Žalobci stále řeší audit dotací pro Agrofert

Už čtvrtý týden analyzují žalobci dva audity dotací holdingu Agrofert, který do Prahy poslala Evropská komise. Dokumenty konstatovaly, že se český premiér nachází v souvislosti s dotacemi pro AGrofert v nepřípustném střetu zájmů. A čeští žalobci obratem začali audit zkoumat, zda z něj nevyplývá podezření z kriminálních deliktů. Analýza však zatím podle zjištění Neovlivní.cz stále není hotova.

“Audit rovněž odhalil individuální pochybení mající finanční dopad, která dokazují, že docházelo k závažným nedostatkům ve fungování řídicích a kontrolních systémů.”

I tato věta v auditu Evropské komise může přinést ještě hodně potíží českým úředníkům, kteří jsou zodpovědní za to, že Agrofert premiéra Andreje Babiše čerpal stamilionové dotace, na které podle Bruselu neměl nárok. Skrývá se za ní mimo jiné fakt, že navzdory varování z unie úředníci dál propláceli holdingu dotace a to i poté, co právní služba Evropské komise loni na podzim doporučila vyplácení pozastavit. Kromě toho žalobce zajímají ty konkrétní dotace, které Evropská komise označila za neoprávněné i z hlediska možného pochybení.

Prozkoumání auditu nařídil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Případ dostal na stůl tým vrchní žalobkyně v Praze Lenky Bradáčové. Zatím ale svoji práci nedokončil.

“Analýza ještě není dokončena,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz nejvyšší státní zástupce Zeman.

On sám přitom označil dokumenty Bruselu za vážné: “To, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu.”

Dotace a český premiér:

» Dorazil audit z Bruselu, Babiše neočistil
» Co stojí ve zprávě OLAF o dotaci na Čapí hnízdo
» Dokument o Babišovi a Orbánovi. Dotacemi posilují moc
» Brusel a Babišovy dotace: Zde jsou možné scénáře
» Faltýnek a spol. lobbovali za dotace pro velké holdingy
» Svěřenský fond nestačí. Agrofertu hrozí, že přijde o dotace

Žalobci podle zjištění Neovlivní.cz posuzují nejen roli premiéra Andreje Babiše a manažerů Agrofertu, ale právě i úředníků. U dotací za 168 milionů totiž nalezli auditoři závažná pochybení (celková suma dotací, o kterou se hraje je 450 milionů plus další desítky milionů z auditu zemědělských dotací).

Kromě toho úředníci podle auditu nebrali na vědomí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a holding by dotace vůbec dostávat neměl. A do třetice: selhala kontrola.

“Ani to, že úředníci rozhodují o případu, který se týká premiéra a mohou tak být pod jistým tlakem, z nich nesnímá trestní odpovědnost. Každý dokument má nějaký podpis, každý někdo schválil.  A nyní je třeba ptát se proč rozhodli, jak rozhodli, co je k tomu vedlo,” uvedl zdroj obeznámený s plánovanou analýzou auditu.

Zkoumání se zaměří na roli úředníků z ministerstva financí, kteří mají pod sebou kontrolu čerpání dotací. A pak také z ministerstva pro místní rozvoj a Státního zemědělského intervenčního fondu, kteří mají rozdělování inkriminovaných dotací na starost.

Holding Agrofert stejně jako premiér jakékoli pochybení odmítají a trvají na tom, že žádný střet zájmů Andreje Babiše neexistuje. Úřady podléhající Babišově vládě nyní připravují argumentaci, kterou chtějí závěry z Bruselu zvrátit.

A bránit se hodlá i Agrofert. “My se k auditu budeme chovat řekněme s péčí řádného hospodáře. Nic jsme špatně neudělali, chovali jsme se v regulích zákona a dotačních programů. V případě, že za námi někdo přijde a bude vyžadovat vrácení dotace, tak se budeme bránit všemi možnými prostředky. To znamená i soudně,” prohlásil v Babišově listě Mf Dnes manažer holdingu Petr Cingr.

Variantu, že by musel Agrofert dotace vracet, Cingr vůbec nepřipouští: “V tuto chvíli není nejmenší důvod bavit se o vracení dotací. Řídíme se schválenými a platnými pravidly hry, tudíž není důvod dotace vracet.”