10 tisíc respirátorů v rezervách. Na víc vláda neuvolnila peníze

Premiér Andrej Babiš hledá viníka, proč ve Státních hmotných rezervách bylo pro letošní rok jen 10 tisíc nejúčinnějších respirátorů typu FFP3. Byla to přitom právě jeho vláda, která odmítla navýšit rozpočet státních rezerv. A kromě jedné – později zrušené – zakázky na respirátory nepřišla od jeho ministrů žádná žádost o jejich nákup.

“Já nevím kdo rozhodl, že ve státních hmotných rezervách je deset tisíc respirátorů, proč tam někdo nedal dva miliony?!” reagoval dnes premiér Andrej Babiš na otázku, proč si stát neudělal zásoby respirátorů.

Jsou přitom jen tři lidé, kteří mohli zásoby v rezervách a tedy počet respirátorů ovlivnit. Jsou to:

  • Andrej Babiš coby předseda vlády
  • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který mohl o navýšení zásob požádat
  • Alena Schillerová, která v roli ministryně financí mohla prosadit navýšení rozpočtu pro Správu státních hmotných rezerv

Vyplývá to ze zákona, který upravuje fungování státních hmotných rezerv. Samotná Správa státních hmotných rezerv nemůže žádné požadavky na konkrétní komodity podávat, to mohou dělat jen jednotliví ministři či vláda jako celek. A musí na to dát peníze.

“Pro letošní rok jsme ale na nákupy nedostali ani korunu. Přes naše opakované žádosti,” potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz ředitel SSHR Pavel Švagr.

A kolik požadavků souvisejících s koronavirem od letošního ledna, kdy bylo ze situace v Číně zřejmé, že se blíží epidemi, přišlo z vlády? “Ani jeden. Tedy kromě toho požadavku ministerstva zdravotnictví z konce února, kdy požádali o nákup 200 tisíc respirátorů. Zakázka ale byla následně zrušena, když se vláda rozhodla nakupovat ochranné pomůcky centrálně,” dodal Švagr.

Jak jsme už dnes zveřejnili, právě vládní rozhodnutí o centrálním nákupu a zákaz distributorům dodávat rovnou do nemocnic, je důvodem toho, proč v nemocnicích, ordinacích a ústavech pro seniory chybí ochranné pomůcky před koronavirovou nákazou.

V tuto chvíli navíc není podle zjištění Neovlivní.cz ve skladech rezerv ani jeden respirátor FFP3. Dokonce tam nejsou ani méně účinné respirátory FFP2 a FFP1. Správa státních hmotných rezerv totiž měla ve svých skladech pro letošek pouhých deset tisíc nejvýkonnějších respirátorů FFP3.

Poté, co se v minulých dnech ukázalo, že vláda není schopna je zajistit u dodavatelů či přes distributory kvůli rozhodnutí premiéra Andreje Babiše, sáhla do rezerv. Všechny zásoby z nich vyskladnila 15. března.

“Kdyby, nedejbože, nastala ještě nějaká další nešťastná situace, havárie elektrárny, třeba, není v SSHR ani jeden respirátor,” uvedl zdroj obeznámený se zásobami.

Redakce Neovlivní.cz na zjišťování stavu zásob pracovala několik dní. Zástupci SSHR odmítali přesná čísla i přes opakované dotazy sdělit. Stejně jako odmítli veřejně komentovat neoficiální zjištění, že jde o pouhých deset tisíc respirátorů. Toto číslo dnes potvrdil veřejně až sám premiér Andrej Babiš v úvodu zmíněnou větou.

Počet 10 tisíc respirátorů v rezervách je přitom neměnný od roku 2005, jak zjistila redakce Neovlivní.cz. Tehdy o tento počet požádala tehdejší ministryně zdravotnictví za ČSSD Milada Emmerová. Každá vláda pak co dva roky může aktualizovat stav zásob a jednotlivé resorty mohou průběžně dávat své požadavky.

Andrej Babiš už vládne v pozici premiéra od roku 2017. Od té doby z jeho strany nepřišla jediná aktualizace zásob respirátorů.

Od vypuknutí nákazy v Číně nenavýšila ani zásoby dezinfekcí nebo roušek.