Aféra pošty a milionů pro Chovance: Policie stíhá odkopnutého podnikatele

Spletitá aféra, v níž se podnikatel Lukáš Čadek domáhá po České poště 27 milionů korun, o které přišel kvůli tomu, co s ním firma ukončila spolupráci, se znovu zamotala. Podle serveru iHned byl Čadek minulý týden obviněn z podvodu. Policie má za to, že si celý obchodní spor s poštou vymyslel, aby z podniku vytáhl peníze.

Deník Neovlivní.cz případ podnikatele Čadka popisoval loni v srpnu ». Tehdy Čadek v rozhovoru », který redakci poskytl, popsal také to, že disponuje nahrávkou, která svědčí o korupci kolem státního podniku. Na pásce měl mít nahráno, jak mu člen středočeské sociální demokracie Kamil Choc slibuje, že mu pomůže získat na poště nový kontrakt. Ovšem přijde ho to celkem na tři miliony korun: dva mají být určené pro ČSSD, jeden přímo pro ministra vnitra Milana Chovance, do jehož gesce pošta spadá.

Chovanec obvinění kategoricky odmítl, podal trestní oznámení a ohradila se také pošta.

Policie, která případ vyšetřovala, neprokázala, že by byl ministr do případu zapleten. Naopak – z korupce obvinila Čadka s Chocem.

Čadek teď má podle aktuální zprávy serveru iHned na triku další obvinění. Konkrétně z podvodu. Podle kriminalistů si celý příběh nároku na 27 milionů vymyslel a falšoval kvůli tomu důkazy.

Spory Lukáše Čadka s Českou poštou začaly ještě před nástupem Milana Chovance na vnitro. Firma s podnikatelem spolupracovala v oblasti prodeje zboží na pobočkách. Čadek tvrdí, že mu lidé z pošty následně přislíbili další zakázky, on nakoupil zboží, ale firma nakonec od další spolupráce cukla. Smlouvu na to ovšem nemá.

Jako důkazy doposud uváděl emailovou komunikaci; redakce Neovlivní.cz však už loni v létě napsala, že pravost mailů zaměstnanci pošty zpochybňují.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle iHnedu rovněž porovnávali elektronickou poštu, kterou Čadek disponoval, s přijatými a odeslanými zprávami ze státního podniku. Emaily od Čadka nedohledali. “Nebo přesněji – některé ano, ale lišily se od těch, které podnikatel předkládal: nebylo v nich nic o tom, že manažeři pošty uznávají zodpovědnost za Čadkův zmařený byznys,” napsal iHned. A citoval z textu obvinění, podle kterého Čadek “předkládal doklady a písemnosti, jejichž obsah byl nepravdivý, smyšlený a záměrně upravený.”

Podnikatel tvrdí, že nic neupravoval, naopak že policistům dával během vyšetřování sám tipy na maily, které si mají z pošty vyžádat a které jeho nárok na odškodnění dokládají. “Copak bych to dělal, když bych věděl, že jsou falešné? To přece nedává smysl. Já nic nepozměňoval,” řekl serveru Čadek.