Zeman: Odsouhlasil jsem Forejtovi Vatikán. Teď je na tahu Zaorálek

Čtyři měsíce po rezignaci na post ředitele prezidentského protokolu posílá Miloš Zeman svého přítele Jindřicha Forejta do Vatikánu jako velvyslance. Jenže v praxi záleží na ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. A ti Forejtovu misi do Vatikánu neposvětili a ani se k tomu podle informací Neovlivní.cz nechystají.

Forejtovo jmenování coby velvyslance schválil už kabinet Petra Nečase. Miloš Zeman mu pak v rámci urovnání sporů na Hradě mezi Forejtem a kanceléřem Mynářem vyplnil bianco dokument, který mu cestu do Vatikánu rovněž zaručoval. Jenže v listopadu 2016 následoval Forejtův odchod z Hradu, kdy kvůli kompro nahrávce ze soukromí navíc vrátil bezpečnostní prověrku. Post velvyslance ve Vatikánu se tak zdál nedostižný.

Znovu jej ale vytáhl na světlo Miloš Zeman tento týden. V rozhovoru pro deník Blesk totiž řekl, že před měsícem Forejtovu misi oficiálně potvrdil.

K tématu:

»Další kompro? Lidé z kauzy Forejt mluví o členovi vlády
» Rekonstrukce: Forejtovo soukromí nabízeli za miliony, pak slevili
» Eskort na Hradě a výbuch v podhradí. Případ Forejt spustil tajné vyšetřování

“Vážím si práce, kterou vykonal. Asi před měsícem jsem předal za přítomnosti ředitele Kmoníčka ministrovi zahraničí dopis, kde potvrzuji svůj souhlas s jeho jmenováním do funkce velvyslance ve Vatikánu. Tento souhlas dala již vláda Petra Nečase a teď už záleží jen na ministru zahraničí, co s tím udělá,” řekl Zeman.

Ministerstvo zahraničí odmítá prezidentův krok a případné diskuse o Forejtově cestě do Vatikánu jakkoli komentovat. “Nebudeme se k tomu nijak vyjadřovat,” uvedla mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Z neoficiálních informací, které získala redakce Neovlivní.cz, ale ministerstvo zahraničí nepodniká pro Forejtovo jmenování žádné kroky. Podle interních směrnic totiž musí znovu schválit jeho cestu vláda jako celek, staré posvěcení od Nečasova kabinetu nestačí.

“Musí to být schváleno od kabinetu, který právě vládne. A vláda Bohuslava Sobotky v tom neučinila zatím vůbec nic a nevypadá, že by se to změnilo. Prezidentovo schválení na tom vůbec nic nemění,” uvedl zdroj blízký Strakově akademii.

Úředníci diplomacie a úřadu vlády, kteří mají vysílání velvyslanců na starost, totiž upozorňují, že na diplomatický post by neměl vycestovat nikdo bez bezpečnostní prověrky. A Jindřich Forejt prověrku, která má zaručit důvěryhodnost dané osoby, vrátil po incidentu s kompro nahrávkou.

Navíc, jak informoval deník Neovlivní.cz, policie začala prověřovat, jak vůbec mohl Jindřich Forejt svoji původní prověrku získat. Ukázalo se totiž, že se v jeho případě neprovádělo takzvané zpravodajské šetření, které proklepává soukromí žadatele o prověrku. Není to sice nezákonný postup, ale jde proti smyslu celých prověrek.

Jak se to mohlo stát, kdo a proč vyšel bývalému oblíbenci Václava Klause i Miloše Zemana, teď mimo jiné zjišťují policisté, kteří vedou superutajované vyšetřování nastartované kauzou Forejt. O vyšetřování jsme psali v této zprávě ».

Nestandardním průběhem prověrky se bude zabývat i sněmovní komise pro kontrolu NBÚ, který prověrky vydává a má zaručit, že se citlivé informace nedostanou do nepovolaných rukou.

Jindřich Forejt s médii nekomunikuje. Po odchodu z Hradu začal pracovat v Insitutu Václava Klause.