100 milionů pro Babiše: Ani Síkela s vymáháním dotace nespěchá

Jak Evropská komise, tak svědci konstatovali, že Babišova pekárenská linka neměla na miliony nárok a získala je neoprávněně. České úřady se však nemají k tomu, aby dotaci vymáhaly zpět.

Ta dotace byla pro éru Andreje Babiše symbolická. Sto milionů z veřejných peněz pro Agrofert na údajně inovativní pekárenskou linku Penamu, na kterého nebylo podle svědků a posudků inovativního nic.


Ilustrace: Shutterstock

Jak Evropská komise pravomocně konstatovala, projekt nesplňoval parametry, a proto odmítla dotaci proplatit z unijních fondů. Sto milionů tak bývalému premiérovi zaplatili čeští občané z národního rozpočtu.

Ačkoli komise označila dotaci za “nezpůsobilý výdaj” a redakce Neolivní.cz získala hned dvě svědectví, která potvrdila, že Penam neměl na peníze nárok, české úřady dodnes sto milionů po Babišovi nevymáhají.

Do loňského prosince otálel Babišův spolupracovník Karel Havlíček v roli ministra průmyslu. Nyní stejnou pozici zaujal i nový ministr Fialovy vlády Jozef Síkela. Jeho resort tvrdí, že nemůže rozhodnout.

“MPO jakožto řídícímu orgánu Operačního programu chybí klíčový důkaz, aby v dané věci mohlo rozhodnout. V tuto chvíli se čeká na šetření Policie ČR a na důkazy od EK,” uvedl nyní za Síkelův tým Marek Vošalík z tiskového oddělení.

Nové vedení ministerstva se vyhnulo i odpovědi na otázku, co si o celé dotaci myslí.

Připomeňme slova bývalého provozního ředitele Penamu Michala Mikscheho, jak jsme je zaznamenali už v září 2020 v časopise Neovlivní.cz. „Inovačního na lince není vůbec nic. Všechno, co linka měla splňovat, bylo aplikováno již dlouhá léta předtím, a to přímo v německém Liekenu (tam má Agrofert další pekárny),“ popsal tehdy pro Neovlivní.


ČTĚTE TAKÉBabišův manažer potvrdil podvod s dotací


Jako jeden z důkazů pak Miksche uváděl skutečnost, že Penam linku okopíroval včetně všech chyb, které trápí i německou pekárnu. “Na dobu přípravy technologického zadání byl k projektovému týmu Penamu přidělený ‚poradce‘ z německé sestry. Před ukončením zadání na toast jsem rekapitulací dat a komunikace přišel na hrubou chybu v celém procesu: stroje nedokázaly v teplých měsících roku dosáhnout požadované teploty těsta. A musel se tam tedy instalovat technologický uzel. Pikantní na celé věci je to, že v Liekenu se potýkají se stejným problémem. Penam zkrátka díky poradci zkopíroval německé linky i s chybami,” dodal Miksce.

Svá slova bývalý Babišův manažer potvrdil následně i na policii. A navíc se přidal další svědek – Vladimír Hora ze společnosti Futurpol, která Penamu od roku 1998 dodává výrobní technologie. “Penam na dotaci podle mého názoru neměl nárok,” řekl Hora a na policii rozvedl detaily.

Dodnes to nestačilo. Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem, kterou vede ředitel Jiří Mazánek jmenovaný v éře Babiše, dodnes nedokázala rozhodnout, co s případem dál.

A dokud nerozhodne, nepadne rozhodnutí, zda je v pořádku, že sto milionů od občanů dostal bývalý český premiér navzdory tomu, že na tyto peníze neměl nárok. On sám je přitom přesvědčen, že mu veřejné miliony patří právem. “Dotace byla zcela v pořádku,” zní stanovisko jeho firmy.

Babišovy kauzy brzdí jeho lidé, které za poslední roky dokázal umístit do strategických pozic. Kde všude to drhne? A co s tím hodlá nová vláda udělat? Čtěte v únorovém vydání časopisu Neovlivní.cz. Objednávat můžete už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email