Žaloba na Petra Nečase za politické trafiky je hotová

Přesně před třemi lety skončila trojice bývalých poslanců ODS – Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa – na krátko ve vazbě kvůli tomu, že výměnou za poslanecký mandát přijali lukrativní místa. A zatímco jejich stíhání zastavil s poukazem na poslaneckou imunitu soud, ty, kteří za nimi s nabídkou přišli, se nyní žalobci pokusí před soud postavit. Na spadnutí je další právní bitva, v níž na straně obžalovaných stane Petr Nečas, jeho choť Jana, dříve Nagyová + jeden bývalý úředník státu.

Hospodářské noviny ve svém pondělním vydání píší, že se Vrchní státní zastupitelství v Olomouci chystá Nečasovy, společně s bývalým ministerským náměstkem Romanem Bočkem, obžalovat z toho, že uplatili někdejší poslance. “Žaloba je fakticky hotová,” řekl listu žalobce Rostislav Bajger s tím, že je před jejím podáním potřeba upravit už jen několik posledních detailů.

Petr Nečas s chotí Janou u soudu. Repro Čt24

Petr Nečas s chotí Janou u soudu. Repro Čt24

Nečas odmítl chystaný krok žalobců komentovat. Až žaloba padne, stane prvním českým expremiérem, který byl obžalován. Podle HN mu za nabízení lukrativních postů ve státních firmách hrozí až šest roků vězení.

Malý historický exkurz: Trio poslanců svůj mandát složilo v listopadu 2012. V té době vedli už třetím měsícem rebélii vůči svému stranickému šéfovi Petru Nečasovi. Odmítali podpořit návrh zákona o změně daňových, pojistných a dalších zákonů, kterým by vláda zvýšila DPH. Šlo o návrh z dílny tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Nečas s balíčkem opatření spojoval další existenci svého trojbarevného kabinetu.

Před klíčovým hlasováním však Tluchoř, Šnajdr a Fuksa složili poslanecký mandát, nastoupili za ně loajální straníci a paklík zákonů ve Sněmovně prošel. Krátce na to se Šnajdr, expert na zdravotnickou problematiku, stal členem dozorčí rady státního podniku Čepro, Tluchoř měl jít do státního gigantu ČEZ a Fuksa do Českého Aeroholdingu.

“Došlo to do fáze, kdy jim řekli: ‘Odstupte a my se o vás postaráme’,” citovaly nyní Hospodářské noviny žalobce Bajgera.

Podle listu má policie poznatky, jak se o místech pro rebely bavil Nečas se svou tehdejší šéfkou kanceláře, dnes manželkou Janou. “Ta následně kontaktovala Bočka a Tluchoře, který vše řekl Fuksovi a Šnajdrovi. V textu Nečasova obvinění žalobci citují jednu z SMS zpráv, kterou Nečasová expremiérovi poté, co trojice mandát složila, poslala: ‘Čepro nebo Mero, předseda DR – Šnajdr’,” píše autor zprávy Radek Nohl.

Čtěte také:

» Jak rozumět osvobozujícímu verdiktu nad Janou Nečasovou – Nagyovou
» Jana Nečasová – Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má ale z čeho?
» Stíhat Tluchoře, Šnajdra a Fuksu už nepůjde, zjistil Ištvan
» Pelikán: Odchod Ištvana? Počkejme si na konečný verdikt k Nagyové
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu ke kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je dnes nahradil?

Někdejší poslanci ODS vyšetřování unikli díky rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jejich obvinění zrušil s poukazem na to, že měli imunitu. Soudci použili článek 27 Ústavy, který praví: “Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nelze poslance stíhat.”

“Za takový projev je namístě pokládat i jednání poslance vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím. (.) I jednání obviněného, pokud v rámci výkonu mandátu odmítl vyjádřit svůj souhlas s přijetím označených (daňových) zákonů,” píše se v tehdejším odůvodnění soudu.

Znovu se žalobci pokusili jejich případ vytáhnout loni v létě, kdy vydal naprosto odlišné stanovisko Ústavní soud. Na jeho základě se olomoučtí státní zástupci pokusili vyšetřování obnovit.

“Zanalyzovali jsme možné důsledky rozhodnutí Ústavního soudu pro naší právní věc. Uzavřeli jsme to s tím, že předchozí rozhodnutí soudu o vynětí exposlanců z naší pravomoci je nezvratné. Neexistují tedy žádné právní možnosti, které by mohly vést k obnovení trestního řízení. Tato věc je uzavřena,” řekl tehdy pro Neovlivní.cz olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan (více zde »).

Ústavní soud ve svém stanovisku posuzoval případ exposlance Otto Chaloupky z Věcí veřejných, který dostal podmínku za své výroky o Romech na sociální síti Facebook. Chaloupka u soudu argumentoval, že v době spáchání skutku měl poslaneckou imunitu.

Ústavní soudci jeho stížnost zamítli. Ale nejen to. Rozhodli se publikovat závazný výklad rozsahu imunity. Podle soudu se beztrestnost poslanců týká jen jejich projevů k ostatním zákonodárcům. Imunita se nevztahuje na uzavření smlouvy mezi dvěma lidmi, nabídnutí nebo přijetí úplatku. “Ani vzdání se mandátu není projev poslance,” konstatovala ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková v České televizi.

Šnajdr, Fuksa a Tluchoř mezitím získali statisícové odškodné od státu. Podle HN dnes Šnajdr pracuje jako živnostník, Fuksa je společníkem několika firem a Tluchoř je zaměstnán v soukromé firmě, která podniká v oblasti rozvoje lidských zdrojů.