Absolutní krize. Psychicky nemocné děti nemá kdo léčit

Měla to být vlajková loď odcházející vlády. Nakonec se očekávaná reforma psychiatrické péče zadrhla.

„Žijeme v době, kdy duševní zdraví dostává zabrat a je plno lidí, kteří mají problém. My zkrátka nechceme ty lidi dávat do Bohnic, zavírat je tam a píchat do nich léky,” pravil odcházející premiér Andrej Babiš, když před třemi lety oznamoval důležitost chystané reformy psychiatrické péče.

Jenže ve skutečnosti se nestalo nic. Naopak. V éře covidu se ukázalo, že v kritické situaci se octli především děti a mladí pacienti, kteří potřebují psychiatrickou péči. A nedostali ji. Nebo s několikaměsíčním zpožděním.

„Žádné řešení pro dětskou psychiatrii na obzoru není. Je to absolutní krize,“ říká pro říjnový časopis Neovlivní.cz Jana Sosna Voňavková, mluvčí dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech. „Je to jednoduché: Nejsou lékaři, není budoucnost.“


Ilustrace: Jorm S / Shutterstock

Nemocnice v Opařanech vznikla v roce 1887 a od roku 1924 funguje jako psychiatrie pro děti. V posledních letech léčí kolem tisícovky dětí ročně. Nyní jí kvůli nedostatku psychiatrů hrozí zánik. Nebo přinejmenším stěhování a omezení péče, snížení počtu lůžek.

Příběh této nemocnice v lecčems ukazuje problémy současné české psychiatrie. „Už třicet let se tu mluví o reformě psychiatrie a skoro deset let se rozbíhá její ostrá fáze. O problémech se ví dlouhé roky, ale situace se stále horší,“ shrnuje Voňavková.

Reforma se ocitá v pasti. Jedním z jejích cílů opravdu je snižování kapacity psychiatrických nemocnic a větší důraz na ambulantní a komunitní péči. Vzhledem k nedostatku lékařů to ale v praxi vypadá tak, že ambulance přetahují psychiatry z nemocnic, cíl reformy je zdánlivě naplňován, ale akutních lůžek je kritický nedostatek. A navíc nestíhají ani posilované ambulance:

„Čekací lhůty v dětských ambulancích přesahují čtyři měsíce v průměru a covid to jenom natáhl a bude to natahovat dál,“ konstatuje adiktolog Michal Miovský.

Místo nadějného reformního výhledu by si současná (nejenom) dětská psychiatrie mohla zvolit strohé motto tvořené třemi slovy: Krize. Past. Covid.

Co nám hrozí, když potřebným dětem neposkytneme psychatrickou péči. Kdo za to může? A jde s tím vůbec něco udělat? Téma jsme zpracovali v říjnovém časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email