Advokátka popsala, v čem selhává státní pomoc covid

Vláda Andreje Babiše zjara naslibovala pomoc podnikatelům a živnostníkům až bilion korun. Ti ale viděli jen zlomek z této částky. Nové restrikce, které vláda oznámila v pondělí večer, už řada firem nepřežije.

Vláda v noci zpřísnila opatření v boji s nákazou covid-19, která se vymkla z kontroly poté, co Andrej Babiš a jeho ministři ignorovali varovné signály o znepokojivém trendu během léta.

Vláda uzavřela první stupeň základních škol a také restaurace a bary. Umožní jen prodej jídla s sebou. Jaké kompenzace pro podnikatele chystá nyní, to premiér Babiš na večerní tiskové konferenci nesdělil. Ministryně financí Schillerová či ministr průmyslu Havlíček na tiskovce vůbec nebyli.

Z otázky, co přesně teď vláda pro podnikatele udělá, premiér vyklouznul bez konkrétní odpovědi: “Jednání samozřejmě probíhají, budeme kompenzovat všechna odvětví. Už jsou na stole nějaké konkrétní dohody, které by měl pan Havlíček dotáhnout tento týden.”

Vládní opatření přitom nejvíc dopadají právě na živnostníky, firmy a podnikatele. “Lidé si myslí, jak nám stát pomohl, ale opak je pravdou- nechal nás padnout na dno a jen někteří se z toho dostali. A to máme před sebou druhou vlnu,” popsal realitu státní pomoci jeden z jihočeských podnikatelů v gastronomii Roman Staněk.

A to samé říká advokátka Jana Krouman, která zastupuje podnikatele marně žádající o finanční pomoc v rámci státních covid programů.

Oproti jaru se přitom podnikatelé i jejich právníci shodují v jedné věci: nebrojí proti samotným opatřením, ale proti způsobu, jakým stát fakticky (ne)pomáhá. A hlavně, že nemá žádný plán.

“Nepřísluší mi posuzovat, zda ta opatření jsou nutná nebo ne. Ale ty subjekty jsou vystaveny každodenním prakticky nepředvídatelným vnějším vlivům, na které pak obtížně reagují,” říká právnička Jana Krouman.

“Jako advokát to vidím ve smlouvách, kde se snaží strany se zajistit “pro všechny případy”, ale tady vzniká taková míra nejistoty, že to je velmi obtížně uchopitelné. A vláda ani trochu nepomáhá, nemáme žádný plán, natož odůvodněný, nějaká posloupnost kroků, která by umožnila udělat si představu, co bude následovat, alternativy, co nastane když… A každý podnikatel na to nemá nervy, někdo se prostě rozhodne to zabalit dřív, než dojdou úplně všechny peníze. A někomu už všechny peníze došly,” dodala Krouman.

Celý rozhovor o tom, jak vypadá slibovaná vládní pomoc byznysu v praxi, si můžete přečíst zde.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email