Za projekt podporovaný lidovci padlo obvinění

Další nepříjemnost před volbami: tentokrát pro lidovce. Projekt výhodného nákupu elektřiny podporovaný KDU-ČSL skončil dluhy za desítky milionů. V příběhu navíc aktuálně padlo první obvinění. Peníze jsou ale zřejme nenávratně pryč. Lidovci se od příběhu snaží distancovat.

Obecně prospěšná společnost Energie pod kontrolou, která slibovala nižší náklady na energie, dluží více než čtyřem stovkám subjektů, především školám, obcím a městům. Server iRozhlas nyní zjistil, že v případu padlo první obvinění. “V jednom z případů rozpracovaných na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje již padlo obvinění,“ potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Obvinění si 15. srpna vyslechl David Tejml, ředitel Energie pod kontrolou, a to za spáchání zvláště závažného zločinu zpronevěry. “Získal a neoprávněně se obohatil o částku nejméně 46 396 913 korun,” citoval rozhlas text obvinění. “Získané peněžní prostředky blíže nezjištěným způsobem použil pro vlastní potřebu.”

David Tejml případ nekomentoval, jeho advokát Vladimír Focko detaily obvinění také nechtěl rozebírat.

Vedení KDU-ČSL se o případu zjevně mluvit nechce. Odkázali na tiskovou mluvčí s tím, že kk jejímu komentáři nemají co dodat. Foto: kdu.cz

Ryze kriminální případ má politický podtext kvůli tomu, že je podpořili politici z KDU-ČSL. Jen díky tomu obce a školy společnosti uvěřily, připomíná rozhlas. Kredit Energie pod kontrolou zvyšovalo přímo angažmá regionálních politiků v dozorčí a správní radě.

“Podle obchodního rejstříku tam zasedl například místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL) či vlivný vyškovský lidovec David Olejníček. A podporu projektu vyjadřovalo i vedení KDU-ČSL. Ještě v září 2014 se strana na sociální síti projektem Energie pod kontrolou chlubila,” uvedl rozhlas.

Dnes se lidovci k příběhu nehlásí. “Jedná se o dva různé příběhy. Jeden je naše lidovecká vize levné energie, kterou jsme prosazovali na komunální úrovni. Energie pod kontrolou je něco jiného a nejde o náš projekt,” tvrdí mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová. Přímo šéf lidovců a Pavel Bělobrádek a další politici jeho strany s komentáři zatím vyčkávají.

Spolupráce se společností Energie pod kontrolou přitom fungovala podle starostů nejdřív dobře. Problémy ale přišly záhy, firma se podle starostů začala vymlouvat, třeba na problémy s počítačovým programem. Pokud přišlo vyúčtování, bylo podle starostů zmatečné. A původně uspořenou sumu obce pak nakonec tratily na nevrácených zálohách. Navíc společnost nakonec převedla odběrná místa na novou společnost.

Oslovení starostové se shodují v jednom: dluh už po společnosti asi nikdy nevymůžou. Odpovídá tomu ostatně i soupis veškerého majetku, který u Energie pod kontrolou zajistil insolvenční správce. Na bankovních účtech společnosti zůstalo něco málo přes 4,6 milionu korun.