Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému

Dvě těžké váhy z právnického světa v blízké době svedou bitvu o ovládnutí stamilionového byznysu s arbitrážemi. Jeden z nejznámějších právníků Tomáš Sokol hodlá ochránit svoji arbitrážní společnost před vlivným zákulisním hráčem Radkem Pokorným, kterého podezřívá, že si připravuje monopol na arbitráže.

Spor o arbitráže pomohl odstartovat Nejvyšší soud, který před časem svým výrokem v jedné z kauz zvýhodnil na trhu největší Rozhodčí soud při Hospodářské komoře. Nejvyšší soud tehdy vydal sjednocující právní názor, podle něhož nemají brát soudy zřetel na pravidla menších soukromých rozhodčích firem a jediný rozhodčí řád, kterým se mají věřitel a dlužník řídit, bude právě ten Rozhodčího soudu při hospodářské komoře.

Ten fakticky ovládá přítel premiéra Radek Pokorný, který jej v současné podobě vybudoval a působí v něm jako místopředseda.

“Toho verdiktu Nejvyššího soudu se chopili někteří lidé s tím, že by se dal využít k tomu, aby se všichni ostatní rozhodci vyjma stálého rozhodčího soudu administrativní cestou zlikvidovali. To je naprosto v rozporu s principy liberálního trhu,” říká Tomáš Sokol, který před lety založil se společníky Společnost pro rozhodčí řízení.

K roli Radka Pokorného v těchto aktivitách pak dodal: “On mi to nikdy do očí neřekl, ale chodí za mnou řada lidí, že říká, že žádné rozhodčí společnosti být nemají. Když vám to říká už patnáctý člověk, těžko jde o výmysl.”

Související:

» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Ťok zvažuje konec rozhodčím doložkám. Kvůli příteli premiéra
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» TOP 10 vlivných v zákulisí: Radek Pokorný, č. 1
» Grafika: Pavučina vztahů nejvlivnějších hráčů politického zákulisí

Radek Pokorný se na odborných fórech netají tím, že malé rozhodčí společnosti jsou mu trnem v oku. V sms zprávě Neovlivní.cz nicméně napsal, že o monopol “svého” soudu neusiluje.

“Ani to není možné. Nicméně zastávám názor, že stálé, na základě zákona zřízené rozhodčí soudy, by měly v organizaci rozhodčího řízení hrát klíčovou roli. A to včetně našeho soudu, který je nejstarší a největší,” konstatoval Pokorný.

Přitom právě Rozhodčí soud při Hospodářské komoře byl v posledních měsících opakovaně terčem kritiky. Jednak za střet zájmů svého místopředsedy Radka Pokorného: je klíčovou postavou rozhodčího soudu a zároveň zastupuje soukromé firmy ve sporech se státem, které řeší právě “jeho” soud.

A nejnověji to rozhodčí soud v právních kruzích schytal za unikátní krok, který souvisí s jeho rozhodováním miliardového sporu mezi šéfem Vítkovických železáren Janem Světlíkem a miliardářem Davidem Beranem. Rozhodčí soud dal za pravdu Beranovi, Světlík se ale domáhá zrušení verdiktu u obecného soudu, kam se překvapivě přihlásil jako vedlejší účastník řízení i rozhodčí soud. Ovšem na straně Berana, tedy na jedné straně sporu, který rozhodoval. Čímž podle řady právních expertů porušil principy nestrannosti.

“To je krok, který může vést k jediné věci, a to je naprostá diskreditace rozhodčího řízení,” podotkl k tomu Sokol.

Rozhodčí soud vstup do sporu Beran-Světlík vysvětluje ve své žádosti o připojení lakonicky: “Máme v řízení stejný zájem jako žalovaný, neboť máme zájem na tom, aby rozhodčí nález nebyl zrušen.”

Sokol se původně podle svých slov chystal s Pokorným sejít, ke schůzce ale nakonec nedošlo. “Chtěl jsem si to s ním vyříkat, ale neudělám to. Tím připojením se k soudu ve sporu Beran-Světlík se vydávají na cestu, kdy s nimi není o čem diskutovat. Už se to dostalo do stadia, kdy už by se to nedalo hrát poctivě. Takže nějakou další představu mám, ale i oni sami si musí vyjasnit, co dál.”

Rozhovor s Tomášem Sokolem již brzy na Neovlivní.cz