20 let poté: Privatizace Telecomu? Jasně, že tam byly úplatky, vzpomíná akcionář

Martin Mosinger býval zástupcem sdružení menšinových akcionářů státního podniku Telecom v době, kdy vláda Václava Klause schválila vstup konsorcia TelSource coby strategického partnera. Dnes Mosinger potvrzuje slova Jana Rumla o korupci a říká, že vládní strany za Telecom tehdy dostaly třikrát 90 milionů. Klausův ministr vnitra Ruml jako první politik tehdejší éry popsal pro magazín Neovlivní.cz praxi úplatků, které provázely privatizaci v 90. letech. Přesně před dvaceti lety kvůli finančním skandálům padl kabinet Václava Klause, následovaly předčasné volby a opoziční smlouva, která poznamenala zemi na další dlouhé roky.

Byla to jedna z věcí, která  v listopadu 1997 přispěla ke konci Klausovy vlády. Tajné konto ODS ve Švýcarsku, kam měly chodit peníze z privatizací. Mimo jiné tam podle tehdejších vyjádření  politiků ODS skončily peníze v souvislosti se vstupem strategického partnera do státní firmy SPT Telecom. To potvrzuje v rozhovoru pro Neovlivní.cz i další z aktérů příběhu Martin Mosinger. Václav Klaus ale existenci konta vždy popíral. Policie účet sice vypátrala, nikoho ale v souvislosti s ním nakonec nestíhala.

Martin Mosinger nicméně tvrdí, že peníze byly určeny nejen pro ODS, ale i pro zbývající dvě koaliční strany ODA a KDU-ČSL.  “Dokonce jsem o tom tehdy s Luxem (předseda lidovců Josef Lux zemřel v roce 1999 pozn. Neo) mluvil,  ten pochybnosti ohledně privatizace uznával, ale říkal, že ten vlak už je v rámci koalice rozjetý a už to nejde zastavit,” říká Mosinger.  Všechny tehdejší ekonomické zločiny – včetně možné korupce – jsou už dnes promlčeny.

Konec roku 1997 v dobovém tisku. Repro: Neo

» Aktér Sarajevského atentátu: Peníze z privatizací se vozily v igelitkách
» Podmínka pro Ludvíka Ottu: Tečka za největším tajemstvím Klausovy éry
» Kostlivec z doby Václava Klause: ODS měla smlouvu se zkrachovalým brokerem
» Přivodil Klausův pád. Dnes popsal, jak to bylo s Bácsem a Sinhou
» Savova navštívil v Londýně exprezident Klaus

Neo: Vy jste o korupci, která měla provázet privatizaci Telecomu, mluvil už kdysi. Jaké informace jste měl k dispozici?

Už tenkrát jsem se dostal k informacím, že to bylo třikrát 90 milionů. Pro ODS, ODA a KDU-ČSL, tehdy vládní strany. Údajně sem byly přepravovány v kufrech.

Neo: Jak jste se k takovým informacím dostal?

Zastupoval jsem tehdy sdružení drobných akcionářů. A v té době existovala řada lidí, kteří s postupem vlády nesouhlasili. Byli z různých složek státní správy i přímo z Telecomu, byť o o tom veřejně nemluvili. Říkali to ale mimo jiné mně.

Neo: Co přesně vám říkali? Že ta privatizace byla uplacená?

Jasně, ale nejenom uplacená. Byla i zpackaná.

Neo: V čem?

Nenašel jsem tehdy jedinou výhodu pro stát. Politici do firmy pustili strategického partnera, který ale neplatil peníze státu, ale té společnosti a nad tou společností převzal výkonný vliv. Bývalý ministr hospodářství Karel Dyba například změnil vlastním rozhodnutím pravidla konajícího se výběrového řízení ve prospěch TelSource.

Neo: Jan Ruml říká, že peníze tehdy putovaly v igelitkách. Odpovídá to vašim informacím?

Je to už dávno, ale pamatuji si, že se to mělo skutečně převážet v hotovosti. Mě bylo řečeno, že to šlo do Prahy v kufrech.  Pak si to ty strany daly na konta ven.

Neo: U ODS policie konstatovala, že existovalo její tajné konto ve Švýcarsku. Ruml říká, že tam skončily i peníze z této privatizace. A co ostatní dvě tehdy koaliční strany ODA a lidovci?

Kde to měla ODA, nevím, ale mezi lidovci se mluvilo o římském kontu. Obávám se ale, že z dnešních politiků KDU-ČSL už o tom neví nikdo.

Neo: Kdo všechno to podle vás tehdy z KDU-ČSL věděl?

Předpokládal bych, že předseda (Josef Lux zemřel v roce 1999 pozn. Neo) a někdo, kdo měl na starost finance. Dokonce jsem o tom tehdy s Luxem mluvil,  ten pochybnosti uznával, ale říkal, že ten vlak už je v rámci koalice rozjetý a už to nejde zastavit.

Neo: Šlo o korupční nabídku nebo požadavek. Kdo jako první spojil privatizaci s penězi pro vládní strany? Politici nebo ta firma?

Co si pamatuji, jak to tehdy probíhalo, tak to konsorcium to samo nabídlo. Podmínky toho kontraktu byly natolik nadstandardní, že to nemohl nikdo myslet vážně. Vzpomínám si tehdy, jak jej tehdejší generální ředitel Telecomu označil za dynamit na papíře. S tím, že to je pro stát extrémně nevýhodné.

Neo: Privatizací Telecomu a možnými úplatky se zabývala policie i vyšetřovací komise ve Sněmovně. Korupci ani policie ani komise neprokázaly. Jak si to vysvětlujete?

To se ptáte dobře, ale já to nevím. Je ale potřeba připomenout roli mocného uskupení, které v zákulisí mělo privatizace v zemi pod palcem. Skrze své lidi ovládalo ministerstvo privatizace a Fond národního majetku. Bylo to mocné sdružení Lípa, tehdy se Zdeňkem Bakalou v čele, které se těšilo podpoře politiků, především Hradu.

Neo: Ale případ se vyšetřoval i v zahraničí. Jak to, že ani tam se to nepodařilo prokázat?

Konsorcium bylo vedené holandskou firmou, která byla tehdy státní. Takže je jasné, že asi nikdo neměl moc zájem do toho jít. Byli tu tehdy novináři z Holandska, shromáždili důkazy, že se uplácelo nejen v Česku, ale i v jiných zemích. Ale co se týče Česka, žádná obvinění nakonec nepadla.

Jak se uplácelo při privatizacích za vlády Václava Klause? Proč kvůli tomu nakonec padla jeho vláda? Jak to, že se Klaus dokázal vrátit? Detaily v tištěném listopadovém magazínu Neovlivní.cz