Analýza: Lithium jako dezinformace v předvolebním klání

Kauzu Lithium, kterou těsně před volbami využilo proti ČSSD Babišovo hnutí ANO ve spolupráci s Okamurovou SPD a komunisty, lze podle analýzy Pražského institutu bezpečnostních studií zařadit mezi klasické dezinformace. Sami socialisté jsou přesvědčeni, že jim případ sebral dvě až tři procenta ve volbách. Hlavní vina v případu přitom skutečně leží na bedrech politiků ČSSD. Zapojeni ale byli i další.

Tím, kdo celou aféru odstartoval byl proruský dezinformační web Aeronet, který je mimo jiné i v prokremelské databázi Neovlivní.cz. (Databáze přiložena na konci článku)

“Web Aeronet přinesl 4. října 2017 zprávu, dle níž podpis memoranda o těžbě českého lithia s australskou firmou European Metals Holding Ltd. představuje součást snahy ČSSD vytunelovat českého lithium. Autor článku také uvedl, že část peněz z těžby lithia „skrze různé osoby a firmy půjde do blízkosti Lidového domu.“ Text také obsahoval výzvu volit SPD, která podobným „tunelům“ zabrání,” stojí v analýze Institutu, který před lety zakládal respektovaný polistopadový šéf civilní rozvědky Oldřich Černý.  Analýza na externím odkazu zde.

Lithium se stalo strategickou surovinou zejména díky jeho využití v bateriích mobilů, v bateriích elektroaut či těch, které slouží ke skladování elektřiny. Ilustrační foto: Shutterstock

Interpretaci “tunel socialistů” následně přebrala další dezinformační média, za pár dní se pak dostala i do mainstreamových médií. A odtud už byl jen krůček k tomu, aby se stala kauza klackem v předvolební kampani.

“Jako problematický se totiž ukázal nikoli fakt, že toto nepodložené obvinění bylo publikováno na notoricky známém dezinformačním webu, a v důsledku vzato ani to, že se rozšířilo na další platformy s pouze omezeným dosahem. Skutečné riziko totiž představuje moment, kdy se tato dezinformace stala součástí volební kampaně  stran (konkrétně hnutí ANO), díky čemuž získala mnohem větší dopad na veřejné dění. V té chvíli se ukázalo, že chybí mechanismy, které by dokázaly tento přešlap rychle identifikovat, upozornit na něj veřejnost a konfrontovat příslušný subjekt se skutečností, že se podílí na šíření dezinformace,” dodává analýza institutu.

Hlavním tahounem případu bylo hnutí ANO, které se z něj pokusilo udělat klíčovou předvolební aféru proti konkurenční ČSSD. Babišovi politici nabito měli: podle zákulisních informací Neovlivní.cz na schválení memoranda v zákulisí tlačili přímo lidé premiéra Bohuslava Sobotky.

Jenže záhy se ukázalo, že do příběhu s neprůhlednou společností Geomet, které vláda průzkum v oblasti těžby svěřila, se namočili i politici z týmu Andreje Babiše. A nebyli jediní. Soupis politiků, kteří v případu figurují, jsme přinesli už před volbami v tomto článku.

Případu Lithium se věnujeme také v aktuálním vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz.

 Databáze dezinformačních webů A – Z


A »

B »

C »

D

E »

F »

G

H »

I »

J

K

L »

M

N »

O »

P »

Q

R »

S »

T »

U

V/W »

Y »

Z »