Nová fakta 10 let poté: Poslanec mohl Kubiceho zprávu zastavit, neměl čas

Někdejší premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že mu Kubiceho zpráva v roce 2006 prohrála volby a vynesla k moci Mirka Topolánka. Deník Neovlivní.cz po deseti letech přináší nová fakta, jak se příběh odehrál – a že vůbec nemusel dojít tak daleko. Vládní ČSSD přitom tehdy mohla aféře zabránit. Jenže osud zprávy, v níž tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice mluvil o zasahování politiků do citlivých kauz, dostal do rukou poslanec, který už nekandidoval. A případ ho nezajímal.

Byl poslední květnový týden. Zbývalo osm dní do parlamentních voleb, v nichž svedla ČSSD Jiřího Paroubka těsný souboj s ODS Mirka Topolánka. A tehdejší ředitel protimafiánského policejního útvaru Jan Kubice veřejně oznámil, že se politici snaží torpédovat vyšetřování případů spojených s politikou. Následně požádal o slyšení ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost.

Jan Kubice. Ilustrace: Neo

Jan Kubice. Ilustrace: Neo

Teprve nyní vychází najevo, že prvním, koho Kubiceho lidé kontaktovali, byl místopředseda výboru a dlouholetý bezpečnostní expert ČSSD Miloš Titz. Kdyby tehdy Titz informoval svého stranického šéfa Paroubka, co se chystá, měli ještě čas na to přesvědčit Kubiceho, aby od svých plánů upustil.

“Jenže asistentka pana Titze nám tehdy řekla, že tam pan poslanec není, že má volno. A navíc prý už nekandiduje, takže ho to nezajímá,” popisuje dnes v rozhovoru pro Neovlivní.cz tehdejší Kubiceho náměstek Hynek Vlas. “Tak jsme zavolali předsedu výboru, což byl tehdy pan Vidím za ODS a za pár dní jsme byli v parlamentu.”

Titze si podle Vlase vybrali právě proto, že byl z ČSSD, jejíž lidé v aféře hráli hlavní roli. Sociální demokraté byli jednak mezi vyšetřovanými, zároveň se ale přes své lidi v justičním a bezpečnostním aparátu snažili do kauz zvenčí zasahovat. “Chtěli jsme jim dát šanci, aby ty zásahy do vyšetřování zastavili,” vysvětluje Vlas Titzovu volbu.

Miloš Titz ale “selhal”. Stejně jako nezafungoval fakt, že ČSSD v té době ovládala ministerstvo vnitra, které z pozice ministra řídil dnešní senátor za ČSSD František Bublan. Ten je známý svým notorickým klidem, který žádná aféra nemůže dostatečně narušit. Proto také Kubiceho předchozí pokusy o vyvolání debaty ohledně zásahů politiků do vyšetřování zahrál do autu.

“Kubice se to s ním pokoušel řešit, ale k ničemu to nevedlo,” potvrdil další z aktérů příběhu, někdejší důstojník ÚOOZ Jaroslav Hruška.

Co byla Kubiceho zpráva

• Dokument, v němž tehdejší ředitel ÚOOZ Jan Kubice dokládal, že se někteří politici zejména z řad ČSSD snaží ovlivňovat politicky citlivé kauzy.

• Aféra se rozpoutala poté, co Kubice a jeho dva klíčoví spolupracovníci Hynek Vlas a Jaroslav Hruška vystoupili těsně před volbami 2006 na sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost a politikům předali svoji utajovanou zprávu. Politici ji ale obratem pustili do médií a volby se tak odehrály v duchu aféry.

• Z Kubiceho dokumentu vycházeli nejhůř politici ČSSD. Její členové byli o pár měsíců dřív zatčeni v kauze biolíh, v níž šlo o ovlivňování státem chystaných pravidel pro výrobu biolihu. Kubiceho tým spojil vyšetřování biolihu s případem vraždy bosse podsvětí Františka Mrázka, protože se jim v obou případech objevovali stejní lidé.

• Krátce po spojení případů inspekce ministra vnitra podnikla razii ve vyšetřovacím týmu, který na kauzách pracoval, a zabavila několik počítačů.

• Žalobce následně odmítl povolit Kubicemu domovní prohlídky u Mrázkova obchodního partnera, který shromažďoval informace na politiky. Jedním z těch, kdo se v té době snažil podle odposlechů nabourat do vyšetřování, byl někdejší šéf úřadu vlády z Grossovy éry Pavel Přibyl.

• Státní zastupitelství spolu s inspekcí oznámilo, že Kubiceho detektivy podezřívá z falšování cestovních příkazů a chce je stíhat. Následně Kubice požádal o slyšení ve sněmovně, jeho detektivové nakonec nikdy z ničeho obvinění nebyli.

Bublan se dnes brání, že z diskuse s Kubicem neměl pocit, že jde něco tak vyhroceného. “To mi došlo až ve chvíli, kdy oznámil, že jde do sněmovny. Snažil jsem se tomu přes policejního prezidenta zabránit, ale už to nešlo. Policejní prezident tehdy rozkaz, který by Kubicemu zakázal jít do sněmovny, nevydal,” vzpomíná Bublan.

29. května 2006 (čtyři dny před volbami) proto Vlas spolu s Kubicem a Hruškou ve sněmovně rozdali politikům pětadvacet výtisků utajované zprávy. Kubice k ní řekl, že obsahuje důkazy o propojení organizovaného zločinu a politiky. A také o tom, jak se politici snaží přes své kontakty v justici a policii vyšetřování hatit.

Ač tajná, zpráva obratem skončila v médiích. “Když jsem viděl, jak to tam probíhá, bylo mi to jasné. Někteří poslanci to říkali naprosto otevřeně, že je potřeba to dostat ven. Hned se sháněli po kopírce. Nechávali fotografy, aby si tu zprávu fotili, když ji nechali jakoby omylem na stole otevřenou,” vzpomíná Vlas.

Za to, že umožnili únik dokumentu, dostali později pokutu dva politici: Ivan Langer z ODS a Pavel Severa, který byl ve sněmovně za KDU-ČSL, dnes je v TOP 09.

Jiřímu Paroubkovi tehdy v jeho argumentaci, že jde o komplot, nahrával fakt, že kromě “tvrdých” faktů z odposlechů a vyšetřování obsahoval Kubiceho dokument i řadu výmyslů a drbů. Typově “vraždu Mrázka provedla osoba Kočka” nebo, že měl “Paroubek k dispozici nezletilou dceru Ďurička”.

Šlo o informace, které policie zabavila při jedné z domovních prohlídek a státní zástupce se jim v tom snažil zabránit. Kubice se později hájil, že je do zprávy “přibalili” jen proto, aby si poslanci udělali obrázek, co žalobce nechtěl, aby se dozvěděli z domovní prohlídky. Dokument nadto nebyl určený ke zveřejnění.

Čtěte také: Deset let od vraždy kmotra Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah »

Paroubkovi takové vysvětlení nestačilo a s Kubicem se soudil. A prohrál. Nyní už na žádost Neovlivní.cz o vyjádření nereagoval.

Nepřehlédněte:

Obsáhlý rozhovor s jedním za aktérů příběhu s unikátním detaily o pozadí Kubiceho zprávy již brzy na Neovlivní.cz.

Kubiceho náměstek Hynek Vlas dnes říká, že pokud by se mohl znovu rozhodnout, už by do sněmovny nešel. “Nemám už zapotřebí dělat něco, co po mě nikdo nechce. Brali jsme to čistě profesně, chtěli jsme objasnit vraždu Mrázka a bylo nám divné, že nás to někdo nechce nechat dotáhnout do konce. Ale za ty nervy to celé nestálo. Člověk žije jen jednou,” říká Vlas.

Jan Kubice, který se stal později ministrem vnitra v Nečasově vládě, by naopak na svém rozhodnutí zjevně nic neměnil. Před časem na otázku, jestli si  zpětně nevyčítá, že do sněmovny tehdy šel, bez zaváhání odpověděl: “Ne. Svět nemá takhle fungovat.”