Agrofert prodám. Hledejte si práci

Andrej Babiš letos sehraje rozhodující bitvu o další osud svého byznysového impéria.

Před pár hodinami dorazila do Prahy z Bruselu další auditní zpráva, která potvrzuje střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Tentokrát jde o zemědělské dotace, jejichž ztráta by se na hospodaření holdingu Agrofert citelně podepsala.

Auditní zpráva tak symbolicky odstartovala rozhodující bitvu o další osud byznysového impéria Andreje Babiše. Právě letos má v Bruselu padnout definitivní verdikt, o kolik miliard na dotacích a veřejných zakázkách koncern kvůli střetu zájmů Babiše přijde. Premiér už se přitom podle zjištění Neovlivní.cz nechal slyšet, že holding prodá. Nakolik to myslí vážně?

Foto: Shutterstock.com

Pro některé z manažerů Agrofertu to byl šok. Na konci loňského roku se od Andreje Babiše dozvěděli, že chce holding prodat.

„Řekl jim, že si mají hledat práci, protože Agrofert prodá,“ tlumočil Babišova slova určená manažerům jeden z jeho spolupracovníků.

Stejnou verzi Babišovy pobídky směrem k jeho zaměstnancům potvrdil redakci i další vysoce důvěryhodný zdroj, jehož informace o situaci v holdingu se v minulosti ukázaly jako přesné.

Sám Andrej Babiš na dotazy Neovlivní.cz neodpověděl. Bez komentáře nechal otázky ohledně prodeje i mluvčí holdingu Karel Hanzelka. „Nemáme o tom žádné informace. Je to otázka pro pana Babiše, ne pro nás,“ uvedl Hanzelka.

Do hlavy Andreje Babiše nevidíme. Z minulosti jen víme, že klíčová rozhodnutí s nikým nekonzultuje, rozhoduje sám. Nelze proto nyní říct, jak moc myslel svá slova vážně.

Část manažerů je nicméně vážně vzala. Situace uvnitř holdingu totiž není dobrá dlouhodobě. Firma je zmítaná v nejistotě, kterou zavinila právě pozice „šéfa“, jak Babišovi ve firmě říkají.

PRODAT, NEBO ODEJÍT Z POLITIKY

„Šéf“ totiž už několik let hraje zakázanou dvojí hru. Andrej Babiš má z pozice premiéra vliv na přidělování miliardových dotací a zakázek z veřejných peněz. A současně Andrej Babiš z pozice takzvaného „beneficienta“ kasíruje zisk holdingu, jemuž ony miliardy posílá Andrej Babiš – politik.

„Babiš bude muset doložit, že neovládá svěřenský fond, kam loni kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl holding Agrofert. Pokud to nedoloží, bude se muset vzdát funkcí, nebo firma přijde o dotace,“ napsali jsme už v létě 2018, kdy začala platit nová unijní pravidla pro střet zájmů.

Ta situace nastala právě letos, kdy se očekává definitivní verdikt Evropské komise ohledně premiérova střetu zájmů. Dosavadní unijní závěry i výsledky speciální mise CONT za poslední tři roky zněly jednoznačně: český premiér má holding prodat, nebo rezignovat. To, že vložil Agrofert do svěřenského fondu, nestačí, protože se svého vlivu na něj fakticky nevzdal.

Andrej Babiš přitom nemůže počítat s tím, že Evropská komise přimhouří oko. „Jen proto, že se jedná o premiéra, nemůže se dožadovat speciálního zacházení před zákonem. Pro něj platí stejná pravidla jako pro každého jiného skutečného vlastníka. Před zákonem si je každý rovný, ať už má hodně peněz, nebo málo, ať už je politicky mocný, nebo vůbec není v politice,” říká respektovaná německá politička Monika Hohelmeier, která řídí Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.

Má ještě vůbec Andrej Babiš na vybranou? Připraví Agrofert o miliardy nebo jej skutečně prodá? Detaily v únorovém časopise Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email