Třináct týdnů. Co už za tu dobu stihla vláda bez důvěry

Třináct týdnů už vládne kabinet Andreje Babiše v demisi. Ač bez důvěry, stačila vláda udělat hned několik nevratných kroků a další nachystat. Nejnověji se právě dnes chystá na takzvaný privatizační účet, kde minulé vlády nashromáždily miliardy jako rezervu. Ministři projednají novelu, která jim možní libovolně vytáhnout peníze z tohoto účtu do rozpočtu. Co dalšího už vláda stihla?

  • kabinet hned po svém jmenování v prosinci spustil rozsáhlé personální změny v úřednickém aparátu. Museli odejít političtí náměstci a desítky dalších úředníků. Zrušeno bylo 73 míst a 14 sekcí na ministerstvech a úřadu vlády. Na vládu už kvůli tomu směřuje soudní žaloba, a to od jednoho z odvolaných náměstků – Ondřeje Závodského z financí. Závodský tvrdí, že musel odejít proto, že nařídil prověřování holdingu Agrofert a služebního bytu nynější ministryně Aleny Schillerové (za ANO). Další žaloby mají chystat odvolaní náměstci zze zemědělství Petr Hejdu a Jiří Jirsa.
  • z funkce byli odvoláni ředitelé nemocnic v Ostravě Svatopluk Němeček a v Praze na Bulovce Andrea Vrbovská, odešel šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta, namále má ředitel VZP Zdeněk Kabátek, na kterého se hnutí ANO chystá po ovládnutí správní rady. Odvolaný už byl také šéf CzechInvestu Karel Kučera a ředitel státní České pošty Martin Elkán.
  • ministr zemědělství připravuje povinné kvóty pro tuzemské řetězce ohledně prodávaných potravin od tuzemských výrobců. Tato norma by nahrávala holdingu Agrofertu ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše.
  • vláda podpořila návrh komunistů, aby se náhrady za majetek nevydaný v církevních restitucích musely danit.  Definitivně zatím novela nebyla schválená, prošla ale díky hlasům z ANO prvním čtením.
  • Jmenování vlády Andreje Babiše. Prosinec 2017. Foto: vláda.cz

  • vláda se podle listu Právo chystá na privatizační účet, kam minulé kabinety shromažďovaly peníze “pro strýčka příhodu”, tedy nenadálé události, zejména na výplaty důchodů a ekologické zátěže. Dnes bude kabinet schvalovat novelu, podle níž by si mohli ministři peníze libovolně vytáhnout do rozpočtu.
  • ministerstvo financí připravilo novelu, která by historicky poprvé prolomila advokátní mlčenlivost. Berní úředníci by nově mohli požadovat po advokátech veškeré informace o klientech, které finanční správa označí za podezřelé z daňových úniků.
  • znemožnila novinářům “odchytávat” jednotlivé ministry při příjezdu na úřad vlády. Před úřadem vlády už novináři nesmí postávat, na ministry musí čekat hodinu před zahájením jednání vlády uvnitř budovy, kde jim ministr může proklouznout.  “Odchyt” před vládou byl přitom u některých členů kabinetů i v historii jedinou příležitostí, jak jim položit nepříjemný dotaz, když před tím ignorovali třeba písemné otázky po mailu či sms.
  • v rámci politických handlů, kdy není jasné, koho bude Andrej Babiš potřebovat pro sestavení druhé vlády, jeho lidé z ANO podpořili hned několik kontroverzních postav do vysokých funkcí. Místopředsedou Sněmovny se tak stal za hnutí SPD  Tomio Okamura ,kterého hnutí ANO podrželo i ve chvíli, kdy mu hrozilo odvolání za zpochybňování holokaustu. Právě i díky hlasům ANO se do čela komise pro kontrolu GIBS dostala komunistická “mlátička” Zdeněk Ondráček , kterého nakonec po protestech veřejnosti Babiš “obětoval”.
  • premiér zahájil tlak na bezpečnostní složky. Oznámil to například šéf GIBS Michal Murín, kterého Babiš vyzval k odchodu a když neuspěl, dorazila na inspekci kontrola z ministerstva financí. Po Murínovi měli podle zjištění Neovlivní.cz následovat další, když ale premiér narazil na odpor, tlak načas polevil. Andrej Babiš přitom řeší aktuálně svůj problém s trestním stíháním v kauze  Čapí hnízdo a jak už jsme psali, bez ovládnutí bezpečnostních složek případ nedokáže zastavit.
  • vláda chystá novelu zákona o státní službě. Tak, jak je napsaná, posílí pravomoc premiéra a fakticky usnadní výměny úředníků.