Agrofert spouští největší projekt na Slovensku. Se stínem financování Smeru

Agrofert, holding vicepremiéra Andreje Babiše, rozjíždí největší investiční projekt na Slovensku. Miliardovou výstavbu nové výrobny čpavku finančně podpoří slovenský stát, vláda Roberta Fica totiž v utajení a za nevysvětlených okolností schválila Babišovi daňovou úlevu ve výši 58 milionů euro.

O zahájení prací na nové výrobně čpavku podniku Duslo Šala informoval čerstvě server iDnes, který rovněž vlastní Andrej Babiš. Zmínil i kritiku slovenské opozice, která kvůli dobré kondici fabriky nepovažuje finanční podporu státu za potřebnou.

K tématu:

» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného
» Dotace pro Agrofert se dojednávaly v prostorách ANO
» Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi a Agrofertu ji zneklidňují

Co už ovšem ve zprávě Babišova serveru nezaznělo, jsou dosud nevyjasněné pochybnosti, zda rozhodnutí Ficovy administrativy o daňové úlevě neprovázel utajený sponzoring ze strany dnešního českého ministra financí.

Otazníky, na něž dosud nemá veřejnost jednoznačné odpovědi, vyvolala nahrávka poslance Smeru Ivana Vargy. Ta skryté financování Ficovy partaje naznačuje.

Nahrávka (poslechnout si ji můžete na konci tohoto článku – pozn.red) je už z roku 2012, ale tehdy zapadla. Slovenskem hýbala aféra Gorila a Babiš tehdy byl “jen” málo známý miliardář. Do politiky se teprve chystal.

Pochybnosti, co za miliardovou operací stálo, nyní znovu otevřela slovenská média, která kritizují Roberta Fica za to, že se odmítá o okolnostech daňové úlevy pro Babiše bavit a vysvětlit, jak je pro slovenský stát výhodná.

Zmiňovanou nahrávku pořídil slovenský novinář Marek Vagovič, který ji poskytl deníku Neovlivní.cz. Poslanec Varga na záznamu s Vagovičem rozebírá situaci na předsednictvu strany Smer, které před předposledními volbami na návrh Roberta Fica vyškrtlo ze stranické kandidátky naráz zhruba třináct lidí. Varga na záznamu potvrzuje, že byl přítomen okamžiku, kdy Fico návrh na vyškrtnutí odůvodnil takto: Lídr této vylučované skupinky obdržel od Andreje Babiše peníze určené pro stranu, ale do partajní pokladny je neodevzdal všechny.

“Tak ano, padlo to na předsednictvu, že jsou informace od pana Babiše, že údajně tam byly nějaké takové vztahy…Vím, že se tam Andrej Babiš vzpomínal v souvislosti s tímhle,” zní mimo jiné na nahrávce poslanec Varga.

Andrej Babiš již dříve na dotaz Neovlivní.cz jakýkoli utajený sponzoring striktně popřel: “Nesmysly a lži. Nikdy jsem nikde nikoho nesponzoroval.”

“Smeru se podařilo největší státní pomoc za poslední roky schválit tak, aby se o tom veřejnost dozvěděla, až když už se nedalo nic změnit,” píše slovenský Denník N a dodává: “Robert Fico se vyhne tomu, aby se musel postavit před kamery a vysvěloval, proč souhlasil s odpuštěním téměř 60 milionů euro na daních pro Duslo Šala Andreje Babiše.”

[responsive_youtube https://www.youtube.com/watch?v=Mx_2gVTKbRk]