© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Voliči dali najevo, co si myslí o vládní koalici. Je to hlavně vzkaz Janu Hamáčkovi, v jehož středočeském regionu ČSSD nezískala ani jeden mandát, komentuje výsledky voleb Petr Holub, analytik webu Seznam Zprávy.
Neo: Jak si vysvětlujete výsledek krajských voleb, v nichž strany vládní koalice ANO a ČSSD spolu s komunisty celkově oproti minulým volbám významně ztratily ve všech regionech?
U nás je to vždycky tak, že krajské volby sejmou vládu. Je to už taková tradice. Když vláda chvíli vládne, lidé jí mají dost. A to je třeba říct, že Andrej Babiš dopadl ještě dobře, protože dokázal vyluxovat hlasy levice.
Neo: Podle srovnání mandátů v minulých a letošních volbách je to až na výjimky ale i propad u hnutí ANO. Sociální demokraté a komunisté jsou navíc leckde na nule. Když počítáme s tím, že jejich voliči letos přešli k ANO, znamená to, že musel fakticky ztratit i Andrej Babiš?
Je pravda, že se čekalo, že bude mít o dost více. Nastalo luxování hlasů, ale lidi mu přesto utekli.
Neo: Kam se přesunuli?
To bych také rád věděl, musím se na to detailněji podívat. Například při volbách v Praze mu utekli k pirátům, a i tentokrát se piráti také nabízejí. Nedostali sice moc, ale zjevně narostli. V Praze to tehdy mohl být přesun také k hnutí Praha Sobě, takže tentokrát to mohou být Starostové. Ale jak říkám, je to na detailnější analýzu.
Neo: Jak si vysvětlujete nakonec relativně vysokou účast?
To je zajímavé, že je o tři procenta vyšší než minule. A ze srovnání z ostatních zemí víme, že během koronavirové krize chodí lidi méně k volbám. Výjimkou jsou země, kde se opozice chystá svrhnout vládu. Třeba účast v Polsku byla vysoká, protože Platforma chtěla svrhnout Kaczyńského. Sice se to nepovedlo, ale povedlo se to třeba v Černé hoře. U nás musela být také nějaká vnitřní mobilizace voličů, protože vlastně nebyl nějaký silný opoziční vůdce, který by je vyzýval, aby k volbám šli. Z toho usuzuji, že motivací byla snaha vyřídit si to s vládní koalicí obecně a s hnutím ANO.
Neo: Podepsal se na tom fakt, že vláda zjevně nezvládla přípravu na druhou vlnu covid-19 a opakovaně byla přistižena při neschopnosti?
Myslím, že vnímání vlády optikou koronaviru se projevilo právě tím, že byla vysoká účast. Je to doklad toho, že se lidi naštvali. Natolik, že koronavirus je nezahnal, aby zůstali doma. Naopak šli protestně hlasovat.
Neo: Jak hodnotíte výsledek opozičních partají?
Každá z nich si vlastně pomohla. Voliči jasně řekli opozičním stranám: dejte se se dohromady. Když se podíváme, kde nejlépe dopadly, tak to bylo v Královéhradeckém kraji. ANO tam sice nedopadlo zle, ale prohrálo proto, že ODS a STAN se dostali na 23,5 procenta, což je astronomický výsledek v ČR. Takže to lidé zjevně ocenili.
Neo: Co představují výsledky pro ČSSD?
Je to jasný vzkaz Janu Hamáčkovi. Ale také KSČM, která s vládou hlasuje ve Sněmovně. Jestli chtějí tyhle strany přežít, je to na okamžitý odchod z vlády a spolupráce s ní. Potíž je, že to ČSSD neudělá, chtějí si užít každý den. Ale to, že ČSSD absolutně propadla ve středních Čechách, kde nemá ani jeden mandát, je katastrofa. A významný signál pro Hamáčka, pro kterého je Středočeský kraj jeho domovský region.
Je to ostuda, jsou na tom hůř, než byli za Zemana a před jeho příchodem. Zajímavé přitom je, že hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD sestavil kandidátu s menšími stranami Pro Prosperující Pardubický kraj a uspěl, získal 15 procent hlasů. Martin Netolický se ale chová jinak než politici ČSSD, kteří jsou ve vládě. Netolický je naopak proti tomu, aby ČSSD byla s ANO ve vládě. Takže z toho lze vyčíst, co si lidé o účasti sociální demokracie ve vládě myslí.
Zdroj náhledové foto: Facebook ČSSD