Aféra Panama může dopadnout i na velkou českou arbitráž

Únik firemních dat Panama Papers vnáší nové světlo i do jednoho ze spletitých – a letitých – sporů České republiky o miliardy, pozůstatek privatizace z přelomu tisíciletí.

Panamský “poklad” zasáhne miliardovou českou arbitráž, otitulkovaly svou zprávu Lidové noviny dva dny po zveřejnění první sady panamských dokumentů, obřího balíku dat o fungování a hybatelích offshore firem operujících v této středoamerické zemi.

K tématu:

panama_panamaPapers_unik2
» Proč neskončili v síti Panama Papers čeští politici
» Panamské dokumenty: Uniklá data zmiňují i mocné Čechy
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému

Odhalení informací o daňovém ráji může mít hodnotu pro české právníky v arbitráži, která se týká prodeje kdysi slavné továrny ČKD a krachu historicky neméně známé firmy Škodaexport.

“Česká republika v jednom z nejspletitějších mezinárodních sporů pátrá, kdo je a kdo byl v uplynulých letech konečným vlastníkem britské společnosti WNC Factoring. Její matkou je bahamská firma s neznámými vlastníky Woodward & Bradley Corporation,” uvádí list s tím, že Panama Papers dávají jednu z odpovědi. “Mezi českými asi třemi stovkami jmen klientů panamské firmy se objevuje i miliardář Petr Speychal, majitel strojírenského impéria ČKD nebo hokejové Sparty… Petr Speychal má v daňových rájích hned několik firem se svými obchodními partnery. S Petrem Gregorem Speychal vlastní bahamskou společnost Woodward & Bradley Corporation,” citují LN z dokumentů získaných mezinárodním konsorciem investigativních novinářů ICIJ (odkaz »).

Spor státu a britské společnosti WNC je dozvukem privatizace ČKD, jejíž majitelé později získali i zmiňovaný Škodaexport. Podle novin se ve sporech hraje celkem až o miliardu korun. Jednou z okolností sporu jsou majetkové přesuny, které se kolem strojíren v minulosti odehrály, a tudíž i neprůhledná majetková struktura.

Panama Papers nyní na reálného vlastníka ukázaly, vyvozují LN a dodávají: “(Právníci) budou moci argumentovat, že se spor nemá řídit smlouvami o ochraně zahraničních investorů, když čeští občané vlastnictví jen účelově vyvedli za hranice.”

Redaktoři listu se na novou situaci zeptali rovněž přímo v ČKD, mluvčí skupiny ovšem odvětil: “ČKD GROUP nebude odpovídat na jakékoliv dotazy deníků spadajících pod MAFRA” (vydavatelství, patřící ministrovi financí Andreji Babišovi – pozn. red).