Země, kde se musí řešit odchod ceremoniáře. Zprávy týdne

Co přinesl 49. týden roku 2016

Jeden jediný člověk dokázal zastínit veškeré události uplynulého týdne. Kdybychom žili v normální zemi, asi bychom odchod prezidentského ceremoniáře z funkce vůbec nezaznamenali. Miloš Zeman ale kolem sebe na pražském Hradě dokázal dát dohromady tak výkonný tým, že nás do konce jeho volebního období ještě čekají napínavé zážitky.

Ne, že by se v Česku vůbec nic nedělo. Koaliční poslanci dospěli k závěru, že je skutečně nutné říkat nám, kde máme a nemáme kouřit. A přijali protikuřácký zákon, který je dalším dílkem skládačky, kterak nám Sobotkova vláda ukrajuje svobody. Jistě, je fajn, že vám v zoologické už nebude nikdo vykuřovat pod nos. Ale upřímně, nestačilo by na to rozhodnutí ředitele zoo? Nebo hostinského?

Článek v Blesku o zdraví ministra financí

A i tento týden na sebe upozornil hned dvakrát Andrej Babiš.  Portál Politico jej zařadil na seznam lidí, kteří nejvíce otřásají nebo hýbou Evropou. Ministr financí a majitel holdingu Agrofert se tak dostal mezi postavy jako je turecký prezident Erdogan nebo londýnský starosta Khan.

Portál Babiše přirovnal k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu nebo budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, se kterými podle něj ministr sdílí schopnost prezentovat se jako alternativa k zavedeným politikům. Politico podotýká, že příští rok můžeme od Andreje Babiše očekávat velké věci.

Jasně, jsou volby. A je třeba se na ně začít chystat už teď. Aby někdo nebyl na pochybách, že kampaň už dávno začala: Andrej Babiš na svém turné z minulého týdne, kdy obrážel štamgasty hospod a diskutoval s nimi o EET, prochladl. Na schvalování rozpočtu tedy přišel do Sněmovny s rouškou na obličeji, asi aby nikoho nenakazil. Co na tom, že pak podával ruku prezidentovi. Na rukou asi žádné bacily neměl.

Rouška během dne moc nezabrala, alespoň dle sociálních sítí. Nakonec ale ministr prorazil v deníku Blesk. S titulkem “Babiš má z politiky podlomené zdraví: Problém s očima, závratě a antibiotika.” Článek se obšírně věnoval zdraví pana ministra, které dostává kvůli jeho nasazení na frak. A to všechno dělá pro nás. “Na ministrovi financí se zřejmě projevuje přepracování,” připomíná deník Blesk.

A teď k tomu, co jsme pro vás v uplynulém týdnu připravili na Neovlivní.cz

Šéf hradního protokolu končí

Jako první jsme publikovali zprávu, že Jindřich Forejt skončil ve funkci ředitele protokolu prezidentské kanceláře. Informaci jsme přinesli minulou neděli, oficiálně ji v té době nebyl ochoten nikdo potvrdit. Zprávu jsme dostali už v pátek, teprve v neděli jsme ji ale ověřili natolik, že jsme si její pravdivostí byli jisti.

“Už je rozhodnuto, ve funkci šéfa protokolu skončil,” citovali jsme v neděli vysoce důvěryhodný zdroj blízkého Hradu. Současně náš zdroj dodal, že rozhodnutí padlo už na konci minulého týdne. “V pátek už byla Forejtova kancelář zapečetěna” řekl. Článek zde »

Rekonstrukce: Forejtovo soukromí nabízeli za miliony, pak slevili

Popsali jsme také, jaká hra se kolem odchodu Jidřicha Forejta rozehrála. Už dva měsíce se totiž skupinka mužů pokoušela do médií protlačit video, na kterém má být zachycený hradní protokolář u sexuálních hrátek a při šňupání bílého prášku. Oslovena byla zřejmě všechna tuzemská média, všichni novináři nahrávku odmítli zveřejnit. Za video nakonec zaplatil a fragmenty z něj zveřejnil Hlídacípes.org. Aniž by popsal, kdo za tím videem stojí a proč se tak moc snaží Zemanova blízkého spolupracovníka znemožnit. Původní zpráva tu »

Trable Forejta nekončí, NBÚ řeší jeho prověrku

Když nakonec Hrad oficiálně potvrdil naší zprávu z neděle a oznámil, že Forejt končí, ukázalo se, že se o něj začal zajímat Národní bezpečnostní úřad. A to kvůli prověrce, která Forejtovi umožňuje seznamovat se s tajnými informacemi. Pokud by ji NBÚ Forejtovi odebral, významně by to snížilo možnosti jeho uplatnění ve státní správě.Článek tady »

Analýza: Česko dominuje zakázkám bez soutěže

Přinesli jsme také detailní analýzu, jak se v Česku zadávají veřejné zakázky bez soutěže. Tyto rizikové veřejné zakázky jsou mezi českými politiky a úředníky čím dál oblíbenější. Analýza neziskové organizace Good Governance uvádí, že průměr zakázek takzvaně z ruky byl v období 2014-2015 v zemích EU 6,6 procenta. V České republice to je pak téměř třikrát víc. A nejde podle analýzy o jednotlivá selhání, ale o systém.
Letos za koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se situace zase zhoršila. Jen za prvních devět měsíců letošního roku zakázky bez soutěže dosáhly 19,4 procenta z celkového objemu zakázek. V roce 2014 to bylo 17 procent, o rok později 15,5 procenta. Původní zpráva zde »

Lang do čela NBÚ, dostanou Zemanovi lidé prověrky?

V rozbouřené atmosféře kolem Hradu proběhla výměna v čele NBÚ, úřadu, který s prezidentskou kanceláří dlouhodobě bojuje kvůli prověrkám Zemanových spolupracovníků. Kromě toho, že odmítl udělit prověrku kancléři Vratislavu Mynářovi, úřad odebral prověrku šéfovi vojenské kanceláře prezidenta Rostislavu Pilcovi. A nejnověji řeší, co bude s prověrkou odcházejícího ředitele prezidentského protokolu Jindřicha Forejta. Současného šéfa Dušana Navrátila střídá dlouholetý ředitel tajné služby BIS Jiří Lang. Odolá tlaků? Jak to teď bude s prověrkami na Hradě? Odpovědi v této analýze »

Česko-čínská hádka. Už máte svůj magazín Neovlivní.cz

Jsou to už měsíce, kdy čínská investiční společnost CEFC oficiálně oznámila, že hodlá kapitálově vstoupit do skupiny J&T Financial Group. Ve zveřejněné zprávě se píše, že za poloviční podíl zaplatí kolem třiceti miliard korun. Číňané by tímto krokem získali vliv nad J&T Bankou, která spravuje peníze řadě českých expolitiků, a slovenskou Poštovou bankou. Jenže akvizice se ani po půl roce neuskutečnila. Zákulisí obchodu popisujeme v čerstvém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz. Magazín si můžete jednoduše objednat a nechat poslat přímo domů. Jak postupovat, zjistíte na tomto odkaze ». Jako ochutnávku jsme zveřejnili část textu o česko-čínských vztazích. Původní zpráva zde »

Odmítla šmejdit kolem Čapího hnízda, přišla o funkci. Teď dostala cenu

Nebývá to sice často, ale i na Neovlivní.cz občas přinášíme dobré zprávy. Ta poslední se týká Martiny Uhrinové, někdejší ředitelky odboru na ministerstvu financí. Odmítla tolerovat aktivitu své podřízené, která za jejími zády pokoutně zjišťovala inforamce o vyšetřování Čapího hnízda. Kauze, která se týká jejich nejvyššího šéfa Andreje Babiše. Zatímco Uhrinová po svých stížnostech přišla o funkci, aktivní podřízená naopak povýšila. Martina Uhrinová ale za svůj postoj nyní dostala cenu nadačního protikorupčního fondu Karla Janečka. Jak sama přiznala, měla strach. Ale spolknout celý příběh nedokázala, proto si na postup své podřízené stěžovala. I když tušila, že to pro ni nedopadne dobře. Mimochodem: uhodnete, komu patří média, v nichž si o ocenění Uhrinové nepřečtete? Článek tady »

Už jen dva týdny a budou Vánoce. Ať Vám to rychle uteče!


Štítky: