© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Karel Hron byl tím, kdo významnou měrou rozhýbal agendu Chytrých měst v Pardubicích. Sice kvůli tomu čelil podezření ze střetu zájmů, ale nikdo to moc neřešil. Nakonec mu zlomil vaz jeho soukromý byznys, který coby zastupitel a člen vedení městské firmy prováděl na úkor veřejných rozpočtů Pardubic.
Agendu Chytrých měst si v Pardubicích, kde je ve vládní koalici hnutí ANO , pod sebe stáhl zapsaný ústav Smart City Point. Zakládal jej v roce 2014 těsně před volbami tehdejší člen hnutí ANO a pardubický zastupitel Karel Hron.
Ve správní radě Smart City Point pak jeden čas působili primátor Pardubic Martin Charvát a jeho náměstek Jan Řehounek. Jinak Hronovi kolegové z hnutí ANO. Politici z ANO se tak v Pardubicích – stejně jako v řadě dalších měst – ocitli v rolích těch, kteří rozdělovali peníze, kontrolovali jejich využití a současně je čerpali. Střet zájmů je ale netrápil.
„Samozřejmě jsme o tom přemýšleli, byli jsme si toho vědomi od začátku,” řekl Neovlivní.cz ke střetu zájmů zakladatel Smart City Point Karel Hron . “Ale jsem přesvědčený, že ten koncept je skvělý a bude pro společnost natolik přínosný, že i když mi to bude někdo omílat a mluvit o střetu zájmů, tak to má smysl.”
Nakolik byl přínosem právě Karel Hron už se ale občané nedozvědí. Jeho kariéru ukončil soukromý byznys, který prováděl na úkor města.
Podstata příběhu je v tom, že nakoupil pozemky a pak je jeho rodina pětkrát dráž prodal městu.
Karel Hron působil jako zastupitel v představenstvu Služeb města Pardubic. V červnu 2015 koupil pozemky u Černé za Bory za necelý milion korun. Obratem je daroval tchyni, která je prodala Službám města za pět milionů korun.
Znalecká cena pozemků byla 300 tisíc korun, Hron je kupoval v exkuční dražbě a cena se vyšplhala až na necelý milion. Služby města je odkoupily od jeho tchyně za pětinásobek, přičemž o transakci rozhodovali jeho kolegové v představenstvu městské firmy. Sám Hron sice nehlasoval, ale nikomu neřekl, že pozemky jsou jeho příbuzné a původně je kupoval on.
Případ zveřejnili koncem roku 2017 Hronovi političtí oponenti z pardubické radnice. Sám Hron do poslední chvíle tvrdil, že nešlo o nevýhodný obchod. “Nic jsem nezamlčel, při hlasování jsem nehlasoval, dané pozemky sousedí s městskými a cena byla OK. Za stejné peníze mohla tchyně prodat lesy soukromému majiteli,” hájil se Hron.
Straničtí kolegové tomu ale neuvěřili a zbavili jej všech funkcí. Případ navíc řeší policie.
“To, jak se coby člen představenstva při nákupu pozemků od svojí příbuzné zachoval, považuji za přinejmenším neetické a podle mého jasný střet zájmu,” citovala ČTK po jednání oblastního předsednictva Helena Dvořáčková, předsedkyni Oblasti Pardubice hnutí ANO.
Článek je součástí projektu, který podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. |