Analýza: Může David Rath začít slavit?

Je to jedna z mála kauz, které mají detektivové a žalobci takzvaně okované. Důkazy proti bývalému hejtmanovi Davidovi Rathovi se doposud zdály neprůstřelné. Vrchní soud ale nyní rozsudek, který sociálnědemokratického politika poslal za korupci do vězení, zrušil. Znamená to, že Rath a spol. mohou slavit?

Překvapivé rozhodnutí vrchního soudu doprovázel ještě nečekanější krok: senát odmítá svůj verdikt zatím zdůvodnit. A rozhodl v neveřejném zasedání. Informace o tom, jaké vady ve spise našel, hodlá poslat zúčastněným stranám až s písemným zněním rozsudku.

Čtěte také

yakub88 / Shutterstock.com
» Analýza: V kauze Nagyová chybí jen krabice od vína, jinak je jako Rath
» Slonková ke kauze Rath: Nemám iluze, že jinde se to neděje
» “Věděl, byl srozuměn, přispíval.” Rath dostal za přijímání úplatků 8,5 roku
» Rath krmil tajemné zvíře. ČSSD? Policie nic nenašla, stranu očistila
» Rathova krabice od vína? Omyl to byl jen těžko

“Nevíme, co k takovému rozhodnutí soud vedlo. Čekáme na odůvodnění,” potvrdil Neovlivní.cz Tomáš Sokol, advokát Kateřiny Kottové a Petra Kotta, kteří jsou v Rathově korupční kauze souzeni spolu s exhejtmanem.

Rozhodnutí soudu automaticky neznamená, že je Rath z případu venku. Neznamená ani to, že bude obvinění z rozsáhlé manipulace s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraj zproštěn.

David Rath by mohl začít slavit jen v případě, že by soud rozhodl o vyřazení klíčového důkazu – desítek hodin odposlechů, které zaznamenaly nejen předávání peněz, ale i jejich počítání nebo rozhovory jednotlivých aktérů případu nad miliony.

O to se ostatně snaží advokáti obviněných od počátku celé kauzy. Argumentují tím, že odposlechy povolil soud v Ústí nad Labem, ačkoli údajná korupce a manipulace měla probíhat ve Středočeském kraji. Ústeckému soudu tedy podle obhájců rozhodnutí o odposleších vůbec nepříslušelo a proto jsou dle jejich argumentace v procesu použité v rozporu se zákonem.

Potíž je, že všechny soudy, které tuto námitku doposud řešily, ji smetly ze stolu. Je fakt, že v době nasazení odposlechů nebyl výklad zákona jednoznačný, nyní už je ale judikatura sjednocená. A kdyby soudy nyní odmítly použít odposlechy v kauze Rath, odstartovalo by to lavinu soudních procesů. Identických případů jsou totiž desítky. Mimo jiné i proto považují tuto variantu právní experti za jen hypotetickou.

Všechny další důvody pro dnešní zrušení rozsudku už bývalému hejtmanovi Rathovi ve finále nemohou příliš pomoci.

Totiž: Řetězec důkazů je v případě všech tří hlavních aktérů stejný a v podstatě logicky “zcela uzavřený”. Byly nalezeny peníze, odposlechy aktérů jednoznačně dokládaly, že šlo o úplatky a vše ještě podpořila svým svědectvím spolupracující obviněná Ivana Salačová. David Rath osobně byl zatčený, když v ruce držel krabici od vína napěchovanou miliony korun.

Advokáti obviněných poslali odvolacímu soudu desítky stránek s námitkami k odsouzení svých klientů. Jsou mezi nimi drobnosti a procedurální kroky, které teoreticky mohou ke zrušení rozsudku vést. Ovšem nijak zásadně nemohou ovlivnit finální verdikt, mohou vést jen k novému projednání. Advokáti například namítají, že se soudce Pacovský dostatečně nevypořádal se všemi argumenty obhajoby.

Každopádně je už dnes jasné, že David Rath dostal další čas, aby veřejnost přesvědčoval o své nevině a vykonstruování celého procesu.  Zdržovací taktikou, kdy se on nebo advokáti neustále omlouvali, se mu v posledních měsících dařilo překlápět veřejné mínění na svoji stranu. Případ se táhne roky, samotné zatýkání hlavních aktérů proběhlo před více než čtyřmi lety. Detaily příběhu si už po těch letech veřejnost nepamatuje.

A nyní hodlají časové prodlevy využít podle zjištění Neovlivní.cz i další obvinění. Jejich advokáti chystají stížnosti na neúměrně dlouhou dobu, po kterou jejich proces trvá.