Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Sobotkův kabinet zažívá nejvážnější krizi od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout. Rozbuškou se stala reorganizace policie, ale k velkém třesku nazrávala situace dlouhé měsíce. Deník Neovlivní.cz to zdokumentoval během uplynulých týdnů, kdy se redakce rozhodla po dalších prudkých hádkách a invektivách mezi členy kabinetu zmapovat, co přesně se za zdmi Strakovy akademie děje.

Tento článek je součástí obsáhlého materiálu, který Neovlivní.cz připravuje do dalšího čísla tištěného měsíčníku.
Vzhledem k tomu, jak vážná se momentálně politická situace jeví, rozhodli jsme se stěžejní části materiálu zveřejnit v předstihu; magazín je momentálně ve výrobě.

Když ministři v rozhovorech pro Neovlivní.cz anonymně popisovali atmosféru na vládě, zpravidla používali slova jako příšerná, mrazivá, neproduktivní. Kvůli vzájemné nedůvěře každý krok politické protivníka vnímají jako komplot či podraz. A pro osobní urážky nikdo nejde daleko.

Typickou ukázkou, jak to pak na zasedání může vypadat, byla schůze z 30 května. Ještě neodbila desátá a už se schylovalo k dalšímu střetu.

ČSSD jako obvykle vyslala do bitky ministra vnitra Milana Chovance, kterého si premiér pro tyto situace dlouhodobě pěstuje. Krátce po zahájení zasedání kabinetu Chovanec hlasitě zaútočil na vicepremiéra Andreje Babiše kvůli tomu, že během slovní přestřelky o protikuřácký zákon veřejně osočil ministerského předsedu ze lži.

“K Chovancovi se tentokrát výjimečně přidal i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a pak i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. Oba Babišovi ostře vytýkali, že o premiérovi na veřejnosti říká, že je lhář,” popsal jeden z účastníků zasedání.

EXKLUZIVNĚ:

Premiér přichází. Foto: Radim Beznoska
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Politici se bojí sledování, šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Lídr ANO se pokusil útok odrazit výpadem proti Jurečkovi, kterému vyčetl jeho nedávné výroky, že Babiš preferuje politickou kampaň v Uherském Hradišti místo přijímání zákonů ve Sněmovně. “Říkáte tady lži a nesmysly, že rozdávám koblihy! Já byl přitom v Hradišti s vaším ministrem Hermanem,” zlobil se Babiš.

Jurečka kontroval nečekaným tahem: “Tak já se vám tedy omlouvám. A teď očekávám, že se omluvíte i vy premiérovi, když jsem se já omluvil vám.”

Nedočkal se. Ostatně samotný premiér Bohuslav Sobotka se ani omluvy nedožadoval. Jako obvykle do přetahované “svých” ministrů nezasahoval. Spolu s lidovci ale vzápětí přehlasoval všechny zákony, které Babiš tento den na vládě navrhoval. A na nichž ministrovi financí záleželo.

“Měl jsem pocit, že jsem na vládě zbytečně,” postěžoval si pak před novináři zjevně zaskočený Babiš. Nejvíc se ho podle jeho spolupracovníků dotklo, že premiér poprvé hlasoval proti ministrovi financí v agendě spojené s rozpočtem. Šlo o miliardy na vědu, které ANO nechce úřadu vicepremiéra Pavla Bělobrádka přidat.

Do té doby platilo nepsané pravidlo, že v těchto věcech mají premiér a ministr financí shodu. A to se týkalo i minulých vlád.

Budoucnost ve hvězdách

Hodinová hádka z 30. května přitom nebyla první a jak dnes víme, zdaleka ne poslední. Byť po ní podle účastníků následoval mimořádně mrazivý průběh dalšího zasedání a následné veřejné osočování před novináři.

Od ledna 2014, kdy spolu ČSSD, ANO a KDU-ČSL začaly vládnout, už bylo přestřelek nespočet. V jednom případě dokonce muselo být zasedání kvůli hádce přerušené, dokud se ministři neuklidní.

K aktuálnímu sporu:

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» Víkendová válka: O přestřelce na ose Chovanec-Babiš
» Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie
» Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří

“Tu základní agendu vláda plní, ale je jasné, že žádný kontroverzní zákon už do voleb neprojde. Ze strany ČSSD a ANO už není vůle k jakýmkoli kompromisům,” říká otevřeně jeden z ministrů.

Navzdory tomu ale ani jeden z oslovených členů kabinetu jasně neřekl, že věří v pád vlády a předčasné volby.

“Potenciál bouchnout to má velký. Ale není žádný plán. Pokud se to stane, bude to spíš impulsivní krok ze strany šéfa ANO Babiše,” míní jeden z ministrů.

Je pravda, že Andrej Babiš používá hrozbu o odchodu z koalice s čím dál častější frekvencí.

Z tábora ČSSD přesto všechno zaznívá, že Bohuslav Sobotka miliardáře Babiše z vlády vyhodit nechce. Bojí se, aby se takový krok neotočil proti němu a z Babiše neudělal mučedníka.

Ačkoli někteří ministři – například Milan Chovanec, Svatopluk Němeček nebo Jiří Dientsbier – se netají tím, že už by na místě premiéra sáhli k radikálnímu řezu a Babiše z vlády vykázali, nijak na to netlačí. Věří tomu, že ve volbách nakonec voliči ocení Sobotkův nekonfliktní styl a spoléhají se, že to Babiš “neurve”.