Agrofert navrhuje insolvenci na sedláka Radu, který bojuje s Babišem

Společnost Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše podala návrh na insolvenci firmy Agro Boskovštejn. Tu vlastní zemědělec Bohumír Rada, jeden ze současných nejhlasitějších kritiků ministra financí. Agrofert tvrdí, že mu Rada dluží peníze. Sedlák naopak postup Agrofertu hodnotí jako účelovou mstu za jeho slova o Babišovi.

“Zemědělská společnost Agro Jevišovice, která je součástí koncernu Agrofert, dnes podala k soudu insolvenční návrh na společnost Agro Boskovštejn. Společníkem a jednatelem dlužné strany je zemědělec Bohumír Rada, se kterým Agrofert vede několik soudních sporů,” citovaly Novinky mluvčího společnosti Agrofert Karla Hanzelku.

Návrh Agrofertu přichází poté, co Bohumír Rada zesílil svoji kritiku Andreje Babiše, kterou staví na vlastní zkušenosti s lídrem hnutí ANO. Rada například tvrdí, že jej Babiš postupnými kroky připravil o Agro Jevišovice. Zemědělec Babiše kritizuje v médiích, organizuje protestní akce před ministerstvem financí, tento týden pak promluvil na demonstraci proti vicepremiérovi a prezidentovi.

Insolvenční návrh považuje za nesmyslný a výslovně jej spojil s kritikou Babiše. “Je to účelová věc, nic jim nedlužíme. Je to odveta za to, co dělám,” reagoval Bohumír Rada. “Novináři z Mafry mi volali ještě dřív, než to vůbec soud zveřejnil.”

Zemědělec se s Agrofertem už roky soudí o akcie firmy Agro Jevišovice, kterou do roku 2011 vlastnil a vybudoval t ní jeden z největších tuzemských zemědělských podniků. Agrofert firmu převzal v roce 2011, kdy skončila v insolvenci. Rada tvrdí, že se do insolvence dostal proto, že jej Babiš ždímal. A to přes své Kostelecké uzeniny, které byly významným odběratelem Radovy živočišné produkce.

Babišova verze naopak zní: Agrofert přišel jako zachránce, protože jinak by Agro Jevišovice skončilo. “Když jsme od něj kupovali jeho firmu, byla totálně zdevastovaná, všude nepořádek, podvyživená zvířata… Zaplatili jsme za něj dluhy 830 milionů,” tvrdil Babiš .

Bohumír Rada se dodnes snaží u soudu převzetí své firmy zvrátit. Argumentuje tím, že Agrofert postupoval v rozporu se zákonem – porušil podle něj podmínky pro převod akcií z firmy na firmu tak, jak je definovala smlouva. Škodu, která mu měla vzniknout, už před časem vyčíslil na 11 milionů korun.