Vojáci tlačí změnu Ústavy, chtějí tajné akce v cizině

Potřebujeme uvolnit ruce, abychom mohli zachraňovat Čechy, kteří se ocitnou v cizině v nebezpečí, tvrdí obrana. Tajnému vysílání vojáků ovšem stojí v cestě Parlament.

O průlomovém návrhu, aby české speciální vojenské jednotky mohly v tichosti vycestovat na záchrannou misi do cizí země, přinesl detailní informace deník Právo.

Souvislosti:

Odstavený vůz s jejich osobními věcmi, ve kterém Češi v Libanonu cestovali. Repro: The Daily Star
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem
» Osudové rozhodnutí Pelikána: Vydat či nevydat Fajáda?
» Kauza unesených Čechů má první politickou oběť
» Kvůli únosu Čechů v Libanonu dostal červenou kartu: Byl to zástupný problém

Podle listu je tuzemské ministerstvo obrany přesvědčeno, že “situace ve světě dozrála do stadia, kdy by český parlament měl uvažovat o tom, že změní ústavu a vloží do rukou kabinetu víc pravomocí ohledně vysílání vojsk do zahraničí.”

Zatímco ve vybraných západních zemích může exekutiva ve vybraných případech odsouhlasit tajnou misi na cizím území, v Česku musí nejprve veřejně požádat parlament o svolení. Právo uvedlo, že nově by obrana “chtěla nejen to, aby ministři mohli posílat záchranná komanda na záchranu unesených, ale také, aby je mohli vyslat na vojenskou misi NATO nebo EU bez souhlasu státu, na jehož území budou jednotky operovat. To dnes může podle článku 43 Ústavy ČR udělat pouze nadpoloviční většina Sněmovny a Senátu.”

Česko v současnosti řeší jeden velmi exponovaný případ tohoto druhu – loňský únos pětice Čechů v Libanonu. Jak již Neovlivní.cz v minulosti informovalo, případ provází politické napětí i některé dosud nevyjasněné kroky tuzemských úřadů (více viz INFOBOX).

Na druhé straně, kritici armádního návrhu na změnu Ústavy upozorňují, že Česká republika nepatří mezi rizikové země či velmoci – jakými jsou Izrael či USA, které řeší nutnost vysílat své vojáky za hranice relativně často a mají k tomu své bezpečnostní důvody.

Jak shrnul pro Právo šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc, čeká vládu hodně práce, aby zákonodárce vůbec dokázala přesvědčit k diskuzi, že mají vzdát části svých pravomocí ve prospěch kabinetu. “Je to věc natolik mimořádná, že by mohla vyvolat válečný stav,” podotkl podle listu Tejc k možnosti, že utajená vojenská mise nedopadne podle plánu.