Alexander Babiš. Muž, který nemluví, promluvil

V byznysu není zdaleka tak úspěšný. Politické ambice nemá. Alexander Babiš, o sedm let mladší bratr jednoho z nejmocnějších mužů v republice, zůstával pro veřejnost až do minulého týdne prakticky neviditelný. A neměl zájem to měnit. Veškeré pokusy o rozhovory vyšly na prázdno: Alexander Babiš s novináři nemluvil.

Rozhovor s Alexanderem Babišem vyšel v Blesku 23. 6. 2015. Repro: Neo

Rozhovor s Alexanderem Babišem vyšel v Blesku 23. 6. 2015.
Repro: Neo

Teď udělal výjimku a vybral si pro to Blesk. Bulvární deník, který během předvolební kampaně na Andreje Babiše tvrdě útočil a vyčítal mu každý špek v kostelecké uzenině. Po výměně ve vedení listu Blesk svou rétoriku otočil a o Babišovi, nyní vicepremiérovi, píše vstřícně.

Alexander Babiš v rozhovoru, který v úterý Blesk publikoval, promluvil o svém podnikání i rodině. Především ale veřejně oznámil, že upouští od snahy proniknout se svou (na Slovensku usazenou) pojišťovací společností Scheibner Insurance Broker na český trh.

Aktivity Alexandera Babiše totiž nepřímo vyčetl ministru financí poslanec Ladislav Šincl v prudké přestřelce o podobu chystaného pojišťovacího zákona z minulého týdne ». Šincl tvrdí, že Andrej Babiš lobbuje za pojišťovací makléře.

“Já se zabývám jen neživotním pojištěním typu pojištění movitého a nemovitého majetku. Nepřinese mi to (změna zákon, pozn. Neo) vůbec nic, žádné výhody ani nevýhody. Ta novela se týká jen životního pojištění. Navíc – po tomto skandálu jsme se s bratrem dohodli, že z českého trhu odejdu,” řekl v Blesku Alexander Babiš.

A potvrdil, že odchází kvůli bratrovi: “Ano, nechci ho poškozovat v politice, aby se psaly nepravdy.”

Alexander Babiš v rozhovoru uvedl, že pojišťovnictví je oborem, který ho živí. “Nejsem tak úspěšný jako on. Nemáme sice problém s tím, že bychom nemohli jet na dovolenou, ale není to tak, že mám několik domů. Normálně splácím i hypotéku.” Na otázku, proč mu nevypomohl bratr, řekl: “Andrej mi finančně pomohl už několikrát. A já si chci některé věci řešit sám.”

Kariéra mladšího z bratrů Babišových začala za komunismu v Omnii, která se zabývala dovozem a vývozem spotřební techniky. Stejně jako Andreje Babiše, i jeho si zaevidovala Státní bezpečnost. “Není tajností, že i o mně jsou vedené spisy ŠtB. To ale bylo jen proto, že jsme byli monitorováni.” Vzápětí se znovu zastal bratra: “Andrej nikdy na nikoho nedonášel. A nevěřím, že by podepsal spolupráci.”

Po roce 1989 pracoval Alexander Babiš patnáct let v bankovním sektoru, pět let dělal u bratra finančního ředitele. Pracovalo se mu s ním těžko; na příbuzné má ještě vyšší nároky než na ostatní. “On je velmi príšný zejména na lidi ze svého okolí. A já byl jeho bratr! Musel jsem být ve všem absolutně perfektní.”

O plánu jít s pojišťovnou do Česka bratr prý nevěděl, od vstupu do politiky si volají jen zřídka. I proto citované interview: “Abych vysvětlil aktuální situaci ve vztahu k mému bratrovi. Abych vlastně i jemu řekl, co dělám, proč jsem začal podnikat v Česku.”

Alexander Babiš je potřetí ženatý, má čtyři děti, žije v Bratislavě. Deník Neovlivní.cz o něm naposledy informoval » na začátku května, kdy se stal členem představenstva obchodní komory zaměřené na země Perského zálivu, kterou založil právník Robert Pergl a navěsil na ni byznysmeny, ekonomy či někdejší politiky z přední linie, zřejmě by o jeho existenci veřejnost dál ani netušila.