Za kulisy: Jak ČSSD bránila operátory a před volbami otočila

Byl konec dubna 2016 a Senát kvůli nečekanému obratu sociálních demokratů neschválil novelu, která by bránila spotřebitele před divokými praktikami mobilních operátorů. Střih. Únor 2017 – premiér Bohuslav Sobotka zatroubil do útoku proti operátorům , aby “ochránil občany”. Co se za ten rok změnilo? Nic. Jen jsou za pár měsíců volby. Deník Neovlivní.cz zmapoval zákulisí bitvy o mobilní volání.

Senátní aktivitu na ochranu spotřebitelů odstartovala už před třemi lety nezávislá senátorka Alena Dernerová. A to ve chvíli, kdy poslanci ČSSD a ANO pomocí takzvaných přílepků k telekomunikačnímu zákonu významně okleštili práva a postavení lidí, kteří uzavírají smlouvy s mobilními operátory. Mimo jiné šlo o to, že firmy nemusely informovat klienty o smluvních změnách, které samy považují za nepodstatné.

Loni pak senátorka spolu s několika kolegy navrhla novelu, která mohla postavení zákazníků významně vylepšit. Podle záznamů uložených v Senátu, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, sociální demokraté byli tehdy pro. A podporu měla navrhovaná změna pravidel přímo u ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD).

Dopis Jana Mládka senátorce Dernerové

Dokazuje to dopis, který přesně před rokem ministr Mládek poslal senátorce Dernerové.

Ministr v něm výslovně píše: “K Vašemu návrhu nemám žádná další doplnění či požadavky. Úprava se mi jeví jako prospěšná a předloženému senátnímu návrhu tímto mohu dát svoji podporu.”

A jak to dopadlo, když došlo na skutky a senátoři ČSSD měli hlasovat? Až na tři výjimky – Jiří Dientsbier, Zdeněk Berka a Miloš Malý – hlasovali proti. Jmenný přehled hlasování najdete zde.

Senátorka Alena Dernerová dnes říká, že obrat ČSSD i samotného Mládka ji šokoval. “Do Senátu pak před hlasováním chodili úředníci z ministerstva průmyslu a ti mi tvrdili, že se Mládek spletl, že to vlastně podpořit v tom dopise nechtěl.  Neumím si to vysvětlit jinak, než že někdo z operátorské lobby přišel na Mládkův úřad a začal jim vyčítat, co to udělali a proč s tím souhlasí,” prohlásila Dernerová.

Jan Mládek na otázku, proč tehdy změnil názor, nevyjádřil. Na sms zprávu redakce včera nereagoval. Když byl na svůj postoj dotazovaný před rokem, pomohl si obvyklou fintou politiků: problém chceme vyřešit koncepčně, nikoli nějakou dílčí novelou.

“Dospěl jsem k názoru, že to bude lepší vládním návrhem – máme k tomu i možnost, protože budeme dělat novelu zákona,” řekl tehdy Mládek v Lidových novinách a slíbil, že ochranu spotřebitelů vyřeší vládním návrhem.

Jenže, jak se před pár dny ukázalo, ve skutečnosti se z dokumentu posílení práv zákazníků nějak vytratilo.  Pak se do případu vložil premiér Bohuslav Sobotka a Mládkovi uložil, aby návrh přepracoval.

A začal na svůj twitterový účet vršit jeden příspěvek za druhým: “Ministr Mládek má rychle předložit na vládu novelu zákona o elektronických komunikacích. Zajistí silnější ochranu spotřebitelů i větší pravomoci Českého telekomunikačního úřadu…Řeším drahá mobilní data: S ČTÚ jsme se dohodli, že dokončí trikriteriální analýzu, která popíše aktuální situaci a možnosti lepší regulace…V zákoně o elektronických komunikacích zvýšíme pokuty, které může udělovat ČTÚ mobilním operátorům až na 50 milionů korun.”

A protože volební kampaň se už rozjela, přehmatu sociálních demokratů obratem využil Sobotkův rival Andrej Babiš. Pro web Expres, který patří do jeho mediální divize, napsal komentář s titulkem Kdo dal operátorům takovou moc a kdo může za zdražení služeb? ČSSD!

Pro přesnost je ale třeba uvést, že tím, kdo se významně podepsal na současném stavu je právě poslanec Babišova hnutí Stanislav Pfléger. Byl to on, kdo do novely zákona o elektronických komunikacích vložil už před třemi lety pozměňovací návrh, který osekal práva zákazníků na úkor telekomunikačních operátorů. Pfléger se tehdy v týdeníku Respekt podřekl, že “mu návrh přišel od operátorů a jejich asociace”.