Nikomu nepřeju, aby zažil to, co já. Jaké to je žít s cejchem obviněného

Obvinění v olomoucké kauze jej stálo politickou kariéru, rozmetalo mu i soukromý život. Nyní se případ Vidkun, v němž je někdejší hejtman Jiří Rozbořil jedním z obviněných, chýlí ke konci. Důkazy proti Rozbořilovi přitom policie nemá příliš silné. On sám trvá na tom, že nic nezákonného neudělal. A říká: Nikomu bych nepřál, aby si zažil, co já.

Po více než dvou a půl letech směřuje k finále jedna z největších kauz poslední doby – údajná chobotnice olomouckých policistů, podnikatelů a politiků. Mezi obviněnými skončil i bývalý hejtman Jiří Rozbořil. Klíčovým a v zásadě jediným důkazem proti Rozbořilovi jsou odposlechy. A ty podle informací Neovlivní.cz výslovnou nabídku směrem k policejnímu důstojníkovi Karlovi Kadlecovi, aby ohnul vyšetřování podezřelých dotací pro jezdecký areál výměnou za peníze, jak tvrdí kriminalisté v obvinění, neobsahují.

Mezitím se ale Rozbořilovi obrátil život na ruby. V otevřeném rozhovoru nyní poprvé popisuje, jak to vypadá, když člověk spadne z těch nejvyšších politických pater.

Neo: Dva a půl roku jste už obviněný kvůli podezření z korupce. Co se za tu dobu odehrálo ve vašem životě?
Skončil jsem jako hejtman, skončil jsem v politice, změnily se mé rodinné poměry, změnily se přátelské poměry a vztahy mezi známými a kamarády. Známí a kamarádi, které jsem měl ještě předtím, než jsem byl hejtman, tak zůstali. Protože mě znali, tak tomu obvinění příliš nevěřili. No a ti, co se nabalili vlastně v průběhu éry hejtmana, tak tam jsou některé záležitosti až úplně na hraně. Třeba mi přestali být telefony, absolutní ignorace.

Jiří Rozbořil, bývalý hejtman Olomouckého kraje. Foto: kr-olomoucky.cz

Neo: Jak si to vysvětlujete? Že máte cejch obviněného?
Jsem přesvědčen o tom, že ano. Protože těsně po té policejní akci, a možná ještě rok se doslova báli se mnou lidé chodit na pivo, báli se mi telefonovat, protože samozřejmě neví, jestli jsem odposlouchávaný nebo jestli jsem sledovaný.

Neo: Tehdy mě překvapila vaše zaťatost, s níž jste trval na tom, že navzdory obvinění neodstoupíte z pozice hejtmana. Tlačili na vás kolegové ze strany, dokonce se do toho osobně vložil tehdejší premiér a šéf sociální demokracie Sobotka. Proč jste se tak držel té své pozice?
Těch důvodů je několik. Tak jednak, pokud bych ustoupil, tak de facto přiznám vinu. Za druhé jsem byl přesvědčen a jsem dodneška, že jsem nic zlého neudělal. A třetí: hrála v tom roli politika, část lidí v ČSSD nechtěla, abych dál pokračoval v krajských volbách. Ono se potom potvrdilo, kdy mně Sobotka navrhl, ať odstoupím z pozice hejtmana a stanu se náměstkem. Což by asi situaci před krajskými volbami příliš nevyřešilo.

Neo: Jakože v pozici hejtmana stíhání vadí a v pozici náměstka ne?
Stíhaný bych byl pořád a pořád bych byl sociální demokrat a pořád bych byl víceméně ve vedení kraje. Takže toto mě tenkrát zarazilo a tuto výměnu, rošádu jsem odmítl. A potom to skončilo tím, že jsem nemohl kandidovat vůbec.

Neo: Ale ten hlavním důvod, proč jste nerezignoval, byl ten, že jste byl přesvědčený, že jste nic neudělal a že se pravda musí brzo ukázat.
Těsně po tom zahájení akce Vidkun to byl obrovský mediální humbuk. Všichni říkali: do krajských voleb, to znamená, tenkrát já nevím, půl roku, tři čtvrtě roku bude případ uzavřen. A těch důkazů a těch záležitostí kolem je tolik, že prostě v září říjnu bude vyřešeno. No a vidíte a je to dva a půl roku a v podstatě se nevyřešilo vůbec nic.

Neo: Jak se s tím žije?
Budeme pípat nebo…jak to mám říct. Žije se s tím špatně samozřejmě, protože vás to neskutečně omezuje. Život se vám obrátí o 180 stupňů, máte problém sehnat zaměstnání, všichni řeknou „až se to vyřeší, tak přijď“. Žije se s tím prostě špatně.

Neo: A vy jste věřil, že se to vyřeší brzo?
Byl jsem o tom přesvědčen. Ale problém je v tom, že ten můj případ je vedlejší produkt merita věci Vidkunu, tedy války mezi dvěma policejními útvary ÚOOZ a GIBSem. Moji spoluobvinění jsou policisté, kteří jsou stíhaní za úplně jiné věci. A když jsem požádal o oddělení, aby ten můj případ mohl být vyřešen rychleji, tak nebylo mi vyhověno.

Neo: Můžete mi popsat, jak těch dva a půl roku vyšetřování probíhalo? Kolikrát jste třeba byl na výslechu, co se tam odehrávalo?
Tak vezmeme to postupně. Zásah byl 13. října 2015, u výslechu jsem byl druhý, to byl takový ten obviňovací výslech, asi čtvrthodinový. A následně v lednu 2016 a od té doby se neudálo vůbec nic.

Neo: A vy jste tedy od té doby už na výslechu nebyl, jenom váš advokát, předpokládám chodí nahlížet do spisu. Pokud vím, tak teď se asi tak před měsícem výslechy znovu rozjely. …
Teď myslím před třemi nedělemi, před měsícem se obnovily výslechy, ale můj advokát mi doporučil, ať tam nechodím. Přehrávají se tam hodinové odposlechy, které jsou velmi nekvalitní a mě se ani netýkají. Takže k nim nemám co říct.

Neo: Vaše obvinění stojí na tom, že jste chtěl po policejním důstojníkovi Karlovi Kadlecovi, aby ohnul vyšetřování podezřelých dotací pro jezdecký areál výměnou za peníze. A jediným důkazem jsou proti vám odposlechy, kde ale jasná korupční nabídka nezaznívá. Vy od začátku tvrdíte, že se nic takového nestalo. Na tom asi nic neměníte?
Já na tom ani nemůžu nic měnit, protože se to nestalo. Mluvíte teď o podstatě celé věci: a to je dotace pro jezdecký areál Lazce. Začalo se to vyšetřovat pro podezření z podvodu rok před akcí Vidkun. A dneska máme dva a půl roku po Vidkunu a jezdecký areál Lasce dodneška není vyřešen, dodneška není jasné, jestli se ta podvod stal nebo ne. Podstata mého obvinění je ale v tom, že já jsem měj uplácet toho policistu, aby se ten údajný podvod zažehlil. Ale pokud dodnes není, Lazce nejsou vyřešené, tak je to celkem s podivem. Protože pokud by byly dořešené, to znamená zastaveny, odloženy nebo nějak, řeklo se „dobře, podvod se stal“ nebo cokoliv, tak by to hodně měnilo na mé situaci. A toho pana Kadlece, kterého jsem měl uplácet, tak jsem viděl třikrát v životě. Poprvé jsem ho viděl, když zastupoval na bezpečnostní radě kraje šéfa policie, a potom někde na předávání medailí, a potřetí v té restauraci, kde jsem ho měl uplácet. Takže tam nesedí ani jedno písmenko.

Neo: Věříte, že budete nakonec očištěný? Věříte ve spravedlnost?
Nemám být za co potrestán. Problém ale je, že stigma toho obvinění s vámi půjde do konce života. Jako v mnoha jiných případech, u mnoha jiných lidí. A i do dneška, když se objeví nějaká kauza tady v Olomouci, tak „ano, u toho byl ten obviněný korupčník Rozbořil“. Takžei když soud rozhodne, že se v mém případě k tomu úplatkářství nedošlo, tak to stigma z vás nikdo nesejme. To je to nejhorší.

Neo: Akce Vidkun byla poslední akcí Roberta Šlachty v čele ÚOOZ, co byste mu dnes vzkázal?
Člověk může být buď mstivý a bude přát všem těm lidem, kteří mě do tohoto stavu dostali, tak to nejhorší. Ale já jim přeju jednu věc, ať se do toho sami nikdy nedostanou.