To nelze trpět. Šéfa diplomacie pobouřil šifrovaný vzkaz bývalého pražského imáma

Zašifrovaný vzkaz někdejšího pražského imáma, v němž své souvěrce důrazně varoval, aby se neúčastnili akce proti terorismu společné s křesťany, má dohru i v politice. Slova Samera Shehadeha ostře odsoudil šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek: “Neseme odpovědnost za to, že podobné projevy nesnášelivosti nebudeme trpět.” Případem se podle poznatků Neovlivní.cz zabývají tajné služby.

V době zvýšeného rizika teroristických útoků v Evropě jde o první popsaný případ možné náboženské netolerance v Česku.

Mohlo by vás zajímat:

Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube Bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Repro: YouTube
» Tajné služby řeší šifrovanou zprávu bývalého pražského imáma
» Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v ČR. A čeho se bojí
» Chystá se velká uprchlická vlna, věděli zpravodajci už před třemi lety
» Dramatická razie v mešitě bude mít soudní dohru

Jak informoval deník Neovlivní.cz minulý týden (podrobněji zde »), specialisté na extremismus z tajných služeb začali řešit šifrovaný vzkaz muslimského duchovního Samera Shehadeha. Přes mobilní aplikaci WhatsApp oslovil uzavřenou skupinu muslimů a ve zprávě, jejíž autorství potvrdil, je nabádá, aby nechodili na srpnový happening proti terorismu. A důrazně doporučuje neúčastnit se společné bohoslužby s křesťany, která byla součástí akce.

“… Kdo věří v Alláha a v Soudný den, ať se této akce neúčastní. Alláh mi budiž svědkem, že jsem před tím varoval,” napsal Shehadeh, bývalý pražský imám. Tajné služby nyní prověřují, zda nešlo o zastrašování či výhrůžky.

Případ pobouřil šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka. Na svém účtu na Twitteru napsal, že podobné extremistické názory do Česka nepatří. Podle informací Neovlivní.cz se kvůli tomu spojil se zpravodajskými službami, aby se ujistil, že Shehadeha nadále sledují.

“Mohu pouze potvrdit, že se pan ministr na tento konkrétní případ informoval. Šlo o telefonický rozhovor,” sdělila mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Sám Zaorálek později k případu Shehadeh natočil video, které rovněž zveřejnil na sociálních sítích. A volil tvrdá slova.

“V této zemi nemůžeme trpět projevy netolerance ze strany některých náboženských skupin. (…) Je to něco, za co stát nese odpovědnost. Chceme-li vytvářet tolerantní společnost, jsou projevy nesnášenlivosti, nebo útoky na druhé a napadání z odpadlictví, pokud se někdo chce něčeho podobného účastnit, něčím, co by tu nemělo mít místo. Připadá mi, že tohle stát musí sledovat a neseme odpovědnost za to, že podobné projevy nesnášelivosti nebudeme trpět,” uvedl.

Poukázal na Francii, kde se odehrál zatím poslední teroristický útok ve jménu víry. “Ve Francii se dnes koná debata, ve které se říká, že bylo chybou, že se včas nereagovalo na projevy radikalismu, extremismu a nesnášenlivosti v některých náboženských skupinách. Vůči takovým věcem je třeba vystoupit.”

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_dva_obr_s_dalikem