© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Premiérovu holdingu vadilo spojování ekologické katastrofy na Bečvě s jednou z jeho firem, chemičkou DEZA. Ta je přitom stále v podezření
Koncern Agrofert otočil a nebude podávat trestní oznámení na ty, kteří spojili jednu z holdingových firem s ekologickou havárií na řece Bečvě. Společnost DEZA krátce po katastrofě vyloučil coby viníka současný ministr životního prostředí Richard Brabec, který měl v minulosti v Agrofertu na starost právě chemickou divizi. Stejně jasno měla inspekce životního prostředí podřízená Brabcovi.
Opoziční politici, ekologové a novináři ale dál ukazovali na DEZu. A ta se chtěla bránit trestním oznámením. Nakonec si to ale holding rozmyslel.
“Trestní oznámení jsme nakonec nepodali. Osoba, kvůli které jsme podání zvažovali především, se veřejně omluvila. Nic to ovšem nemění na našem dlouhodobém postoji, že DEZA otravu ryb v Bečvě nezpůsobila a ani technicky způsobit nemohla,” uvedl pro Neovlivní.cz mluvčí holdingu Karel Hanzelka.
Tou “osobou” měl Hanzelka na mysli poslance za STAN Petra Gazdíka, který původně veřejně označil jako původce katastrofy právě DEZu. O pár dní ale vzal zpátečku a oznámil: “Tak DEZA to podle mých nových věrohodných informací s velkou pravděpodobností nebyla. Řeku Bečvu otrávila jiná firma. Ukáže se to během pár dní. Omlouvám se tedy, že jsem zveřejnil něco co se nepotvrdilo.”
Od té doby uběhl další měsíc a neukázalo se vůbec nic. Naopak přibyly další informace, které DEZU coby možného viníka opět vrátily do hry. Popsali jsme ZDE.
Premiérova firma ale dál striktně trvá na tom, že s ekologickou katastrofou nemá nic společného. “Od počátku říkáme, že pokud bychom byli viníkem otravy ryb, postavíme se k věci čelem a nebudeme nic skrývat. Jsme připraveni doložit, že jsme otravu nezpůsobili a technicky ani nemohli způsobit. Jsme připraveni doložit veškeré záznamy o vodohospodářství v továrně,” dodal holdingový mluvčí Hanzelka.
V příběhu přitom nejde jen o neschopnost policie a specializovaných úřadů vypátrat viníka. Katastrofa na Bečvě odhalila, v jakém rozvalu jsou státní úřady.
Nikdo nikoho včas nevaroval, zodpovědné úřady nepředávaly informace a rybáři, kteří pomáhali katastrofu likvidovat bez potřebných ochranných pomůcek, nyní dokonce čelí zastrašování.
Zdroj náhledové foto: Miroslav Přikryl