Ten, o němž se mlčí. Třetí muž z kauzy Fajád chce vydat do USA

Zatímco Alí Fajád už je od minulého týdne doma v Libanonu a s ním i Chálid El Marabí, mimo pozornost zůstává třetí z trojice, kterou česká policie před rokem a půl v Praze na žádost USA zatkla. Faouzi Jaber přitom v celém příběhu sehrál zásadní roli. Teď sedí dál v pražské vazbě a žádá o vydání do Spojených států. Proč?

“Dotyčná osoba neopustila Českou republiku. O dalším postupu nemáme informace, je to na ministerstvu spravedlnosti,” popsala Jaberovu situaci mluvčí pražského městského soudu Markéta Pucci.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v případě Jabera, který má občanství afrického státu Pobřeží slonoviny, ještě nerozhodl. Jabera – stejně jako Fajáda a El Marabího – vydal pražský soud na žádost Spojených států, které všechny tři chtěly dostat na své území s argumentem, že jsou podezřelí z podpory terorismu a obchodu se zbraněmi.

K této kauze:

Ilustrační foto: Shutterstock
» Ministr Pelikán: O Fajádovi jsem s Američany předem jednal
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Zdroj: Češi si propuštění Fajáda předjednali s Američany
» Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků
» Nebyli to zajatci, ale hosté, píší libanonská média. Jeden z “hostů” zhubl 30 kilo
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů
» Průlom po měsících mlčení, přišla zpráva o unesených Češích v Libanonu
» Zákulisí únosu v Libanonu a osudové rozhodnutí Pelikána

Jaber podle informací deníku Neovlivní.cz jako jediný z trojice s vydáním souhlasil, ani proti němu nepodával stížnost, a minulý týden také odmítl možnost cesty do Libanonu. “Ano, tato informace se ke mě také dostala,” potvrdil Fajádův advokát Jan Švarc, který byl mezi pěticí unesených.

Ministr Pelikán má na své rozhodnutí čas ještě několik týdnů, kdy verdikt padne, není jasné. “Termín mi není znám,” řekla mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Právě v osobě Faouzi Jabera, kterého USA označují za notoricky známého obchodníka s drogami, se přitom nechtěně spojily minimálně dvě špionážní operace dvou států. V létě 2014 – v okamžiku zatčení v Praze – šli po Jaberovi Američané, ale současné také libanonská vojenská tajná služba.

Ta v oficiálních dokumentech pro české soudy, které má Neovlivní.cz k dispozici, uvádí, že pověřila svého agenta Alího Fajáda, aby Jabera za každou cenu dostal do Libanonu.

Plukovník libanonské rozvědky Ali Noureddine poslal do Prahy dokumenty, v nichž uvedl, že Fajád pracuje pro jeho službu a průběžně ji informuje o svých stycích s Jaberem a jeho komplicem El Marabím. Oba měl vlákat do Libanonu. “Na základě předaných informací jsme panu Fajádovi uložili, aby pokračoval v akci a přesvědčil je k návštěvě Libanonu,” stojí v jednom z dopisů.

Američané ale nakonec byli rychlejší a v létě 2014 požádali Českou republiku o zatčení celé trojice. Důvody, proč byl Faouzi Jaber zajímavý jak pro Libanonce, tak pro Američany, jsou dva: oficiální a ten neoficiální.

Úřední verze tvrdí, že jak Libanonci, tak Američané Jabera zkrátka považovali za zločince a chtěli jej zavřít. Ta neoficiální hovoří o tom, že Jaber spolupracoval s nejrůznějšími službami, měl kontakty na Hizballáh a mohl představovat cenný zdroj informací.

Mimochodem: byl to právě Jaber, kdo jako první oslovil Alího Fajáda a vtáhl ho tak do příběhu, který vyústil v zatčení v pražském hotelu Sheraton a únos pěti Čechů v Libanonu. Fajád – sám zpravodajský agent s libanonským a ukrajinským občanstvím s detailním přehledem o zbrojních obchodech – přitom od počátku tvrdí, že v případu jeho zatčení šlo o provokaci amerických úřadů.

A rovněž u Fajáda se objevily pochybnosti o pravé důvodu americké žádosti o jeho vydání. I on je totiž studnicí informací.