Začal hon na Světlíka, po jeho Vítkovicích jdou žraloci

Je to přesně týden, kdy dal slovenský nájezdník Pavol Krúpa vědět, že se pokouší skoupit pohledávky, které má za strojírenskou skupinou Vítkovice Raiffeisenbank. Miliardář, respektive jeho společnost Arca Capital, u banky nepochodila. Ale na ostravské impérium Jana Světlíka mají zálusk i jiní žraloci.

Mladá fronta Dnes ve svém pondělním vydání přirovnává situaci, do které se Světlíkovy Vítkovice dostaly, k nepřátelskému převzetí Sazky.

Jan Světlík (vpravo) s ministrem průmyslu Janem Mládkem na momentce po společné snídani s novináři na téma budoucnost českého průmyslu. Foto: twitter.com/Jan_Svetlik/

Jan Světlík (vpravo) s ministrem průmyslu Janem Mládkem na momentce po společné snídani s novináři na téma budoucnost českého průmyslu. Foto: twitter.com/Jan_Svetlik/

“Mělo podobnou předehru. Také útoku na Sazku předcházela finanční krize loterijního obra,” připomíná list. “V létě roku 2009 firmu se čtyřmiliardovým obratem a ročním ziskem 1,25 miliardy korun dohnaly staré mnohamiliardové dluhy z megalomanské stavby hokejové haly, známé dnes jako 02 arena. Finanční investoři v čele s PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka tehdy začali skupovat dluhy Sazky a poslali ji do konkurzu, který dirigovali Kellner s Komárkem jako největší věřitelé. Spolu nakonec Sazku koupili. Aréna připadla Kellnerovi, loterie Komárkovi a jen loni mu vydělaly 994 miliony korun.”

V podobné situaci je nyní vítkovický gigant. Skupina zastřešená holdingovou firmou Vítkovice, a. s. loni prodělala 82 milionů korun a některé ze společností mají po splatnosti stamilionové dluhy. Společnost tvrdí, že skupinu trápí opožďování plateb za velké zakázky. Nicméně pohledávky, které drží banky, se mohou snadno stát klíčem k převzetí společnosti.

“Světlíkovy finanční trable má řešit nové financování od ‘klubu’ věřitelských bank, tedy garance a úvěry v celkové výši až 13 miliard. Vítkovice o něm jednají už rok. Dnes má transakci schválit valná hromada, jenomže minulý týden se vítkovický bankovní klub otřásl. Jeden z členů – Raiffeisenbank – prodal vítkovickou pohledávku převyšující 800 milionů korun a z klubu vycouval,” píše autorka zpráva, zkušená ekonomická novinářka Zuzana Kubátová.

Čtěte také

» Bitva s Pokorného soudem – 1:0 pro Světlíka
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie

Soudržnost bankéřů je podle ní ovšem vystavena tvrdé zkoušce. Obcházejí je finanční žraloci. Vedle zmiňovaného Pavola Krúpy je to podle Mf Dnes zejména Karel Komárek, který by mohl uplatnit postup ověřený na Sazce.

KKCG nicméně oficiálně odmítla, že by ve skrytu skupovala vítkovické pohledávky. “Není to pravda,” uvedla pro Mf Dnes Komárkova mluvčí Dana Dvořáková. “My o pohledávky Vítkovic zájem nemáme, o odkupu neuvažujeme.”

Proti tomu však mluví historie vztahů mezi Komárkem a Světlíkem. “O Vítkovice usiloval už před jedenácti lety, kdy zkoušel akcie koupit od Světlíkova tehdejšího společníka Davida Berana. Světlík ho do firmy nepustil. Komárek však získal ve skupině aspoň minoritní podíl. Část akcií třeba skoupil tajně přes vlastní brokerskou firmu Atlantik Finanční trhy, jež měla původně vykupovat akcie pro Světlíka jako svého klienta. Úskok, na který Světlík nikdy nezapomněl. Z obou mužů jsou od té doby nepřátelé,” připomněla analytička listu Kubátová.

O tom, že za útoky může být Karel Komárek, je přesvědčen i sám Světlík.

Podle Hospodářských novin má ovšem utajovaný kupec, který vyfoukl vítkovické pohledávky od Raiffeisenbank Krúpovi, jiné jméno. Martin Ulčák. HN s odvoláním na několik zdrojů minulý týden napsaly, že osmisetmilionovou pohledávku pořídil Ulčák za 52 procent.

Ulčák je obchodním partnerem Světlíka. A mimochodem – byl rovněž letitým partnerem někdejšího vládce Sazky Aleše Hušáka.