Zemřel muž, který znal pravdu o Mrázkovi i kontech politických stran

Bývalý šéf ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek, který stál v devadesátých letech u vyšetřování většiny zásadních kauz s byznysovým a politickým pozadím, podlehl dlouhé vážné nemoci. Šírek byl jedním z policejních důstojníků, které v době opoziční smlouvy politické podsvětí odstavilo z funkce pomocí vymyšleného obvinění.

Je jen málo policistů, kteří viděli do vyšetřování finančních machinací politických stran, bankovních podvodů devadesátých let či propojování podsvětí s politikou tak, jako Evžen Šírek. A kteří dokázali dlouhodobě odolávat politickým či byznysovým tlakům.

Jeho lidé vyšetřovali například tajné konto ODS, kde měli občanští demokraté z éry Václava Klause k dispozici miliony související s privatizací. Zkoumali černé financování sociálních demokratů. Byli první, kdo rozjel dlouhodobé sledování aktivit bosse podsvětí Františka Mrázka. Anebo řešili miliardové operace, které skončily krachem některých bank.

Právě nejcitlivější kauzy, které měl pod palcem, jej nakonec v roce 1999 stály kariéru. V den, kdy ekonomická kontrarozvědka chystala velkou akci v souvislosti s miliardových podvodem v České spořitelně, by Šírek obviněn, že se z domova připojil na služební počítač.

Více:

» Deset let od vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah
» Šlouf odchází, konec kanceláře, z níž řídili Česko
» Vzpomínka na krvavou éru českého podsvětí: Vraždy a voják Pája
» Kmotr Mrázek se snažil uplatnit vliv i v hokejové Slavii
» Případ Palas: Jak je důležité nečekat, až stopa vychladne
» Hádka o poštu: V pozadí Babišovy zakázky za půl miliardy

Kvůli tomu ho zatkla inspekce, zapečetila mu kancelář a Šírek na hodinu skončil.

O čtvrt roku bylo stíhání zrušeno jako nezákonné, Šírek už byl však z funkce pryč a operace v České spořitelně byla na dlouhé měsíce ztracená.

Teprve po letech novináři vypátrali, že za Šírkovým odstavením stál Miroslav Šlouf, poradce tehdejšího premiéra Miloše Zemana. Šírek překážel jeho příteli, již zmiňovanému kmotrovi Mrázkovi.

I když se Šírek očistil, na svou původní funkci už se vrátit nemohl. Už byla obsazená, navíc ji sám ani nechtěl. “Tu práci musíte dělat s lidmi, kterým věříte. Při vší úctě, kterou k policejnímu prezidentovi chovám, už bych zpátky nechtěl,” řekl tehdy Šírek, který pak ještě načas působil na ministerstvu vnitra. Nakonec odešel ze státních služeb definitivně.

Jeho dny v čele tehdy klíčové policejní složky byly přitom sečteny v podstatě hned po volbách v roce 1998, kdy nastoupila k moci ČSSD. Protikorupční služba v té době pracovala na daňových únicích ve financování ČSSD a mimo jiné kvůli tomu navštívila ve vazbě exministra a správce stranické pokladny Ivo Svobodu.

Šírkovu hlavu žádal dokonce tehdejší premiér Zeman, který se kvůli tomu dostal do vůbec nejostřejšího sporu s prezidentem Václavem Havlem. Prezident označil Šírkův případ za vrcholně podezřelý a veřejně mluvil o tom, že se lidé kolem Zemanových poradců snaží odstranit šéfy elitních útvarů.

V pátek má Evžen Šírek pohřeb.