Negrelliho viadukt? Taky za peníze EU a taky to vláda tají

Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček se o víkendu vlakem projeli na nově otevřeném Negrelliho viaduktu v Praze. Premiér i ministr k tomu pohovořili pro média, předseda vlády dokonce sdílel video a příspěvky na sociálních sítích. Ani jeden se nezmínil, že i na opravu viaduktu významně přispěla Evropská unie.

“Všichni o tom mluvili, ale až my jsme to udělali. Negrelliho viadukt je první úsek železnice z centra Prahy na letiště,” napsal premiér Andrej Babiš k videu,  které o víkendu zveřejnil.

Na Twitteru pak přidal tato slova: “Nádherný Negrelliho viadukt. Rekonstrukce za skoro 2 mld. Dlouho ji sleduju a těšil jsem se, že dokončení spojíme se svátkem dětí. Bohužel to virus překazil a akce pro veřejnost a děti s projížďkou parní lokomotivou se přesouvá až na 5.9. Vlaky se na tuto trať ale vrací už teď.”

A podobně veřejně prezentoval rekonstrukci ministr Karel Havlíček. “100 pískovcových a žulových kleneb, z nichž 8 překračuje Vltavu. Na ikonický Negrelliho viadukt se opět vrací vlaky. Skvělá práce Správy železnic a stavebních firem. U příležitosti 170. výročí této unikátní stavby jsme dnes obnovili provoz viaduktu,” napsal na svůj profil.

Ani jeden z politiků nezmínil podstatný “detail”. Na Negrelliho viadukt přispěla Evropská unie téměř miliardou korun. “Viadukt byl obnoven díky EU fondům, poskytly 990 milionů korun,” zní oficiální čísla z Evropské komise.

Na webových stránkách rekonstrukce viaduktu stojí, že stavba vyšla celkem na 1,4 miliardy korun. Během rekonstrukce stavby z 19. století Babišova administrativa informovala, že cena stavby ještě stoupla na údajně celkových 1,96 miliardy korun.

Jak už jsme dnes upozornili, vláda zamlčuje podporu Evropské unie i v projektech Covid, které spustila na pomoc podnikatelům a firmám. Text zde.

Zdroj náhledové foto: www.rekonstrukce-negrelliho-viaduktu.cz