéra Sobotky, si může připsat úspěch na poli diplomacie. Podle Mf Dnes stojí za tím, že už na sklonku srpna dorazí do Prahy nejmocnější žena světa, německá kancléřka Angela Merkel. Její vztahy s českým ministerským předsedou se přitom dají označit za nepříliš vřelé, Sobotka o její návštěvu usiluje od začátku své premiérské éry.

Návštěvu Angely Merkel potvrdily Mf Dnes nezávisle na sobě čtyři zdroje z okolí premiéra; hlavním tématem rozhovorů má být migrační krize. V této otázce projevuje Bohuslav Sobotka výrazně větší vstřícnost než prezident Miloš Zeman (“nesouhlasím s jakýmkoli přijímáním uprchlíků”) či vicepremiér Andrej Babiš (“nechci v ČR jediného uprchlíka, a to ani dočasně) – více zde ».

“Návštěvu připravujeme, půjde o klasické bilaterální setkání na úrovni ministerských předsedů,” řekl ve čtvrtečním vydání deníku zdroj z Úřadu vlády. “Původně se uvažovalo o delší, možná i více než dvoudenní návštěvě. Teď to však kvůli programu kancléřky vypadá na jeden den. Dojednává se to už dlouho, stojí za tím hlavně premiérův poradce Vladimír Špidla.

Čtěte také

» Vladimír Špidla, č. 7 mezi vlivnými zákulisními hráči
» Lobbisté, poradci, zákulisní hráči: Jak jsme sestavovali žebříček jejich vlivu
» Němci si vybrali Špidlu, má sblížit Prahu a Berlín

Někdejší český premiér a eurokomisař je od listopadu v čele česko-německé pracovní skupiny, která má srovnat pošramocené vztahy mezi Prahou a Berlínem. Na tento post si jej výslovně vyžádala německá diplomacie s tím, že věří, že zvládne krotit protiimigrační rétoriku některých členů české vlády.

Vliv Vladimíra Špidly – ideový, nikoli mocenský – je skutečně značný. Redakce Neovlivní.cz zařadila šéfporadce předsedy vlády na sedmou příčku žebříčku TOP 10 zákulisních hráčů (detailně zde »).

Nejvíc bodů (76%) získal v interním hodnocení za vliv na premiéra Sobotku. “V 50 až 60 procentech se shodují v pohledu na politické a sociální otázky. A to je hodně,” říká sociální demokrat, který oba zná dlouhé roky.

Sobotka a Špidla mají ještě jeden společný rys – ač na to ani jeden nevypadá, jsou ryzí pragmatici. Projevilo se to i tím, že jsou spolu schopni spolupracovat, když to byl právě Sobotka, kdo kdysi podpořil Stanislava Grosse při odvolání Vladimíra Špidly z premiérského křesla.

Špidla dnes do značné míry stojí za premiérovým postojem k Evropské unii i k Rusku. Sám sebe označuje za Evropana, členství v EU a NATO považuje za výhru a tvrdě se vymezil proti ruské anexi Krymu.