Valná hromada ČEZ: Lakmusový papírek budoucího rozložení politických sil

Už za tři týdny, 22. června se bude konat letošní řádná valná hromada skupiny ČEZ. Jedním z bodů je také odvolání a volba členů dozorčí rady. Změny ve vedení státem ovládané společnosti napoví, jak silný bude vliv Hradu na další politiku blízké budoucnosti. A také, jak moc si věří Andrej Babiš, kterého právě tento týden hodlá prezident podruhé jmenovat premiérem.

Nejvýznamnější státem ovládanou korporaci, skupinu ČEZ, čeká v blízké budoucnosti valná hromada. Jak jsme již v únoru popsali, valná hromada bude dříve, než bude sestavena nová vláda s důvěrou parlamentu. Je zřejmé, že vliv nad možným ovládnutím společnosti bude součástí politických zákulisních dohod.

Na programu valného hromady jsou dva zajímavé body. Prvním z nich je odvolání a volba členů dozorčí rady. Podle uveřejněné pozvánky bude záviset na návrzích předložených akcionářem, přičemž 70 % majoritu má stát prostřednictvím ministerstva financí ovládaného Andrejem Babišem. Druhý bod, který stojí za pozornost, je návrh managementu na rozdělení 21 milionů na tantiémy pro management a členy současné dozorčí rady. V minulých letech totiž tantiémy management kvůli odporu ministra financí Babiše ani nenavrhoval. Může to být demonstrace síly předsedy představenstva, který má oporu z Hradu.

Kontext:

» ČEZ se stahuje z bulharského trhu. Mimo kontrolu Babiše
» Šéf dozorčí rady ČEZ: Únik tajných dat do Bulharska prověříme
» Politici rozehráli hru o větší vliv nad ČEZ
» Přetlačovaná o ČEZ: Babiš na tahu, Sobotka už začal opevňovat

Dosavadní rozvržení sil v dozorčí radě ČEZu Andreji Babišovi nedovoluje společnost kompletně ovládnout, ačkoli o to usiloval v podstatě od chvíle svého vstupu do Sobotkovy vlády. V současnosti jsou v dozorčí radě nominování zástupci odborů a dále odborníci nominovaní podle politického klíče minulé vlády. Čtyři zástupce nominovalo hnutí ANO, tři ČSSD a jednoho KDU-ČSL.

Vzhledem k současnému rozložení je pozice generálního ředitele Daniela Beneše neotřesitelná. Na tuto skutečnost si Babiš v minulosti opakovaně stěžoval s tím, že zástupci ČSSD a odborů vždy nominanty ANO přehlasují. Sám Beneš se netají tím, že má dlouholeté blízké vztahy s prezidentem Milošem Zemanem, který ho mimo jiné pozval na pódium jako jednoho z nejbližších přátel při vyhlašování výsledků prezidentské volby.

Babiš a jeho mediální dům (vlastněný prostřednictvím svěřenského fondu) dlouhodobě kritizují fungování ČEZu. Příkladem byl problém s kontrolou svarů potrubí jaderné elektrárny v Dukovanech, kvůli kterému byl dlouhé měsíce pozastavený provoz a společnost přišla o několik miliard korun. Další kauzou byla nepovedená akvizice ČEZu v Bulharsku. Společnost (stejně jako v minulosti v Albánii) zahájila arbitráž s tamní vládou. Současně se snaží z místního trhu stáhnout a prodat svá aktiva. V případě Bulharska je kauza komplikovaná zapojením ruského kapitálu do financování prodeje bulharského ČEZu, který je nyní v Bulharsku politickým tématem číslo jedna.

Zásadním rozhodnutím, které čeká zástupce státu ve spolupráci s managementem ČEZu, je plán na rozdělení společnosti na dvě části. Daniel Beneš by rád oddělil ziskovou část včetně distribuce a prodal ji do soukromých rukou. Druhou část společnosti by nechal pod kontrolou státu tak, aby mohl přímo financovat výstavbu nových bloků dukovanské jaderné elektrárny. Premiér v demisi Babiš naopak dlouhodobě prosazuje výstavbu z prostředků společnosti. Tak jako tak bude výstavbu realizovat některý z mezinárodních hráčů, mezi který patří ruský Rosatom. Právě Rusko je jednou z velmocí, kterou dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman.

Samotná nominace a schválení nových členů dozorčí rady ČEZu hodně napoví o skutečném poměru politických sil po jmenování nové vlády a jejím schválení v parlamentu. Daniel Beneš, který má oporu v současném prezidentovi Zemanovi, si může v rámci personálních nominací zajistit takové složení, které ho udrží v křesle minimálně další rok. Babiš, který nyní musí dělat Zemanovi ústupky, si bude moci velice těžko dovolit přeobsadit celou dozorčí radu svými blízkými a následně odvolat představenstvo společnosti a nahradit ho vlastními lidmi.

O místa v dozorčích radách státem ovládaných společnostech se také zajímají komunisté, kteří by měli svojí tichou podporou umožnit v parlamentu schválení Babišovy vlády. Pokud by dopadlo pozitivně referendum ČSSD o účasti ve vládě, mohli by v dozorčí radě i sociální demokraté udržet některého ze svých lidí.

Vzhledem k současnému politickému rozložení sil je více než jisté, že nově převolená dozorčí rada ČEZu ukáže skutečné složení budoucích vládních stran. Stejně tak můžeme počítat s pojistkou Hradu, která by měla krýt záda současnému managementu