Ambiciózní ministr Pelikán ztrácí body, válcuje ho i Válková

Vicepremiéra a šéfa Hnutí ANO Andrej Babiš čekají starosti s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Přestože ambiciózní advokát “vlétl” na ministerstvo s velkým sebevědomím a plány, jeho vliv podle zjištění Neovlivní.cz každým dnem klesá. Pelikán se rozhádal se soudci, advokáty, legislativci i akademiky. Bez jejich podpory přitom nemá šanci něco prosadit. A taky neprosadil.

Zatímco při nástupu do funkce ministra se Robert Pelikán umístil v žebříčku nejvlivnějších lidí justice, který sestavuje deník Neovlivní.cz, na pátém místě, stačilo pět měsíců ve funkci, a jen tak tak vejde do první desítky. Ambiciózní a sebevědomý Pelikán má paradoxně menší slovo než jeho kritizovaná předchůdkyně, profesorka Helena Válková.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Foto: hnutí ANO.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Foto: hnutí ANO.

Přestože navenek se ministr prezentoval razantními postoji k zákonu o státním zastupitelství, občanskému zákoníku či insolvencím, faktem je, že prosadit se mu nedaří téměř nic. Pelikánův problém totiž spočívá v tom, že nekomunikuje s hlavními justičními profesními skupinami: soudci, advokáty či legislativci. Není schopen naslouchat a dělat kompromisy. A tak nemá šanci se svými návrhy uspět.

Hned po svém jmenování ministrem se rozhádal s nejvlivnějším mužem justice: předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou. Respektovaný soudce se musel ministra doprošovat o schůzku na téma zřízení soudcovské samosprávy. Jindy s ním zase vůbec neprojednal změnu kárné odpovědnosti soudců, kterou Pelikán “propašoval” do balíku novel souvisejících s novým zákonem o státním zastupitelství.

“Takové koncepční změny se musí v rámci justice prodiskutovat a zvážit dopady! Je to naprosto skandální,” nezvykle ostře komentoval ministrovy kroky Baxa.

Waterloo s občanským zákoníkem

Další příkladem je občanský zákoník. Pelikán se dlouhodobě profiloval jako hlavní odpůrce normy z pera profesora Karla Eliáše. “Podle mého názoru dojde k tomu, že soudy zkolabují, soudní spory budou trvat nesmírně dlouho, a tím se zase dále zpomalí ta implementace,” tvrdil v roce 2013 v České televizi.

Po příchodu na ministerstvo spravedlnosti proto Pelikán sliboval jeho kompletní revizi. Výsledek? Waterloo. Nejdříve připravil velkou novelu, jejíž část dal posoudil předním expertům na občanské právo v České republice: profesoru Eliášovi, Filipu Melzerovi z olomoucké právnické fakulty, spolumajiteli největší české advokátní kanceláři Františku Korbelovi či  hlavnímu autorovi rekodifikace obchodního práva Bohumilu Havlovi.

Výsledkem byly tak odmítané reakce, že ministr od velké novely upustil. A připravil dílčí “technickou” novelu, která měla napravovat zjevné nedostatky nového občanského zákoníku, které ukázala praxe. Výsledek je ovšem tak žalostný, že technická novela leží “odložena” na Legislativní radě vlády a právníci řeší, co s ní vlastně dál. Ministr ji už raději s profesorem Eliášem a další předními experty neprojednal.

“Roberta Pelikána jsem zažil jako militantního odpůrce občanského zákoníku. Když se ale stal ministrem, ukázalo se, že vlastně nic nedokáže prosadit,” říká někdejší šéf ústavněprávního výboru Sněmovny, dnes europoslanec Stanislav Polčák z TOP 09.

“Panu Pelikánovi se podařilo něco mimořádného: sjednotil všechny zastánce i odpůrce občanského zákoníku do jednoho šiku: hlavně ne novelu z pera pana Pelikána,” přidává se někdejší ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil, který nový občanský zákoník prosadil.

Při Ústavu státu a práva dokonce vznikla platforma k občanskému zákoníku, složená že všech právnických profesí, která má za úkol diskutovat a navrhovat řešení sporných částí normy.

Kapitulace u zákona o státním zastupitelství

Zajímavá je také Pelikánova kapitulace v případu nového zákona o státním zastupitelství, který má dát žalobcům více nezávislosti. Pelikán jako náměstek ministryně Válkové zákon odmítal, navrhoval úplně jinou variantu. “Tvrdil mi, že na kompromisy nepůjde,” říká Válková.

Jakmile jí ale Pelikán ve funkci vystřídal, hned se s nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem dohodl na původní variantě.

Díky tomu jsou žalobci v podstatě jedinou profesní skupinou, která dnes Pelikána – alespoň formálně – podporuje. Byť se žádné “lásky” z jejich strany netěší. “Když to řeknu jednoduše: alespoň oproti profesorce Válkové drží slovo,” řekl deníku Neovlivní.cz jeden z členů vedení soustavy státního zastupitelství.


Pelikán se svou předchůdkyní Válkovou proti sobě poštvali i advokáty. To když společně připravili novou vyhlášku o advokátních tarifech, která měla řešit “nesmyslně vysoké náklady, které ruinují lidi”.

Advokáti si stěžovali, že s nimi ministerstvo novinku neprodiskutovalo a nezvážilo tedy její reálné dopady.

Ti ministři, kteří v minulosti uspěli a justici dokázali úspěšně řídit, dělali pravý opak: chytře komunikovali se soudci, advokáty, legislativci, akademiky, notáři i státními zástupci a vyslechli si jejich připomínky. Pelikán to ale nedělá.  A tak se proti němu svět právníků postavil do té míry, že dokáže jen máloco prosadit. “Za rok se dá udělat spousta práce. On ale klíčové zákony neposunul ani do řádného legislativního procesu,” kritizuje ministra jeho předchůdce Pospíšil.

Personální potíže

Pelikán si kolem sebe zatám nepostavil ani zkušený tým, který by mu pomohl. Nejschopnější je podle justičních funkcionářů jeho vrchní ředitelka justiční sekce Klára Cetlová, partnerka miliardáře Daniela Křetínského. Ani ona však nedokáže otupit odpor odborné veřejnosti k novému ministrovi.

Problémem Pelikána navíc je, že za něj a jeho předchůdkyň Benešové a Válkové odešly z ministerstva desítky odborníků, kteří tu pracovali na klíčových zákonných normách mnoho let. Úřad tak ztratil paměť.

Pro přesnost: něco se ministrovi spravedlnosti přece jen povedlo. Úřad posílil dohled nad insolvenčními správci či připravil návrh na regulaci exekucí.

To je ale samo o sobě málo. Jedinými opravdovými spojenci Pelikána tak zůstali šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho matka, profesorka a soudkyně Soudu prvního stupně Soudního dvora Evropské unie Irena Pelikánová. “Pelikán je ve velmi úzkém kontaktu s Andrejem Babišem. Když byl mým náměstkem, často za ním jezdil na finance. Je tam velmi úzký vztah,” říká jeho předchůdkyně Válková.

Andrej Babiš nicméně veřejně hodnotit svého ministra zatím nechce. Sám Pelikán nemá pocit, že by jeho slábnouc pozice ohrožovala ministerskou kariéru. Detailnější odpovědi pro Neovlivní.cz ale slíbil doručit mailem v příštích dnech.