© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Rizikové veřejné zakázky bez soutěže jsou mezi českými politiky a úředníky čím dál oblíbenější. Analýza neziskové organizace Good Governance uvádí, že průměr zakázek takzvaně z ruky byl v období 2014-2015 v zemích EU 6,6 procenta. V České republice to je pak téměř třikrát víc. A nejde podle analýzy o jednotlivá selhání, ale o systém.
Letos za koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL se situace zase zhoršila. Jen za prvních devět měsíců letošního roku zakázky bez soutěže dosáhly 19,4 procenta z celkového objemu zakázek. V roce 2014 to bylo 17 procent, o rok později 15,5 procenta.
“Když zakázku neproženete veřejnou soutěží, logicky nemáte záruku, že jste dosáhl nejlepší ceny a nejlepší kvality,” vysvětluje jeden z autorů analýzy Lukáš Wagenknecht, proč je dobré zakázky za peníze daňových poplatníků “vysoutěžit”.
Z detailního přehledu veřejných zakázek v zemí Evropské unie je zřejmé, že Česko skončilo na druhém místě. Před námi už je jen Kypr.
Už nyní je zřejmé, že uplynulý rok bude patřit pro Českou republiku mezi ty nejhorší. Jen za prvních devět měsíců roku 2016 totiž politici a úředníci rozhodli, že bez soutěže zadají zakázky za 10,63 miliardy korun.
“V roce 2016 se projevuje negativní rostoucí trend, kdy ke konci září byla hodnota podílu JŘBU (Jednací řízení bez uveřejnění, tedy zakázky z ruky pozn neo.) na úrovni 19,4 % celkových výdajů realizovaných ústředními orgány státní správy prostřednictvím veřejného zadávání,” stojí v analýze Good Governance.
Ve dvacetistránkovém dokumentu jeho autoři navíc varují, že nejde o jednotlivé kauzy, ale o systém.”Je zřejmé, že porušování legislativy v oblasti veřejných zakázek na úrovni ústřední státní správy není ojedinělým případem. Lze proto dovozovat závěr, že takové porušování má soustavný charakter a z hlediska finančního objemu je závažné, ” uvádí analýza. Externí odkaz zde.
Již zmiňovaný auditor a spoluautor zprávy Wagenknecht pak dodává: “Ukazuje se, že systém zadávání veřejných zakázek je v České republice nastavený tak, že se zákon porušuje systematicky. A politici s tím už dopředu počítají při přípravě jednotlivých zakázek. Nejsmutnější na tom, že se jim nic nestane. Chybí mechanismus, jak to napravit a pohnat je k odpovědnosti.”
Závěr Good Governance o tom, že jde v Česku o systém, nepřímo potvrzuje i poslední výroční zpráva Nejvyšší kontrolního úřadu. Ten jednoznačně konstatoval, že mezi nejčastější prohřešek patří právě neoprávněné vypisování zakázek z ruky.
Nejkřiklavější případy a jejich viníci. Už brzy na Neovlivní.cz