© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
V zásadě jediná věc odlišuje dvě největší politické kauzy posledních let: v případě Jany Nečasové-Nagyové na rozdíl od příběhu Davida Ratha chybí krabice od vína napěchovaná miliony. To, že jde v obou příbězích o zneužívání svěřené moci, ovšem ilustrují odposlechy věrně. Byť pravomocné rozsudky stále nepadly.
Od zatčení bývalé vrchní ředitelky sekretariátu premiéra Jany Nagyové (dnes Nečasové) uplynou v těchto dnech přesně tři roky. Soud shodou okolností právě tento týden projednává jednu z částí jejího rozvětveného příběhu – podezření, že Nečasová-Nagyová vyzradila lidem kolem Ivo Rittiga tajnou zprávu BIS určenou premiérovi.
Obhájci se stejně jako během procesu s Davidem Rathem i tento týden snažili vyřadit ze hry desítky hodin odposlechů. Právě ty jsou klíčovými důkazy obžaloby.
Davida Ratha podle nepravomocného rozsudku spolu s krabicí s miliony usvědčily, že si ze své funkce středočeského hejtmana po několik let udělal stroj na peníze z veřejných zakázek.
U Jany Nečasové-Nagyové zase ukázaly, jak vládní agendu a strategické rozhodování v zemi v řadě případů ovlivňoval milostný vztah ministerského předsedy a jeho sekretářky. Ta navíc podle odposlechů přijímala drahé dárky od byznysmenů, kmotrů a lobbistů, kteří se tak pokoušeli otevřít dveře k premiérovi a prosadit své zájmy v ODS.
Všichni obvinění včetně Nečasové-Nagyové se je hned po zahájení líčení pokusili dostat ze spisu s argumentem, že byly pořízeny nezákonně. Soudce Jiří Novák měl ale stejně rychle jasno: “Nařízený odposlech považuji za zákonný”.
Soudy nyní v několika větvích příběhu rozhodují, jestli Nečasová-Nagyová při využívání svého vlivu na premiéra a schůzkách s “politickým podsvětím” porušila i zákon. I v té nyní projednávané věci, která se týká vyzrazení zprávy tajné služby, jsou odposlechy rozhodující.
Tento týden přehrané zvukové záznamy policie z hotelu Ventana, kde ve své době úřadoval Ivo Rittig, dokládají, že pražský “kmotr” posílal své spolupracovníky za Nečasovou-Nagyovou, aby od ní tajnou zprávu BIS získali.
Následné nahrávky Rittiga nasvědčují, že se s obsahem od BIS seznámil a řeší ho.
Stejně tak odposlechy potvrzují, že se Nečasová-Nagyová coby nejbližší spolupracovnice premiéra scházela například s lidmi, kteří figurují v kauzách vyšetřovaných kvůli vysáváním veřejných peněz. Anebo řešila obsazování strategických postů ve státních firmách a institucích.
Tím se aranžmá podobá kauze Rath: v jeho případě policie díky štěnicím zachytila, jak se jeho blízcí spolupracovníci Petr Kott a Kateřina Pancová chystají na schůzky, kde inkasovali úplatky. A pak následné počítání peněz.
Samotná setkání, na nichž k předávání peněz došlo, ve většině Rathových případů policie odposlechnuté neměla. Stejně tak ani nyní u soudu zatím nezazněl důkaz, že to byla právě Nečasová-Nagyová, kdo informace BIS poslal Rittigovi po jeho právníkovi.
Advokáti Davida Ratha i Jany Nečasové-Nagyové používají podobnou taktiku i procesně – díky průtahům ve vyšetřování se snaží vyvolávat dojem, že důkazy v jejich kauzách nejsou příliš silné. Že může jít o politicky motivovaný komplot.
Realita obou procesů však tuto konstrukci vyvrací.
U Davida Ratha zafungovala kromě odposlechů i zmiňovaná krabice od vína. U Jany Nečasové-Nagyové se zase objevily detailní informace během soudu, který řešil, jestli jako řadová úřednice úkolovala tajnou službu, aby pro ni sledovala sokyni v lásce – původní ženu Petra Nečase.
U tohoto soudu (jednotlivé instance si případ nadále přehazují a dosud nepadl pravomocný rozsudek – pozn.red) zaznělo, že vojenská zpravodajská služba poskytovala Nečasové-Nagyové služby soukromého charakteru. Tajná služba přitom nesmí přijímat rozkazy od úředníků, úkolovat jí smí jen vláda a prezident. Jde tedy o jasnou protiprávní aktivitu.
Zatím jediný případ Jany Nečasové-Nagyové, který se k soudu ještě nedostal, jsou daňové úniky. Policie totiž dospěla k závěru, že z drahých dárků, které někdejší premiérova sekretářka dostávala, neodvedla daň. Berní úřad jí ostatně už loni dodatečně doměřil daň přes 700 tisíc. Dary byly v celkové výši zhruba deseti milionů korun.