Topolánek s Pecinou na Slovensku legalizují černou bionaftu

Česká petrochemická skupina Vae Controls expremiéra Mirka Topolánka, jejíž dozorčí radu vede bývalý dvojnásobný český ministr vnitra z dob úřednických vlád Jana Fischera i Jiřího Rusnoka Martin Pecina, má na Slovensku problém. Odkoupila výrobnu bionafty Plynex v Seredi, která přitom nemá povolení potřebná k provozu.

Na potíže, které nyní firma ovládaná někdejšími špičkami české politiky na Slovensku má, upozornil na svých webových stránkách slovenský týdeník Trend v článku s titulkem “Firma bývalého českého ministra vnútra legalizuje čiernu seredskú bionaftu” (externí odkaz zde »).

Napsal, že Pecina a spol. firmu odkoupili od skupiny českých a slovenských podnikatelů, kteří se dostali do finančních potíží. To, že Plynexu chybí povolení, přitom Vae Controls zjistila až po převzetí podniku. Nyní musí výrobnu bionafty zlegalizovat.

Mohlo by vás zajímat

» Soudkyně se rozhodla, víc než Dalíkovi věří americkým zbrojařům
» Utajená svatba. Komu svědčil Topolánek?
» Zakázky v Čepru: Od vstupu do vlády jich Babiš získal za miliardu

“Plynex musíme dát do souladu se slovenskými zákony, neboť bývalí majitelé neměli v pořádku několik důležitých povolení,” potvrdila pro Trend jednatelka nové slovenské dcery Vae Controls Monika Navrátilíková.

Společnost Vae Controls Group řídí od roku 2011 z pozice generálního ředitele bývalý premiér Mirek Topolánek. Někdejší vicepremiér Martin Pecina je pak od loňska předsedou dozorčí rady společnosti.

Coby politici sice stáli jeden napravo a druhý nalevo, nikdy ale neměli problém spolu mluvit. Oba pocházejí se severní Moravy, v politice si sice šli navenek po krku, když zhasly kamery, bylo po nenávisti. “Topolánka jako parťáka k pivu si umím představit líp než Paroubka. S Topolánkem byl lidsky lepší pokec,” komentoval vztah kdysi v deníku Právo.

Plynex vyrábí bionaftu v areálu podniku bývalé sereďské Niklové huti už několik let, přitom úřadům dosud nepředložil klíčovou studii dopadů na životní prostředí. To bude muset učinit až nový český vlastník.

Výrobní kapacita Plynexu je podle Trendu postavena na 24 tisíc tun bionafty ročně. “Vyrábí tak necelou čtvrtinu toho, co největší tuzemská fabrika na bionaftu Meroco, kterou u Leopoldova vybudovala skupina podnikatelů kolem bývalého státního tajemníka ministerstva hospodářství Jána Sabola,” napsal týdeník.