Sponzorská praxe ANO: Firma dá peníze, politik pak o ní rozhoduje

Ve stejném roce, kdy ministerstvo financí rozhodovalo o státní záruce za nedokončený česko-ruský projekt výstavby elektrárny Poljarnaja na polárním kruhu, sponzorovala hlavní firma příběhu hnutí ANO. Její lídr Andrej Babiš byl v té době ministrem financí a klíčovou postavou pro rozhodnutí, jak se z  pozice státu zkrachovalý projekt finančně vyřeší. Je to už několikátý případ, kdy politici hnutí ANO rozhodují z pozice politiků o svých sponzorech.

“Kroutí mi to jako ministrovi financí prsty, ale zaplatit musím.” Těmito slovy komentoval Andrej Babiš loni v deníku Právo fakt, že coby ministr financí sáhnul do vládní rozpočtové rezervy, aby mohl stát zaplatit skoro čtyřmiliardovou záruku za nedokončený projekt elektrárny na severním polárním kruhu.

Zapomněl ovšem dodat, že otrokovický holding PSG, který měl elektrárnu stavět a dohaduje se nyní s ruským i českým státem, je sponzorem jeho vlastního hnutí. Na partajní účet firma poslala 50 tisíc korun. Vyplývá to z dat dostupných na nové aplikaci Dotační parazit, která soustředí informace z nejrůznějších databází a propojuje mimo jiné údaje o sponzorech s rozhodováním politiků.

Souvislosti

» O daňovém sporu sponzora ANO budou rozhodovat Babišovi podřízení
» Firma, která obdarovala ANO ministra financí, se soudila se státem o daň
» Kuřácký zákon spadl pod stůl, pak přišel ANO dar od tabákové firmy
 » Poslal dar do stranické pokladny ANO, pak získal zakázku na obraně

Je to už několikátý podobný případ, který se týká hnutí ANO. Přitom právě tato strana vystavěla svoji image na tom, že je na rozdíl od ostatních politických uskupení transparentní a nezavdává příčiny ke spekulacím o střetu zájmů.

Už před dvěma lety partaj přijala půlmilionový dar od karlovarské tabákové společnosti Velta Plus EU. Ukázalo se, že dva dny před tím poslanci ANO pomohli ve sněmovně zabrzdit protikuřácký zákon. Následně navíc Neovlivní.cz zjistilo, že firma vstoupila do sporu se státem o zaplacení spotřební daně. Celní úřad, který firmě daň vyměřil, spadá pod ministerstvo financí vedení  právě hnutím ANO.

ANO muselo řešit také dar od zbrojaře Stanislava Petra, který obdaroval loni v říjnu hnutí dvěma sty tisíci korun. Ve stejné době probíhala na ministerstvu obrany, které řídí za ANO Martin Stropnický, tendr na balistické vesty. Vyhrál právě Stanislav Petr, majitel firmy Argun.

Nejnovější případ sponzoringu od firmy PSG zatím ani jedna ze stran nekomentovala. Společnost PSG na otázky zaslané redakcí Neovlivní.cz už před dvěma týdny dosud neodpověděla. Není tedy jasné, proč se rozhodla stranu sponzorovat.

V předchozích letech totiž holding podporoval ODS, loni pak ještě poslal peníze uskupení Starostů a nezávislých.

Zkrachovalý projekt výstavby elektrárny Poljarnaja na Sibiři patří mezi nejproblematičtější případ, na který poskytla peníze Česká exportní banka. Stavět se začalo v roce 2011, ale už v roce 2013 banka z příběhu vycouvala kvůli potížím, které výstavbu provázely. Přišla přitom o miliardy, které neúspěšně vymáhala na ruském investorovi. Ten zas napadl dodavatelskou firmu PSG, s  argumentem, že firma ve skutečnosti inkasovala víc, než kolik za polárním kruhem prostavěla. S firmou PSG  v létě vstoupila do sporu i exportní banka.

Případ se neúspěšně snažil vyřešit během svých setkání s Vladimirem Putinem i Miloš Zeman. Pověřil tím svého poradce Martina Nejedlého. Ani rozhovory na nejvyšší úrovni ale smír nepřinesly a Česká republika tak v příběhu utopila miliardy korun.